Рішення № 78492066, 05.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
813/3058/18
Номер документу
78492066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3058/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу № 813/3058/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- Визнати неправомірною відмову Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області у формі листа від 11.04.2018 року за № 49/21/П-20/02.04-14 щодо відмови у проведенні перерахунку, донарахування та виплати відповідних сум довічного грошового утримання з часу звернення позивача до відповідача, тобто з 30 березня 2018 року;

- Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області провести перерахунок, донарахування та виплату судді у відставці ОСОБА_1, сум щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з часу звернення за його перерахунком, а саме з 30 березня 2018 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення виходячи з заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 26933 грн. 33 та провести виплату заборгованості з 30 березня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 1 грудня 2016 року збільшено мінімальну заробітну плату, що обумовило збільшення розміру посадового окладу працюючим суддям, відповідно, у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеного грошового утримання.

При призначенні позивачу довічного грошового утримання судді у відставці не враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу, що призвело до неправильного нарахування призначеної суми довічного грошового утримання з 01.12.2016 року, оскільки дані про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення з 01.12.2016 року також не включено у надану йому довідку за № 1088 від 02.12.2016 року.

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Львівській області на звернення позивача визнало допущену неправильність при видачі довідки № 1088 від 02.12.2016 року про розмір заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді і видало довідку № 348 від 13 червня 2018 року про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зазначивши, що заробітна плата, яка враховується при призначенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці з 01 грудня 2016 р. складала 26933 грн. 33 коп.. в тому числі оклад з 01.12.2016 року 16000 грн., надбавка за вислугу років 9600 грн. (60%), інші виплати, які враховуються обчисленні щомісячного довічного грошового утримання допомога на оздоровлення 133.3 грн. 33 коп.

Довідавшись про допущену неправильність позивач звернувся до відповідача з заявою зареєстрованою відповідачем 20 березня 2018 року про перерахунок призначеного йому довічного грошового утримання судді у відставці.

На звернення про перерахунок суми довічного грошового утримання позивач отримав відповідь за № 49/21/П-20/02.04-14 від 11.04.2018 року, якою повідомлено, що матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди, а тому відсутні правові підстави для її врахування при визначенні розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці.

Позивач вважає, що зазначена відмова відповідача є неправомірною, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок довічного утримання судді у відставці з часу його звернення.

Позивач в судове засідання не прибув, подав через канцелярію суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задоволити, розгляд справи здійснювати без його участі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому відповідач заперечив позовні вимоги позивача в тому числі з підстав, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами), незалежно від наявності права особи на пенсію існує обов'язкова процедура прийняття рішення Пенсійним органом.

20.03.2018 позивач звернувся до Дрогобицького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) із заявою, в якій просив провести перерахунок довічного грошового утримання з врахуванням сум матеріальної допомоги.

До зазначеної заяви позивачем додано довідку від 16.03.2018 № 02-232/18, яка видана Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Львівській області в якій зазначено, що позивачу в червні 2011 року виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4715,88 грн.

Оскільки зазначена заява не відповідала вимогам Порядку, її було розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» із наданням роз'яснення щодо можливості здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.

Рішення про відмову в перерахунку позивачу довічного грошового утримання головне управління Пенсійного фонду України у Львівської області не приймало.

Представник відповідача в судове засідання не прибув.

З огляду на ці обставини суд на підставі частини 3 статті 194 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами).

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 02.08.2018 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін. Ухвалою від 19.09.2018 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

Судом встановлені наступні обставини:

Позивач звернувся із заявою до Управління застосування пенсійного законодавства Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій № 2 в м. Дрогобичі про перерахунок призначеного позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

11.04.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь №49/21/П-20/02.04-14, в якій вказано:

« 05.01.2017 позивачу здійснено перерахунок розміру довічного грошового утримання на підставі на підставі рішення суду з врахуванням довідки від 02.12.2016 № 1088 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій вказано суддівську винагороду працюючого судді станом на 01.12.2016 року.

У Законі України «Про судоустрій і статус суддів», який регулює питання призначення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, зазначено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Тобто Законом чітко визначено склад суддівської винагороди, який враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. Суддівська винагорода регулюється виключно цим Законом та не може визначитись іншими нормативно-правовими актами.

Водночас повідомляємо, що матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди, а тому відсутні правові підстави для її врахування при визначенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Враховуючи викладене, здійснити перерахунок Вашого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань), виплаченої у червні 2011 року, як зазначено у довідці від 16.03.2018 року № 02-232/18, немає законних підстав.

Розмір довічного грошового утримання судді у відставці обчислений вірно, відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових актів.

Рішення, дії, бездіяльність управління можуть бути Вами оскарженні до органів вищого рівня підпорядкування або суду.»

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на думку позивача, відповідачем безпідставно було відмовлено у проведенні перерахунку, донарахування та виплати відповідних сум довічного утримання, з часу звернення позивача до відповідача.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

Згідно ст. 19 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:

об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;

у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не відміняє вимоги частини дев'ятої цієї статті.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) заява про призначення пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Згідно абз. 1 п. 4.3. цього ж Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Суд оцінивши наявні у справі докази, врахувавши вимоги законодавства зазначає наступне:

Заява позивача про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання подана відповідачу 20.03.2018 року. По формі така не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами), тому відповідачем її було розглянуто згідно вимог Закону України «Про звернення громадян» із наданням роз'яснення щодо можливості здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.

Однак у спірній відповіді від 11.04.2018 року за №49/21/П-20/02.04-14 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області по суті відмовило позивачу в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, що не узгоджується із вимогами Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно спірна відмова Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області у формі листа від 11.04.2018 року за № 49/21/П-20/02.04-14 по суті про відмову у проведенні перерахунку, донарахування та виплати відповідних сум довічного грошового утримання судді з часу звернення позивача є протиправною та підлягає скасуванню.

Разом з тим, що стосується зобов'язання провести перерахунок, донарахування та виплату судді, сум щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з часу звернення за його перерахунком, суд вважає за необхідне зазначити, наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З вищезазначеної норми Конституції України слідує, що кожен орган державної влади зобов'язаний діяти виключно в межах передбачених чинним законодавством. Відповідно, суд при вирішенні питання щодо правомірності дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень може вирішувати питання щодо відповідності таких дій нормам чинного законодавства, однак не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені по компетенції цього органу державної влади.

Отже, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З цих же підстав, з врахуванням повноважень суду встановлених ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідним зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача ОСОБА_1 від 20.03.2018 року.

Відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Закон України «Про звернення громадян»;

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами).

Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють правові підстави вирішення справи.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (82106, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області у формі листа від 11.04.2018 року за № 49/21/П-20/02.04-14 про проведення перерахунку, донарахування та виплати відповідних сум довічного грошового утримання судді з часу звернення позивача.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача ОСОБА_1 від 20.03.2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 704,80 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено в повному обсязі 10.12.2018 року.

Суддя Гавдик З.В.