
Справа № 263/17118/18
Провадження № 1-кс/263/9367/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року місто Маріуполь Донецької області
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Васильченко О. Г. , при секретарі Сокловій О.Б., розглянувши матеріали клопотання слідчого ОВС СУ ГУНП в Донецькій області Приходченко О.В. про призначення судово-економічної експертизи, по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018051660000123 від 19.07.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий ОВС СУ ГУНП в Донецькій області Приходченко О.В. звернулась до слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області з клопотанням про призначення судово-економічної експертизи у кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018051660000123 від 19.07.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, доручивши її проведення експертам Донецького НДІСЕ.
Клопотання слідчого мотивовано тим, що На підставі розпорядження голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 07.06.2018 року №734/5-18 «Про здійснення позапланового аудиту відповідності» згідно з Законом України «Про місцеві державні адміністрації», «Про військово-цивільні адміністрації», «Про запобігання корупції», Бюджетним кодексом України, Наказом міністерства фінансів України від 04.10.2011 року №1247 «Про затвердження стандартів внутрішнього аудиту» (зі змінами), розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11 квітня 2016 року №278 «Про затвердження Переліку структурних підрозділів облдержадміністрації, які здійснюють управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласної ради» (зі змінами), розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації від 05.01.2015 року №2 «Про затвердження порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування, реалізації їх результатів у Донецькій обласній державній адміністрації» (зі змінами) проводиться позаплановий аудит відповідності, щодо дотримання актів законодавства, планів, процедур, контрактів з питань стану дотримання актів законодавства, планів процедур, контрактів з питань стану збереження активів, інформації та управління майном за період з січня 2017 року по травень 2018 року обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго».
В ході аналізу відповідності та першочерговості використання коштів при здійсненні господарської діяльності нормам чинного законодавства членами аудиторської групи було досліджено питання використання коштів обласного бюджету у 2017 році ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11 квітня 2017 року №348 «Про напрямки (заходи) використання у 2017 році коштів обласного бюджету, передбачених на житлове господарство та комунальну інфраструктуру» (зі змінами) було затверджено перелік відповідних заходів. За цим переліком на провадження окремих заходів (розробка проектно-кошторисної документації - роботи з проектування у 2017 році на проекти пріоритетних заходів) у рамках виконання структурного проекту «Оптимізація системи теплопостачання Донецької області» виділено кошти з обласного бюджету у розмірі 15 000 000 грн. ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22.12.2016 року №1171 (зі змінами) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є одержувачем цих коштів нижнього рівня - замовником.
Відповідно до договорів про закупівлю робіт з розробки проектно-кошторисної документації - роботи з проектування, що були укладені між ОКП «Донецьктеплокомуненерго» та підрядними організаціями, підрядник зобов'язується на власний ризик, власними засобами виконати розробку проектно-кошторисної документації - роботи з проектування за об'єктом, отримати позитивний висновок державної експертизи та передати розроблену проектно-кошторисну документацію в порядку і в строк встановлений цим договором. При цьому якість робіт має відповідати встановленим нормативно-технічним документам. Оплата відповідно до договорів проводиться на підставі плану фінансування за фактично і якісно виконані роботи, які відображені в підписаних сторонами актах приймання-передачі робіт. Передача розроблених комплектів проектно-кошторисної документації оформлюється накладними, складеними належним чином. Підставою для здійснення остаточних розрахунків є підписані сторонами акти приймання-передачі робіт, підписана накладна та надана проектна-технічна документація в 4 примірниках. Кінцевим терміном виконання робіт за договорами визначено 31.12.2017.
Проведеною перевіркою аудиторською групою виявлені недоліки та факти відсутності оригіналів документів, що засвідчують невиконання зобов'язань за укладеними договорами закупівель проектно-кошторисних робіт по затвердженим об'єктам.
В ході проведення аудиту виявилося, що проектна документація знаходиться тільки в стадії розробки та лише за 16 об'єктами в наявності є повний розрахунок кошторисної вартості. Враховуючи, що повна вартість розробки проектно-кошторисної документації складає 14 761 069,19 грн., а розрахунок кошторисної вартості присутній тільки в проектах на загальну суму 4 549 479, 29 грн., то різницю в 10 211 589, 90 грн. слід вважати прямою втратою бюджетних коштів.
Під час досудового слідства встановлено, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго» уклало прямі договори з ТОВ «ЕНЕРГО СТРОЙ МОНТАЖ» на розробку проектно-кошторисної документації , зокрема договір №26/36 від 25.09.2017 року «Реконструкція системи теплопостачання котельні «Західна», м. Селідове».
За умовами договору №26/36 від 25.09.2017 року «Реконструкція системи теплопостачання котельні «Західна», м. Селідове» підрядник зобов'язується на власний ризик, власними засобами виконати розробку проектно-кошторисної документації - роботи з проектування за об'єктом, отримати позитивний висновок державної експертизи та передати розроблену проектно-кошторисну документацію в порядку і в строк встановлений цим договором. При цьому якість робіт має відповідати встановленим нормативно-технічним документам. Оплата відповідно до договорів проводиться на підставі плану фінансування за фактично і якісно виконані роботи, які відображені в підписаних сторонами актах приймання-передачі робіт. Передача розроблених комплектів проектно-кошторисної документації оформлюється накладними, складеними належним чином. Підставою для здійснення остаточних розрахунків є підписані сторонами акти приймання-передачі робіт, підписана накладна та надана проектна-технічна документація в 4 примірниках. Кінцевим терміном виконання робіт за договорами визначено 31.12.2017.
Фактично встановлено, що за вище зазначеним договором на підставі підписаного акту здачі приймання виконаних робіт №1 від 20.12.2017 року ОКП «Донецьктеплокомуненерго» платіжним дорученням №147 від 21.12.2017 року перерахувало грошові кошти в сумі 749168,70 гривень на адресу ТОВ «ЕНЕРГО СТРОЙ МОНТАЖ» за фактично виконанні роботи за договором. Однак під час досудового слідства встановлено, що Експертні звіти, щодо розгляду проектної документації, були виготовленні підприємством Східна філія Державне підприємство «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» (м. Лиман) 31.07.2018 року. Тобто фактично на час складання та підписання акту здачі приймання робіт №1 від 20.12.2017 року, який був підставою для перерахування коштів, державна експертиза за проектом виконана не була. .
З метою встановлення суми збитків, слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Слідчим надано до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, вимоги клопотання підтримує.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Нормою частини 1 ст. 243 КПК України передбачено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України, слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
Враховуючи, що для встановлення суми збитків, необхідні спеціальні знання, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність призначення по кримінальному провадженню судово-економічної експертизи, у зв'язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 242, 309, 372, 509 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого ОВС СУ ГУНП в Донецькій області Приходченко О.В. про призначення судово-економічної експертизи у кримінальному провадженні за №42018051660000123 від 19.07.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за №42018051660000123 від 19.07.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, судово-економічної експертизи, на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи підтверджується документально аудиторський звіт Донецької обласної державної адміністрації №17/06-26/03337119 від 31.07.2018, складений за результатами позапланового аудиту відповідності в ОКП «Донецьктеплокомуненерго» щодо дотримання актів законодавства, планів, процедур, контрактів з питань стану збереження активів, інформації та управління майном за період з 01.01.2017 по 31.05.2018 в частині необґрунтованого перерахування грошових коштів за договором № 26/36 від 25.09.2017 на суму 749 168 грн. 70 коп. станом на 31.12.2017 ?
Проведення судово-економічної експертизи доручити експертам Донецького НДІСЕ.
Для проведення експертизи надати експерту: матеріали кримінального провадження.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Дозвіл на отримання висновку експерта прошу надати слідчому ОВС СУ ГУНП в Донецькій області Приходченко О.В., або іншому співробітнику ОВС СУ ГУНП в Донецькій області за його дорученням.
Всі клопотання експерта у зв'язку із проведенням експертизи спрямовувати СУ ГУНП в Донецькій області для прийняття рішень за клопотаннями слідчим.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя О. Г. Васильченко