
12.12.2018
Провадження № 3/331/1379/18
Єдиний унікальний номер № 331/6282/2018
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області, про притягнення: ОСОБА_1, (дата народження та місце народження в протоколі відсутні), реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП): НОМЕР_1, працевлаштованого на посаді директора, головного бухгалтера ТОВ «Болеслав», який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності,
-за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
В провадження Жовтневого районного суду міста Запоріжжя надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 699 від 15 листопада 2018 року, ОСОБА_1, який обіймає посади: директора, головного бухгалтера ТОВ «Болеслав», вчинив правопорушення, а саме: занижено розмір плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) на загальну суму – 14 429 007 грн., в тому числі за 2016 рік в сумі 5 053 942,99 грн., за 2017 рік – 5 357 179,57 грн., за 2018 рік – 4 017 884,68 грн., в результаті порушення п. 288.1 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), внаслідок недекларування та несплат орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, яка повинна сплачуватись підприємством згідно вимог діючого законодавства.
Дії особи кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, судом встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено із порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, саме в ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення надається перелік тих даних, що обов’язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Так, ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення даних вимог в протоколі відсутні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме - не зазначено відомості про дату народження, місце народження, освіту та громадянство особи, місце державної реєстрації місця проживання та фактичне місце проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що унеможливлює виклик особи, яка притягається до адміністративної відповідальності для участі в судовому розгляді справи відносно неї.
Суть правопорушення це опис діяння, конкретних обставин, що мали місце.
Частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що ставиться у провину ОСОБА_1, передбачена відповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків.
Диспозиція частини першої цієї статті Кодексу України про адміністративні правопорушення є відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України та вимагає формулювання суті правопорушення.
В той же час, формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням тільки на статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення, а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з конкретизацією суті порушення.
Як вбачається з протоколу № 699 від 15.11.2018 року, вказаних вимог працівники Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області не дотримались. Так, у протоколі зазначено, що ОСОБА_2, який обіймає посаду директора, головного бухгалтера ТОВ «Болеслав», вчинив правопорушення, а саме: занижено розмір плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) на загальну суму – 14 429 007 грн., в тому числі за 2016 рік в сумі 5 053 942,99 грн., за 2017 рік – 5 357 179,57 грн., за 2018 рік – 4 017 884,68 грн., в результаті порушення п. 288.1 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), внаслідок недекларування та несплат орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, яка повинна сплачуватись підприємством згідно вимог діючого законодавства, тобто суть адміністративного правопорушення у вищевказаному протоколі відсутня.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов’язковим.
Суть правопорушення (конкретний опис обставин, що мали місце) повинна бути викладена саме у протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суддя дійшла висновку, що з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, даний адміністративний матеріал необхідно повернути до Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області для приведення матеріалів справи про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 163-1, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
суддя -
п о с т а н о в и в :
Справу про притягнення ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Стратій