ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
10 грудня 2018 року м. Київ № 640/20424/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., про вжиття заходів забезпечення позову (до подання позовної заяви) Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Реконструкція» про забезпечення позову,
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Євро-Реконструкція», подано заяву про забезпечення позову (до подання позовної заяви) в якій просить суд вжити заходів забезпечення позову, а саме шляхом заборони Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчиняти дії на реалізацію постанов від 04.12.2018 року:
«Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ «Євро-Реконструкція» за результатами перевірки дотримання ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»;
«Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ «Євро-Реконструкція» за результатами перевірки дотримання ліцензійних умов виробництва електричної енергії».
Заяву про забезпечення позову обґрунтовано тим, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову від 04.12.2018 року на підставі якої буде встановлений (переглянутий) тариф на виробництво теплової енергії для ТОВ «Євро-Реконструкція» шляхом його зміни в бік зменшення на суму 60 409,99тис. грн. (без ПДВ) та постанову від 04.12.2018 року на підставі якої буде встановлений (переглянутий) тариф на виробництво електричної енергії для ТОВ «Євро-Реконструкція» шляхом його зміни в бік зменшення на загальну суму 79 095,51 тис. грн. (без ПДВ).
Також зазначено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 04.12. 2018 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання (відеозапис відкритого засідання НКРЕКП 04.12.2018 року, яке підтверджує прийняття оскаржуваних постанов, яке розміщено за адресою https://www.youtube.com/watch? v=2Y3Mrw7S4jA.), актів планової виїзної перевірки від 07.11.2017 року № 196 щодо дотримання Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії; № 197 щодо дотримання Умов та Правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, проведених на підставі постанови НКРЕКП від 19.09.2017року №1145 «Про проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг у IV кварталі 2017 року» з урахуванням постанови НКРЕКП від 24.10.2017 року №1286 «Про збільшення строку проведення планової виїзної планової перевірки ТОВ «Євро-Реконструкція» та посвідчень про перевірку від 21.09.2017 № 207, від 26.09.2017року № 219, від 27.10.2017року № 247 та № 245, відповідно до яких установлено порушення: пп.3.1.1 п.3.1, пп.3.6.1 п.3.6 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 08.02.1996 року № 3, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.1996 року за № 174/1199 (далі - Ліцензійні умови з виробництва електричної енергії); п.3.1 Глави 3 Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затверджених постановою НКРЕ від 26.04.2006 року №540 (далі - Ліцензійні умови з виробництва теплової енергії) щодо зобов'язання ліцензіата провадити ліцензовану діяльність відповідно до законодавства у сфері теплопостачання, у тому числі згідно з цими Ліцензійними умовами, іншими нормативно- правовими актами та нормативно-технічними документами, а саме пункту 4.1 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелекроцентралях та когенераційних установках, затвердженого постановою НКРЕКП від 15.10.2015 року №2585 в частині виконання в повному обсязі інвестиційної програми схваленої постановою НКРЕКП від 22.12.2015 року №3026 «Про встановлення тарифів на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії ТОВ «Євро-Реконструкція» (Дарницька ТЕЦ)» відповідно до запланованих етапів, обсягів у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні з урахуванням фактичного наповнення джерел фінансування, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої і пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон України «Про НКРЕКП»), статті 20 Закону України «Про теплопостачання», пункту 4.14 Методики формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, затвердженої постановою НКРЕКП від 01.08.2017 №991 у межах здійснення заходів державного регулювання, прийнято постанову від 04.12.2018 року на підставі якої буде встановлений (переглянутий) тариф на виробництво теплової енергії для ТОВ «Євро-Реконструкція» шляхом його зміни в бік зменшення на суму 60 409,99 тис. грн. (без ПДВ) та постанову від 04.12.2018 року на підставі якої буде встановлений (переглянутий) тариф на виробництво електричної енергії для ТОВ «Євро-Реконструкція» шляхом його зміни в бік зменшення на загальну суму 79 095,51 тис. грн. (без ПДВ).
Заявник зазначає, що зазначені постави НКРЕКП прийнято з порушенням порядку та способу визначених чинним законодавством України, що підтверджується наступним.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до п. 7 якої на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Пунктом 5.4 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428 (набрання чинності відбулось 12.08.2018), відповідно до якого у разі виявлення порушень акт про результати перевірки розглядається на засіданні НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом акта про результати перевірки. За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».
Відповідно до п.7.17 Порядку контролю за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення діяльності, пов'язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії, комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії, виробництвом теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕУ від 19.05.2011 року №882 (діяла в період проведення перевірки та вручення акту перевірки, втрата чинності - 12.08.2018), відповідно до якого на підставі акта перевірки, який складено за результатами здійснення перевірки, під час якої виявлено порушення вимог законодавства в галузі електроенергетики або сфері теплопостачання та ліцензійних умов, протягом п'яти робочих днів з дня завершення перевірки НКРЕ приймає письмове рішення про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки, та/або про накладення санкцій, крім анулювання ліцензії.
Разом з тим, оскаржувані рішення НКРЕКП прийнято на підставі ст. 17, 19, 22 Закону України «Про НКРЕКП». Відповідно до ч.2 ст.22 цього Закону за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Частина 3 цієї ж статті встановлює, що у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Водночас, ч. 6 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
При цьому, Закон України «Про НКРЕКП» не містить інших строків для винесення такого рішення.
При цьому, НКРЕКП прийнято постанови про здійснення заходів державного регулювання у строк, що в рази перевищує встановлений чинним законодавством, а саме через рік (12 місяців) після завершення перевірок та вручення актів, складених за їх результатами.
Разом з тим, застосовані до позивача заходи державного регулювання за своєю суттю є адміністративно- господарськими санкціями, визначення яких закріплено частиною 1 ст. 238 Господарського кодексу України, оскільки, є заходом майнового характеру, спрямованого на припинення порушення суб'єктом господарювання встановлених правил здійснення господарської діяльності та застосовуються уповноваженим органом державної влади.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, відповідно до частини першої якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Зі змісту цієї статті випливає, що законодавець встановив граничні строки застосування уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарських санкцій до суб'єктів господарювання за порушення зазначеними суб'єктами встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Фактично у наведеній статті містяться два строкові обмеження. Одне з них полягає у тому, що адміністративно-господарські санкції не можуть застосовуватися після закінчення одного року з дня вчинення порушення суб'єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Другий обмежувальний строк, встановлений у цій статті, полягає у тому, що адміністративно-господарські санкції не можуть бути застосовані пізніше шести місяців з дня виявлення порушення встановлених правил здійснення господарської діяльності уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
Таким чином, другий обмежувальний строк у застосуванні адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що їх не може бути застосовано пізніше шести місяців із дня виявлення правопорушення.
Аналіз приписів наведеної статті дає підстави для висновку, що при виявленні факту вчинення суб'єктом господарювання правопорушення, контролюючий орган, приймаючи рішення про накладення штрафу чи вжиття заходів іншого державного регулювання, має діяти в межах граничних строків, встановлених частиною першою статті 250 Господарського кодексу України. Закінчення будь-якого із встановлених зазначеною статтею строків застосування адміністративно-господарських санкцій виключає можливість застосування таких санкцій.
Як свідчать матеріали справи, правопорушення вчинені у 2016 році та зафіксовані (виявлені) в актах перевірок від 07.11.2017 року.
Таким чином, НКРЕКП пропущено як річний строк з дня вчинення порушення, так і шестимісячний строк з дня його виявлення для застосування адміністративно-господарських санкцій до Позивача.
Відповідно п.4.1 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, затвердженого постановою НКРЕКП від 15.10.2015 року №2585, відповідно до якого Ліцензіат зобов'язаний виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні з урахуванням фактичного наповнення джерел фінансування. Разом з тим, Регулятором під час прийняття оскаржуваних постанов не враховано збиток від провадження діяльності, хоча інформація про збиткову діяльність та недостатність фактичного наповнення джерел фінансування міститься в акті перевірки №196.
Розглянувши подану заяву про забезпечення позову (до подання позовної заяви), суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно частини другої вказаної статті забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Відповідно частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
При розгляді та вирішенні даного клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Очевидність ознак протиправності дій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг полягає в безпосередньому порушенні вимог ч.2 ст.19, ст.58 Конституції України, ст.250 Господарського кодексу України, ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ч.6 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії», ч.17 ст.20 Закону України «Про теплопостачання», п.5.4 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року №428, п.7.17 Порядку контролю за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення діяльності, пов’язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії, комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії, виробництвом теплової енергії на теплоелектроцентралях тат установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕУ від 19.05.2011 року №882, п.4.1 розділу ІV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, затвердженого поставною НКРЕКП від 15.10.2015 року №2585 та інших.
Порядок формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках встановлено відповідною Методикою, яка затверджена постановою НКРЕКП від 01.08.2017 року № 991. Пунктами 4.12 та 4.14 Методики визначено виключні підстави для зміни тарифів та їх структури. Разом з тим, у зазначених пунктах відсутня така підстава для корегування тарифів як скасування постанов НКРЕКП.
Не вжиття заходів забезпечення позову ТОВ «Євро-Реконструкція» зазнає незворотних фінансових втрат, не зможе забезпечити постачання тепла жителям м.Києва у зв’язку з неминучою нестачею фінансування або ж взагалі доведенням підприємства до банкрутства під час опалювального сезону 2018-2019, які неможливо буде компенсувати навіть у разі прийняття судового рішення на користь ТОВ «Євро-Реконструкція».
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про те, що заявником були надані належні та переконливі докази існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, необхідності докладання значних зусиль та витрат для захисту цих інтересів у майбутньому, в разі не вжиття заходів забезпечення позову.
Таким чином, обґрунтованим є подане ТОВ «Євро-Реконструкція» клопотання про забезпечення позову.
Суд зазначає, що згідно з п.1 ч.8 ст.157 КАСУ заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позову, скасовуються судом також у разі неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами частини другої статті 153 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст.150-154, 156, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання ТОВ «Євро-Реконструкція» про забезпечення позову задовольнити.
Заборонити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчиняти дії на реалізацію постанов від 04.12.2018 року:
«Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ «Євро-Реконструкція» за результатами перевірки дотримання Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»;
«Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ «Євро-Реконструкція» за результатами перевірки дотримання Ліцензійних умов виробництва електричної енергії».
Відповідно до частини 8 статті 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя І.В. Смолій