
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 грудня 2018 р. № 520/9764/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61010, ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (а/с 115,м. Бориспіль -1,Київська область,08301, код ЄДРПОУ19477064) , треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ14099344) , Харківський обласний військовий комісаріат (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56, код ЄДРПОУ08166355) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить суд зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати, ОСОБА_1, довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року; стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на користь ОСОБА_1 (НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. У 2017 році позивач був звільнений у запас у відповідності до вимог ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". У зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників відповідача, на думку позивача, у нього виникло право на перерахунок пенсії. У зв’язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач відмовив позивачу у наданні такої довідки. Позивач вважає таку відмову незаконною.
Ухвалою суду від 12.11.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а третім особам - подати до суду письмові пояснення та документи додані до них.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 30.11.2018 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що ще не були отримані від органів Пенсійного фонду списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Треті особи, станом на 12.12.2018 року правом надання пояснень щодо адміністративного позову не скористалися.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Наказом Міністра оборони від 19.10.1999 року № 600 позивача направлено в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де він проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця (а.с.5)
Наказом Міністра оборони України від 15.10.2010 року №1113 позивач звільнений у запас у відповідності до вимог ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров’я) .
Наказом керівника Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 25.10.2010 року №771/вс позивач звільнений з посади заступника керівника польотів обслуговування Дніпропетровського РСП Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
16.08.2018 року позивач звернувся із запитом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просив надати йому довідку про розмір грошового забезпечення у відповідній інстанції для самостійного подання її до органів Пенсійного фонду України з метою перерахунку пенсії.
Позивач отримав відповідь від Державного підприємства обслуговування повітряного руху № 1-26.7-4126 від 06.09.2018, у якій зазначено, що наказ Украероруху відсутній у вільному доступі, є міжвідомчим документом та не є підставою для видачі нових довідок та перерахунку пенсій.
Позивач вважає, що зі сторони Державного підприємства обслуговування повітряного руху мала місце протиправна бездіяльність, яка полягає у ненаданні йому довідки про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії.
Надаючи оцінку доводам позовної заяви, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ"...».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Враховуючи наведене, та беручи до уваги, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", право визначати розміри посадових окладів, наказом Украероруху від 13.07.2018 № 412 встановлені посадові оклади за штатними посадами в підприємстві, які займають відряджені військовослужбовці, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також суд зазначає, що Верховним судом України 13 липня 2016 року, 06 липня 2016 року, 05 липня 2016 року, 10 травня 2016 року (справи № 638/2700/14-а, 2-а/638/70/15, 461/2167/14-а, 522/19979/14-а відповідно) прийняті постанови, в яких суд усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв’язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
З 1 березня 2018 року набрала чинності постанова КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, в якій КМУ також делегував право керівнику державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям.
Відповідно до абз. 4, 6 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, військовослужбовцям, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв’язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п’ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема стаття 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тобто, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути заява позивача, як пенсіонера, та додані до неї документи.
Суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
При цьому право на перерахунок пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, позивач, має право отримати довідку про розмір його грошового забезпечення у зв’язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу № 412 від 13.07.2018 для самостійного подання її до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку.
Отже, суд приходить до висновку про встановлення в ході розгляду справи порушень прав позивача у зв’язку з ненаданням йому відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення для реалізації його законного права на звернення за перерахунком пенсії.
Суд вважає необґрунтованим посилання Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у відзиві на те, що ним направлено до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запиту щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а наступним кроком є відповідні дії, які повинно вчиняти Міністерство оборони України, далі є відповідні дії, які повинні учинятись Пенсійним фондом України шляхом направлення до Головного управління ПФУ в Харківській області вищевказаного повідомлення зі списками осіб, оскільки відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонер має право самостійно подати документи для проведення перерахунку пенсії.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив
Адміністративний позов - задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати, ОСОБА_1, довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року
Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн.2375015038) за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (а/с 115, м.Бориспіль-1, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ 19477064) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн.80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.