Рішення № 78492783, 12.12.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
560/3764/18
Номер документу
78492783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3764/18

РІШЕННЯ

іменем України

12 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не призначення пенсії з дати встановлення інвалідності;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 26 січня 2018 по 17 червня 2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.01.2018 медико-соціальною експертною комісією встановлено 2 групу інвалідності. Отримавши довідку МСЕК, 01.02.2018 звернулася до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за призначенням пенсії по інвалідності. Правонаступником вказаного управління є головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Вказує, що у період часу з дати відвідування управління до квітня 2018 року погіршився стан здоров'я, тому перебувала на стаціонарному лікуванні, що підтверджується доданими до заяви копіями виписних епікрізів. Як тільки стан здоров'я покращився, 04.05.2018 повторно відвідала управління, маючи довідки № 1-5/26, №13 та інші документи.

Зазначає, що звернулась до державної установи «Урядовий контактний центр» зі скаргою на дії відповідача щодо відмови приймати документи на призначення пенсії. На своє звернення отримала лист від 18.05.2018р. №ДЕ-8087560. В листі відповідач повідомив, що довідка до акту огляду МСЕК надійшла на адресу управління 16.02.2018.

Вказує, що з 15.05.2018 знову потрапила до лікарні та лише 18.06.2018 вкотре звернулася до управління з проханням прийняти документи. Документи прийняли, але повідомили, що пенсію призначать з дати реєстрації заяви 18.06.2018.

У липні на мою адресу надійшов лист від 11.07.2018 №1622/Д-8, яким повідомлено, що страховий стаж є недостатнім для призначення пенсії по інвалідності та, у разі, надання додаткових документів у трьохмісячний термін (до 17.09.2018) пенсію буде призначено з 18.06.2018. Підстав призначити пенсію з дати встановлення інвалідності немає, так як на дату первинного звернення не було всіх необхідних документів.

Враховуючи наведене за для відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач 29.11.2018 надав до суду відзив, в якому вказує, що підстав для визнання протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не призначення пенсії з дати встановлення інвалідності та зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з січня 2018 року по 17 червня 2018 року немає. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що 26.01.2018 медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності. Отримавши довідку МСЕК, 01.02.2018 позивач звернувся до Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за призначенням пенсії по інвалідності. Правонаступником вказаного управління є головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

До Хмельницького відділу обслуговування громадян позивач звернувся 04.05.2018 за роз'ясненням щодо права на призначення пенсії по інвалідності.

Листом від 18.05.2018 №ДЕ-8087560 управління повідомило, що при зверненні ОСОБА_1 не надала документів для призначення пенсії по інвалідності, спеціалістами відділу рекомендовано звернутись до управління соціального захисту населення з питання призначення соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Відповідно до веб - орієнтованої системи "Облік звернень громадян" 01.02.2018 позивач звернувся до Хмельницького відділу обслуговування громадян №1 за роз'ясненням щодо права на призначення пенсії по інвалідності, але жодного документа надано не було. Крім того, на момент звернення виписка акта огляду МСЕК до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходила. Відповідна довідка надійшла 16.02.2018.

ОСОБА_1 повторно 18.06.2018 звернулась до відповідача щодо призначення пенсії по інвалідності.

Листом від 11.07.2018 №1622/Д-8 повідомлено, що на дату звернення за консультацією (01.02.2018 року) щодо призначення пенсії виписка із акту огляду МСЕК про визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю на адресу Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області не надходила. Виписка із акту огляду надійшла 16.02.2018.

Враховуючи, що при зверненні за консультацією щодо призначення пенсії по інвалідності відсутня виписка із акту огляду МСЕК та позивачем не надано документів про страховий стаж та заробітну плату, тому визначити право на пенсію по інвалідності було, не можливим.

З заявою щодо призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 звернулася 18.06.2018. Згідно наданих документів страховий стаж становить 7 років 7 місяців 20 днів.

В розрахунок тривалості страхового стажу не враховано період роботи бухгалтером в ПрАТ "Хмельницька маслосирбаза" з 18.03.1988 по 07.02.1995 згідно довідки від 14.05.2018 №26, виданої ПАТ "Хмельницька маслосирбаза" на ОСОБА_1. Для врахування зазначеного періоду роботи до страхового стажу необхідно надати документи про підтвердження зміни прізвища (витяг із актового запису про реєстрацію шлюбу). При надані до 17.09.2018 (3-місячний термін від дати заяви) підтверджуючих документів про підстави зміни прізвища ОСОБА_1 набуде право на пенсію по інвалідності з 18.06.2018. Підстави для призначення пенсії з дати встановлення групи інвалідності (26.01.2018) відсутні.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Умови призначення пенсії по інвалідності визначено розділом IV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі Закон).

Згідно ст. 30 Закону пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинили повну або часткову втрату працездатності, тобто в разі встановлення органами медико-соціальної експертизи однієї із трьох груп інвалідності.

Крім того, необхідною умовою для призначення пенсії по інвалідності є наявність страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, що встановлено статтею 32 Закону.

Відповідно до статті 32 Закону особам з інвалідністю 2 групи при досягненні віку від 50 років до 59 років включно, пенсія по інвалідності призначається за наявності 14 років страхового стажу.

Згідно статті 24 Закону страховий стаж обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004), а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до ст. 44 Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію відповідної заяви.

У пункті 2.1 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку, до заяви про призначення пенсії по інвалідності додається органом, що призначає пенсію, одержана від МСЕК виписка із акту огляду МСЕК.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності (п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону).

Відповідно до довідки МСЕК від 26 січня 2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності до лютого 2019 року.

ОСОБА_1 інвалідність встановлена 26 січня 2018 року, до відповідача звернулася 18 червня 2018 року, що свідчить про пропуск позивачем трьохмісячного строку звернення щодо призначення пенсії по інвалідності. У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що у відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності ОСОБА_1 повинна бути призначена з дня звернення до відповідача із відповідною заявою - 18 червня 2018 року.

Вказана правова позиція суду першої інстанції узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, зокрема : із висновками викладеними в постанові від 26.06.2018 року по справі №686/17309/17,С адміністративне провадження №К/9901/76/17.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", тому відсутні підстави для його розподілу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук