Рішення № 78490338, 29.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
0840/3707/18
Номер документу
78490338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 року (о 09 год. 20 хв.)Справа № 0840/3707/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач 1), до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - ГУ ДСНС України у Запорозькій області, відповідач 2), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача 2 щодо відмови в наданні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;

зобов'язати відповідача 2 надати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, стосовно позивача;

зобов'язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 на підставі наданої довідки відповідачем 2.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що відповідно до Довідки ГУ ДСНС у Запорізькій області від 11.05.2018 №05/101, проходив службу в Управлінні пожежної охорони Управління внутрішніх справ Запорізької області з 11.08.1970 і звільнений 22.12.1997 з посади начальника Управління. Вказує, що згідно з Довідкою на теперішній час правонаступником Управління пожежної охорони є ГУ ДСНС України у Запорозькій області, у зв'язку із чим ним було надіслано листа до відповідача 2 з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, однак своїм листом від 10.08.2018 відповідач 2 відмовив у наданні такої довідки і повідомив щоб позивач звернувся до ГУ МВС України в Запорізькій області. Також пояснює, що звертався до відповідача 1 з проханням провести перерахунок пенсії саме за довідкою про розмір грошового забезпечення, яку повинно надати ГУ ДСНС України у Запорозькій області, однак листом від 14.08.2018 №1732/ОС-9 йому фактично відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ ДСНС у Запорізькій області і було перераховано пенсію з 01.01.2018, а не з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області. Вважає такі дії відповідачів протиправними, у зв'язку із чим просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою судді від 01.10.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з виклику учасників справи. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач 1 позов не визнав, 17 жовтня 2018 року на адресу суду надіслав відзив на позовну заяву (вх. №32918), у якому, зокрема, пояснює, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зауважує, що позовною вимогою позивача є зобов'язання відповідача 2 надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача 1 здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої відповідачем 2 довідки. Вважає, що оскільки відповідачем 2 не надавалось до відповідача 1 жодної довідки для перерахунку пенсії, позовні вимоги до відповідача 1 є передчасними та не підлягають задоволенню. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач 2 позовні вимоги також не визнав, надавши до матеріалів справи відзив на адміністративний позов (вх. №33359 від 22.10.2018), у якому посилається на приписи п. 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, та зауважує, що ГУ ПФУ в Запорізькій області з супровідним листом №4062/03 від 28.02.2018 до ГУ ДСНС у Запорізькій області було направлено Списки осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2018, при цьому, у вказаних списках прізвище ОСОБА_1 не вказано, тобто орган пенсійного фонду не замовляв у відповідача 2 довідку про розмір грошового забезпечення на позивача. Крім того, наголошує, що вказаним Порядком передбачено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Вважає, що у своєму листі від 31.07.2018 позивач не вірно застосовує норму п. 3 Порядку №45, вказуючи про те, що зазначена довідка видається державним органом, з якого особи були звільнені із служби, а у разі ліквідації таких органів довідки видаються їх правонаступниками. Помилка позивача, на думку відповідача 2, полягає в тому, що МВС України, з органів якого останній був звільнений позивач, не ліквідовано, а також ця норма у Постанові стосується органів, до яких були відряджені особи для виконання службових обов'язків під час служби, і у позивача не було таких обставин. Таким чином, вважає, що оскільки ОСОБА_1 не звільнявся із служби із органів МНС або ДСНС України, то довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надавалась йому органом МВС (довідка по справі №86/10547 від 05.04.2018), оскільки саме з цього відомства останній був звільнений на пенсію. Зважаючи на викладене, у позивача не має правових підстав для витребовування від відповідача 2 довідки про його грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, у зв'язку із чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

07 листопада 2018 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №35726), у якій додатково зазначає, що відповідачем 1 порушено норми законодавства (з підстав, вказаних у позові), саме по даті, з якої призначена пенсія у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто не з 01.01.2018, а з 01.01.2016. Що стосується довідки відповідача 2 вважає, що при її надходженні до Пенсійного фонду, розмір пенсії потрібно було лише скорегувати. Стосовно твердження відповідача 2 по справі у відзиві, що довідку про розмір грошового забезпечення повинен замовляти Пенсійний фонд України, посилається на приписи Постанови КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, пунктом 3 якої відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» КМУ вказано, що саме ДСНС України необхідно забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення. Крім того, посилається на п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, та вказує, що саме відповідач 2 повинен був повідомити відповідача 1 про зміну посадових окладів.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах МВС України з 11.08.1970 (наказ УВС від 11.08.1970 №209о/с) та звільнений з посади начальника Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Запорізької області за віком (наказ МВС від 06.12.1997 №524, наказ УМВС від 18.12.1997 №2273о/с).

На даний час позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, полковником вн. сл., якому з грудня 1997 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

З цього часу позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області.

Матеріалами справи встановлено, що позивач звертався із заявою до ГУ ДСНС України в Запорізькій області стосовно надання довідки про грошове забезпечення.

Однак, листом від 10.08.2018 №01/9.9-14/3944 відповідач 2 повідомив позивача, що на виконання п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, ГУ ПФУ в Запорізькій області листом від 28.02.2018 №4062/03 до ГУ ДСНС України у Запорізькій області був наданий список осіб, які були звільнені із системи МНС України, для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно списку, які були направлені відповідачем 2 до ГУ ПФУ в Запорізькій області. При цьому, пояснено, що особам, які звільнені із системи МВС України довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 до відповідача 1 надавались ГУ Національної поліції в Запорізькій області, у зв'язку із чим для отримання відповідної довідки для перерахунку пенсії позивачу порекомендовано звернутись до ГУ НП в Запорізькій області.

ГУ ПФУ в Запорізькій області листом від 14.08.2018 №1732/Л-9 повідомило позивача, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області (далі - уповноважений орган). Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 4 536,12 грн. нарахована на особовий рахунок ПАТ «Ощадбанк» у квітні поточного року. Вказано, що з 01.01.2018 розмір пенсійної виплати складає 7 594,90 грн. Додатково проінформовано, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, який затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1, на уповноважені підрозділи Міністерств (відомств), з яких звільнені військовослужбовці, покладаються функції щодо підготовки та подання до органів ПФУ, необхідних для перерахунку пенсії документів, а у випадку позивача - документи для перерахунку пенсії в частині грошового забезпечення підготовлені уповноваженим органом.

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області №86/10547 від 05.04.2018, виданою ОСОБА_1, полковнику вн. сл., відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткові надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою: начальник Управління Держ.пож.охорони УМВС в Запорізькій області, яку він займав на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад - 6 770,00; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480,00; 50% надбавка за стаж служби - 4 125,00; усього - 12 375,00 грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи.

Вважаючи дії відповідача 2 щодо відмови в наданні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду, у якому також просить зобов'язати відповідача 2 надати таку довідку до ГУ ПФУ в Запорізькій області, а також зобов'язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 на підставі наданої ГУ ДСНС України у Запорізькій області довідки.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону №2262-XII.

Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналогічна позиція викладена у постанові ВСУ від 06.07.2016 (справі №2-а/638/70/15).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки)

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Враховуючи наведені положення Порядку № 45 суд визнає обґрунтованими доводи відповідача 2 з приводу того, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, надається ДСНС України на запит ГУ ПФУ в Запорізькій області, натомість, правові підстави для надання такої довідки на запит позивача у ДСНС України відсутні.

Судом встановлено та учасниками справи не спростовано, що ГУ ПФУ в Запорізькій області з супровідним листом №4062/03 від 28.02.2018 до ГУ ДСНС у Запорізькій області було направлено Списки осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2018, при цьому, у вказаних списках прізвище ОСОБА_1 не вказано, тобто орган пенсійного фонду не замовляв у відповідача 2 довідку про розмір грошового забезпечення на позивача.

Частиною 3 ст. 63 Закону №2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №704) з 01.03.2018 збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, в тому числі працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Пунктом 8 вказаної постанови визначені умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Вказаною постановою визначено механізм проведення перерахунку в тому числі, особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ в групі Державного пожежного нагляду по обслуговуванню Державних пожежних частин (на даний момент прирівнюються до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій).

Пунктом 1 Постанови №103 вказано, що перерахунки пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) буде проведено з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року (п.1 постанови №103).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом першим п. 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та постанові від 13.07.2016 у справі №638/2700/14-а.

Позивач на обґрунтування позовних вимог зазначає, що на теперішній час правонаступником Управління пожежної охорони УВС Запорізької області, у якому він проходив службу, є ГУ ДСНС України у Запорозькій області, у зв'язку із чим вважає, що саме відповідач 2 повинен надати до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, однак своїм листом від 10.08.2018 відповідач 2 відмовив у наданні такої довідки і повідомив щоб позивач звернувся до ГУ МВС України в Запорізькій області.

Натомість, судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах МВС України з 11.08.1970 та звільнений з посади начальника Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Запорізької області за віком.

Так, 05.04.2018 відповідно до ст.63 Закону № 2262-Х, постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 Ліквідаційною комісією МВС України в Запорізькій області видано довідку №856/10547 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на ОСОБА_1, яка міститься в матеріалах справи (а.с.42).

На підставі вказаної довідки, ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6 770,00 грн., оклад за військове звання - 1 480,00 грн., процентна надбавка за стаж служби (50%) у розмірі 4 125,00 грн. Основний розмір пенсії позивача з 01.01.2018 складає 7 594,90 грн., виплата якої буде здійснено з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно у розмірі 50 відсотків підвищення, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків від підвищення та з 01.01.2020 у розмірі 100 відсотків від підвищення.

Ураховуючи вищевикладене, суд погоджується із доводами відповідачів, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, який затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1, на уповноважені підрозділи Міністерств (відомств), з яких звільнені військовослужбовці, покладаються функції щодо підготовки та подання до органів ПФУ, необхідних для перерахунку пенсії документів, а у випадку позивача - документи для перерахунку пенсії в частині грошового забезпечення підготовлені ліквідаційною комісією МВС України в Запорізькій області, тобто уповноваженим органом.

Під час винесення рішення судом враховано також, що позивач проти отримання пенсії у збільшеному розмірі з квітня 2018 року не заперечує, у позові вимоги щодо конкретних сум, розміру пенсії, складових розміру пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, не заявляє.

Щодо позовних вимог відносно зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 на підставі наданої довідки ГУ ДСНС України у Запорізькій області, суд дійшов висновку, що вони є передчасними, оскільки фактично вказані позовні вимоги заявлені на майбутнє. Тобто, відповідачем 1 можуть бути вчинено заходи щодо перерахунку пенсії лише після отримання інформації (відповідної довідки) від відповідача 2. На момент прийняття рішення судом у даній справі у суду немає законних підстав вважати, що права позивача на перерахунок та виплату пенсії в подальшому (після отримання уточненої довідки для подальшого перерахунку пенсії) будуть порушені відповідачем 1. Отже, суд приходить до висновку про безпідставність позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої довідки ГУ ДСНС України у Запорізькій області у зв'язку з її передчасністю.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд наголошує, що захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову має бути відмовлено у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297, 382 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 204900012), до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак