
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/4728/18
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
06 грудня 2018 року м. Львів
09 год. 25 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Курпіти П.І., позивача ОСОБА_1 представниці відповідача Тарлак М.М., розглянув у підготовчому засіданні клопотання відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки НОМЕР_2 пл. 2,86 га, та державної реєстрації земельної ділянки за наказом Господарського суду № 5/79 від 13.10.1994 та зобов'язання провести державні реєстрації земельних ділянок та видати накази витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
Підставою позову зазначено невиконання відповідачем наказу господарського суду № 5/79 від 13.10.1994, незаконне втручання відповідача у право власності земельною ділянкою НОМЕР_1, пл. 2,86 га, невиконання рішень Європейського суду, порушення ст. 13, п. 1 ст. 6, ст. 1 Протоколу Європейської Конвенції про права людини.
Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
09.11.2018 за вх. № 35936 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
В обґрунтування цього клопотання зазначено, що спір у даній справі, на переконання відповідача, виник щодо законності розпорядчих дій (бездіяльності), що ґрунтуються на юридичних фактах, стосовно яких існує спір про право на земельну ділянку, до вирішення якого не можуть бути розв'язані питання пов'язані з передачею землі у користування чи у власність. Відповідач вважає, що позивачем вірно обрано спосіб захисту невизнаного права шляхом звернення із позовною заявою до Пустомитівського районного суду Львівської області із позовною заявою, у якій із збільшенням позовних вимог ОСОБА_1 просить суд, визнати рішення та дії відповідачів про погодження проектів землеустрою, надання земельних ділянок, видачу державних актів, внесення відомостей і проведення реєстрації спірних земельних ділянок з присвоєнням кадастрових номерів в межах земельної ділянки НОМЕР_2 протиправними, відмову здійснити державну реєстрацію земельної ділянки НОМЕР_3 і земельної ділянки по наказу господарського суду № 5/79 від 13.10.1994 недійсними, протиправними, незаконними та зобов'язати вчинити дії, здійснити державні реєстрації земельних ділянок та розглянути заяву від 04.06.1994 про передачу земельних ділянок про передачу земельних ділянок у власність (справа № 450/2524/17).
З огляду на наведене адміністративний суд не може установлювати належність права власності на земельні ділянки. Крім цього здійснив покликання на постанови Верховного Суду від 21.03.2018 у справі № 809/1946/15 та від 04.04.2018 у справі № 813/7654/14.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України просив закрити провадження у справі.
04.12.2018 за вх. № 39153 від позивача надійшло заперечення на клопотання про закриття провадження у справі, в якому позивач зазначив, що спір у цій справі є публічно-правовим, у якому відповідач здійснює публічно-правові функції, і виник через невиконання цих функцій цим органом, а саме, щодо зобов'язання вчиняти державну реєстрацію земельних ділянок, на які вже визнано право власності. Покликання відповідача на розгляд справи у Пустомитівському районному суді Львівської області, є некоректним, оскільки у межах тієї справи спір виник щодо земельної ділянки НОМЕР_2, площею 1,5 га, на яку протиправно видані спірні державні акти третім особам. Розгляд цієї справи стосується невиконання судового рішення та порушення Закону України "Про державний земельний кадастр", які підлягають розгляду саме в окружному адміністративному суді. Просив у задоволенні позові відмовити.
В судовому засіданні представниця відповідача вимоги клопотання підтримала, просила таке задовольнити.
Позивач проти закриття провадження у справі заперечив, просив у задоволенні відповідного клопотання - відмовити.
Суд заслухав пояснення позивача та представниці відповідача, та вирішуючи це клопотання зазначає таке.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Визначення державного кадастрового реєстратора сформульовано в ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відповідно до якої встановлено його спеціальний статус у сфері державної реєстрації земельних ділянок.
Основними повноваженнями кадастрового реєстратора є: здійснення реєстрації заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевірка на відповідність поданих документів вимогам законодавства; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання цих книг; внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання відмови щодо внесення; присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам; надання відомостей із Державного земельного кадастру й відмови в наданні; виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передання органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомостей про земельні ділянки.
Отже, державний кадастровий реєстратор - це службова особа, суб'єкт владних повноважень, що здійснює всі необхідні дії з ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 39 Закону України "Про Державний земельний кадастр" дії або бездіяльність реєстратора може бути оскаржено до суду в порядку, встановленому законом.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Враховуючи наведене, оскільки в межах цієї справи позивач оскаржує дії відповідача щодо державної реєстрації земельної ділянки НОМЕР_2 пл. 2,86 га, та державної реєстрації земельної ділянки за наказом Господарського суду № 5/79 від 13.10.1994, які вважає протиправними та просить суд про зобов'язання провести державні реєстрації земельних ділянок та видати витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки, відповідачу цій справі є суб'єктом владних повноважень.
Крім того, станом на момент подачі цього клопотання судом не встановлено порушення позивачем питання щодо права власності на земельні ділянки, оскільки такий спір перебуває на розгляді Пустомитівського районного суду Львівської області.
При цьому, суд зважає на позиції Верховного Суду, викладену у постанові від 04.04.2018 у справі № 813/7654/14 та від 31.03.2018 у справі № 809/1946/15, однак зауважує, що у межах цієї справи станом на момент подання відповідного клопотання відповідачем, розгляду підлягають відмінні, ніж у постанові від 04.04.2018, правовідносини.
Таким чином, з урахуванням характеру спору, суб'єктного складу правовідносин, предмета та підстав заявлених вимог, ця справа є адміністративною та підсудна окружному адміністративною суду.
Таким чином, правовідносини в цій справі пов'язані з оскарженням рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, тобто відносяться до публічно-правових спорів.
З огляду на наведене, клопотання відповідача не є обґрунтованими та задоволенню не підлягає.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 240, ст.ст. 243, 248, 256, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
у х в а л и в:
1. У задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 11.12.2018.
Суддя Качур Р.П.