Рішення № 78490108, 12.12.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
240/5235/18
Номер документу
78490108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5235/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною та скасування відмову, зобов'язання перерахувати пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просив:

- визнати протиправною і скасувати відмову відповідача у перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та з урахуванням ч. 1 ст. 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та з урахуванням ч. 1 ст. 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.04.2018.

В обґрунтування позову зазначає, що із 1997 по 31.03.2018 отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а із 01.01.2018 призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік, замість врахування середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та без врахування понаднормового стажу за більш пізній вихід на пенсію.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відділом документального забезпечення суду 06.12.2018 зареєстровано відзив на позовну заяву. У відзиві представник відповідача вказує, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться під час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Зазначає, що врахувати позивачу показники середньої заробітної плати за 2016-2017 роки неможливо, так як позивачу відбулось не призначення пенсії, а перехід на інший вид пенсії. Вказує, що норма ст. 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не застосовується до осіб, які отримували будь-яку пенсію.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що у період із 01 січня 1997 року по 31 березня 2018 року позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а 30.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. (а.с. 47)

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки-атестату №1616 від 27.03.2018, ОСОБА_1. знятий з обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.04.2018 у зв'язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 64)

Судом встановлено, що 30.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. (а.с. 47)

Матеріалами справи підтверджується, що 19 червня 2018 року ОСОБА_1 подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії по ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та по ст. 29 за більш пізній вихід на пенсію (а.с. 16, 36)

Рішенням №41 від 23.06.2018 Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо розгляду питання, пов'язаного з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та по ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" так як вказані норми не застосовуються до осіб, які отримували будь-яку пенсію (а.с. 17)

Листом №2301/03.1 від 23.06.2018 Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1616 від 27.03.2018 ОСОБА_1 перебував на пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсії припинено з 01.04.2018 у зв'язку з переходом на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказано, що відповідно до п.3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Зазначено, що врахувати ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати за 2016-2017 не можливо, так як у заявника було не призначення пенсії, а перехід на інший вид пенсії. Вказано, що стаття 29 Закону не застосовується до осіб, які отримували будь-яку пенсію. Повідомлено, що ОСОБА_1 не має права на підвищення розміру пенсії за віком, так як являвся пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від якої не відмовлявся щодо одержування пенсії з більш пізнього віку (а.с. 18)

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до ст. 1-1 Закону України, від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ст. 7 Закону №2262 (в редакції, станом на день призначення позивачу пенсії за вислугу років) військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 9 Закону країни, від 09.07.2003, №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ( далі - Закон №1058, в редакції, станом на 01.04.2018) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 10 Закону №1058 особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 ст. 45 цього Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Із системного аналіз наведених норм вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058.

Верховний Суд України у постанові від 09 червня 2015 року (справа № 21-550а15) та Верховний Суд у постанові від 14 лютого 2018 року (справа № 465/5246/17) висловили правову позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону №2262-ХІІ на пенсію згідно Закону №1058-ІV показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Судом безспірно встановлено, що первинно позивачу пенсію було призначено відповідно до Закону №2262, який передбачав інші підстави та порядок призначення пенсії. За призначенням пенсії відповідно до Закону №1058 він звернувся у березні 2018 року вперше, а тому при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058 слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Отже, дії відповідача щодо застосування в спірних правовідносинах норм ч. 3 ст. 45 Закону №1058 є протиправним.

Така правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 359/3000/17 (провадження № К/9901/44569/18).

Враховуючи викладене, суд критично ставиться до посилання представника відповідача, що при зверненні із заявою до Управління позивач набув право на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону №1058, а не нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону № 1058.

Вказані доводи суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058, він звернувся вперше 30 березня 2018 року.

Вказаний висновок узгоджується з правовим висновкам, викладеним у постановах Верховного Суду України від 31 березня 2015 року у справі №21-612а14 та від 29 листопада 2016 року у справі №21-6331а15, які полягають в тому, що особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІVу зв'язку із досягненням такого віку вона (пенсія) має обраховуватися на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV як вперше.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що після звільнення з військової служби у Збройних силах (30.08.1975-20.12.1996) ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч.1, 2 ст.40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. . Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Суд також зауважує, що відповідно до абзацу другого пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки.

Частиною 1 ст. 29 Закону №1058 встановлено, що особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5 % - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75 % - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії згідно ч. 1 ст. 29 Закону №1058 є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №67 від 01.10.2018 (а.с.4).

У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16,Новоград-Волинський,Житомирська область,11708, код ЄДРПОУ 37808338) щодо відмови провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки (2016 р., 2017 р.), що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16,Новоград-Волинський,Житомирська область,11708, код ЄДРПОУ 37808338) здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з 01 квітня 2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки (2016 р., 2017 р.), що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16,Новоград-Волинський,Житомирська область,11708, код ЄДРПОУ 37808338) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Лавренчук

Повний текст рішення складено 12.12.2018