Постанова № 7850918, 25.01.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2010
Номер справи
2а-6030/09/2370
Номер документу
7850918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2010р. Справа № 2а-6030/09/2370

15 год. 20 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Новікової Т.В., при секретарі Комишній О.М., за участю представника позивача Левченка В.А. (за дов. ДПІ у Чигиринському районі), за відсутності представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області до малого приватного підприємства «Вегас» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Чигиринському районі Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом від 10.12.2009р. до малого приватного підприємства «Вегас» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2720 грн. 00 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на закони України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990р., «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р., вказує на порушення відповідачем терміну сплати штрафних санкцій у сумі 2 720 грн. 00 коп. відповідно до рішення № 0001712302 від 10.04.2009р.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач до зали судового засідання не зявився, однак направив до суду заперечення від 28.12.2009р. № 536, в якому заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності. Не погодившись з адміністративним позовом, відповідач з посиланням на Закон України №509-ХІІ та на Закон України №265/95-ВР, вважає позовні вимоги безпідставними за відсутності повноважень податкових органів стягувати штрафні санкції в даній категорії правопорушень.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Мале приватне підприємство «Вегас» зареєстроване 19.10.1998р. виконавчим комітетом Одеської міської ради № 1556105 0001 002096, ідентифікаційний код юридичної особи 30199999 відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 258546 та взятий на облік платника податків від 12.09.2005р. № 324, здійснює господарську діяльність у сфері грального бізнесу відповідно до ліцензії від 03.07.2006р. №082810 серія АВ.

Співробітниками Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області 27.03.2009 р. о 16год. 20хв. проведено перевірку дотримання субєктом господарювання - МПП «Вегас» порядку проведення розрахунків за товари (послуги) та вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Згідно акту перевірки від 27.03.2009р. господарської одиниці відповідача зали гральних автоматів МПП «Вегас», який розташований за адресою: Сумська область, м. Глухів, вул. Ціолковського, 5, виявлено порушення відповідачем законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг. Зокрема, в залі гральних автоматів відповідача знаходились 8 гральних автоматів, які перебувають в робочому стані та на яких здійснюється надання послуг у сфері грального бізнесу згідно ліцензії та торгових патентів, однак не переведених у фіскальний режим реєстраторів розрахункових операцій, що є порушенням ст. 1,2 п.3 ст. 3, п. 2 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995р. та ст. 155 КУп АП, постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій».

На підставі акту перевірки від 27.03.2009р., державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення від 10.04.2009р. № 0001712302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2720 грн. 00коп., яке отримано представником відповідача 12.04.2009р., про що зазначено на корінці рішення, однак відповідачем не сплачено в установлений законом термін.

Під час проведення перевірки було встановлено, що в залі гральних автоматів в робочому стані знаходилось 8 гральних автоматів, з одним гральним місцем кожний, які на момент проведення перевірки були необладнані фіскальною памяттю, неопломбовані та не зареєстровані у встановленому порядку в органах ДПС України

Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем вимог законодавства про використання реєстраторів розрахункових операцій у сфері грального бізнесу.

Оскільки відповідач не сплатив вчасно штрафні (фінансові) санкції до бюджету, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення вказаних коштів.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку, розмірах та у строки, встановлені законом.

Відповідно до п.6 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р.

Статтею 2 даного Закону визначено розрахункову операцію як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (надання послуги), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документу щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) покупця, або у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахунку коштів до банківської установи.

Виходячи з системного аналізу норм законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій, суд зазначає, що суб'єкти підприємницької діяльності , які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані : проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів , що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення (ст. 3 Закону № 265).

Статтею 11 Закону № 265 встановлено, що терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Такі терміни визначені постановою Кабінетом Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій» від 07.02.2001р. № 121.

Зокрема, відповідно до п. 6 Додатку цієї постанови, зазначено, що переведення субєктів підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій мало бути здійснене до 31.12.2006р.

Досліджуючи обґрунтованість заперечень відповідача суд звертає увагу, що статтею 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно статті 25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

При цьому суд бере до уваги, що в силу п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що твердження відповідача про відсутність у ДПІ у Чигиринському районі права на звернення до суду з позовом про стягнення штрафних (фінансових) санкцій не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

За порушення субєктами підприємницької діяльності вимог зазначеного Закону передбачена відповідальність, яка за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовується у вигляді фінансових санкцій у встановленому Законом розмірі.

Однак, відповідачем визначений законом обовязок не виконано та не сплачено штрафних (фінансових) санкції до бюджету у сумі 2720 грн. 00 коп .

Отже, приймаючи до уваги те, що відповідач порушив норми законодавства та не сплатив вчасно суми штрафів до бюджету, суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог, які підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували оспорюванні рішення позивача, відповідач суду не надав, оскільки, під час проведення перевірки було виявлено порушення ним законодавства щодо використання реєстраторів розрахункових операцій.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 25.01.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України, про що повідомлено сторін у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-159, ч.1 ст.162, ст.163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з малого приватного підприємства «Вегас» (20901, Черкаська область, м. Чигирин, вул. Щорса, 39, код ЄДРПОУ 30199999)

на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Чигиринському районі Черкаської області (20901, Черкаська область, м. Чигирин, вул. Б.Хмельницького, 25, код ЄДРПОУ 34458679) штрафні (фінансові) санкції у сумі 2720 грн. 00 коп. (дві тисячі сімсот двадцять гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі. то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 05 лютого 2010 року.

Суддя Т.В. Новікова