Рішення № 78487481, 11.12.2018, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
281/634/18
Номер документу
78487481
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

11301, вул. М. Грушевського, 2 а, смт Лугини, Лугинський район Житомирської області

тел. (04161) 9-14-72, факс (04161) 9-15-47, inbox@lg.zt.court.gov.ua

Справа № 281/634/18

Провадження по справі 2/281/212/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

11 грудня 2018 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Денисюк І.І.,

за участю секретаря судового засідання Островської І.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в смт Лугини цивільну справу за позовом Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до ОСОБА_1, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог – Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Державної казначейської служби України м. Миколаїв Миколаївської області про стягнення плати в сумі 20402,35 грн. за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,-

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2018 року Коростенська місцева прокуратура Житомирської області в інтересах держави звернулася до суду з вказаним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області виявлено факт перевезення транспортним засобом MAN моделі 18.224, державний номерний знак НОМЕР_1, який належить на праві власності ОСОБА_1 та за кермом якого перебував ОСОБА_2, вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією та документу про внесення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом. За наслідками здійснення контролю встановлено перевищення вказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів, про що складено відповідний акт та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю. На підставі чого, відповідачу нараховано плату за проїзд великоваговим транспортом в розмірі 648,81 евро, яку відповідач у встановлений законом строк не сплатив. З наведених підстав, просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача – прокурор Шуба Т.П., позовні вимоги підтримала повністю, просила задоволити з підстав наведених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 до суду повторно не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений судом у встановленому ст. ст. 128, 130, ЦПК України порядку. Клопотань про відкладення судового розгляду та відзиву на позов від відповідача на адресу суду не надходило.

Треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог - Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті та Управління Державної казначейської служби України м. Миколаїв Миколаївської області про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, явку своїх представників не забезпечили, причини неявки суду не відомі.

На підставі ст. ст. 280 - 282 ЦПК України, за згодою представника позивача, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

Вислухавши представника позивача ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Виходячи зі змісту ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 21.09.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (далі Управління) на ділянці дороги зі сполученням Благовіщинське – Миколаїв 211 км., проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN моделі 18.224 державний номерний знак НОМЕР_1, що належить на праві власності ОСОБА_1 та за кермом якого на той момент перебував ОСОБА_2

За результатами проведеної перевірки Управлінням складено довідку №11 від 21.09.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт № 0005628 від 21.09.2017 про перевищення вказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно яких фактична маса транспортного засобу становить 18,45 т, з яких: передня одинична ось - 6,2 т, друга одинична ось – 12,25, при нормативно допустимій: передня одинична ось - 11 т, друга одинична ось – 11 тон. Тобто, перевищення на другу одиничну ось, становило 1,25 т.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про автомобільні дороги", Законом України "Про дорожній рух", Законом України "Про автомобільний транспорт", Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 та Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух",з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документу про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

При цьому, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами).

В свою чергу, згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 т, здійснюється за спеціальними правилами.

Відповідно до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативи, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку).

Вимоги до габаритно-вагового контролю закріплені у пунктах 15-25 зазначеного Порядку.

Пунктом 27 вказаного Порядку встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у ст. 5 Закону України"Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до показників валютного ринку, що містяться на офіційному Інтернет-представництві Національного банку України на день проведення розрахунку (станом на 21.09.2017), курс евро по відношенню до гривні становив 1 до 31,4458. Тобто, нарахована Управлінням ОСОБА_1 плата за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 648,81 евро складає 20402,35 грн. (648,81 х 31,4458 = 20402,3494).

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879, перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. За інформацією наявною в Управлінні Укртрансбезпеки в Миколаївській області, у зазначений вище термін ОСОБА_1 добровільно не сплатив штраф.

Відповідачем у судовому порядку не визнано протиправним та не скасовано дії позивача, а тому розрахунки є належним та допустимим доказом у справі з питань стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом.

Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі ст. ст. 200, 259, 263, 264-265, 280, 354-355 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до ОСОБА_1, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог – Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Державної казначейської служби України м. Миколаїв Миколаївської області про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) в дохід Державного бюджету України – 20402 (двалцять тисяч чотириста дві) грн. 35 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом (Управління Державної казначейської служби України м. Миколаїв Миколаївська область – р/р 31313309700003 в ГУ ДКСУ у Миколаївській області, м. Миколаїв, МФО 826013, код ЄДРПОУ 37992781, призначення платежу – 22160100).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача – прокуратури Житомирської області судовий збір в сумі 1762,00 грн. (р/р 35215069011049, МФО 820172, ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909950).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя І.І. Денисюк