Рішення № 78465515, 07.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
826/7082/18
Номер документу
78465515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/241

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 грудня 2018 року № 826/7082/18

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна"

До Головного управління ДФС у м. Києві

Про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у місті Києві, що полягає у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 362 629,00 грн., що підлягає поверненню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" за листопад 2014 року (відображена в податковій декларації з податку на додану вартість вхідний № 9073785534 від 19.12.2014 року), та яка є узгодженою з 07.11.2017 року за результатами судового оскарження податкових повідомлень-рішень № 0000062802 та № 0000052802 від 12.05.2015 року;

зобов'язання Головного управління ДФС у м. Києві внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 362 629,00 грн., що підлягає поверненню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" за листопад 2014 року (відображена в податковій декларації з податку на додану вартість вхідний № 9073785534 від 19.12.2014 року), та яка є узгодженою з 07.11.2017 року за результатами судового оскарження податкових повідомлень-рішень № 0000062802 та № 0000052802 від 12.05.2015 року, з одночасним внесенням інформації щодо платіжних реквізитів ТОВ "ХТЛ Україна", на які необхідно здійснити перерахування суми бюджетного відшкодування: п/р 26000476308 в АТ "Райфайзен Банк Аваль" у м. Києві, МФО 380805, код ЄДРПОУ 33494763.

В судовому засіданні 25.06.18 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 3 ст. 194 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" (код 33494763), місцезнаходження: 03039, м. Київ, вул. Голосіївська, буд.7, корп.2, літера "А", зареєстроване в якості юридичної особи 04.07.2005 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

19.12.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" подало до ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві податкову декларацію з ПДВ № 9073785534 за листопад 2014року, у якій товариство заявило про своє бажання отримати бюджетне відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку у розмірі 362 629,00 грн.

ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві у зв'язку з поданням товариством декларації було проведено позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування бюджетного відшкодування з ПДВ у вищевказаному розмірі.

За наслідками перевірки ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві складено Акт від 12.02.2015 року №132/1-26-50-15-02-33494763, яким встановлено порушення п.198.3, п.198.6 ст. 198, з урахуванням абз. а) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України ТОВ "ХТЛ Україна" у вигляді завищення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року на суму 362 629,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві було винесено податкове повідомлення-рішення від 02.03.2015 року №00000091502, яким позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 362 629,00 грн., та зобов'язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 181 315,00 грн.

Позивачем вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено до Головного управління ДФС у місті Києві.

07.05.2015 року Головним управлінням ДФС у місті Києві було прийнято рішення № 7508/10/26-15-10-06, яким скаргу позивача було задоволено частково, скасовано податкове повідомлення-рішення від 02.03.2015 року № 0000091502 та зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві винести податкове повідомлення-рішення за формою "В3" щодо відмови у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 362 629,00 грн., та податкове повідомлення - рішення за формою "В2" щодо збільшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 362 629,00 грн. у відповідних періодах.

ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві на підставі Акту від 12.02.2015 року № 132/1-26-50-15-02-33494763 та рішення Головного управління ДФС у місті Києві від 07.05.2015 року № 7508/10/26-15-10-06 було винесено податкові повідомлення-рішення від 12.05.2015 року № 0000062802, яким позивачу було збільшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 362 629,00 грн., та № 0000052802, яким позивачу було відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 362 629,00 грн.

Позивачем було оскаржено вказані податкові повідомлення-рішення до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.08.2017 року по справі № 826/16128/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 року, позов було задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 12.05.2015 року № 0000062802 та № 0000052802.

02.02.2018 року, 21.03.2018 року та 06.04.2018 року позивач звертався до Головного управління ДФС у місті Києві, ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві з заявами про надання інформації про дату внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а випадку не внесення - внести її.

26.02.2018 року та 20.04.2018 року Головним управлінням ДФС у місті Києві було надано відповіді №8383/10/26-15-43-02-14, №16861/10/2615-43-02-14, згідно яких позивача було повідомлено про те, що Головне управління ДФС у м. Києві не вносить інформацію до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та Єдиного реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, та не є розпорядником зазначених реєстрів.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" - вважає протиправною бездіяльність відповідача з таких підстав.

Позивач зазначає, що в порядку, визначеному Податковим кодексом України, з метою виконання вимог рішення суду від 07.08.2017 по справі №826/16128/15 контролюючий орган зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, з наступних підстав.

Відповідач зазначив, що з 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21.12.2016 року №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", яким внесено зміни до Кодексу, зокрема, в частині бюджетного відшкодування податку на додану вартість запроваджено єдиний державний реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку.

Вказаним Законом запровадження Тимчасовий реєстр заяв, поданих до 01.02.2016 року, за яким станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету, затверджено Порядок ведення Реєстру заяв затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26.

Відповідно до Порядку № 26 формування реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Крім того, чинним законодавством не передбачено порядок ведення, механізм відшкодування сум ПДВ, внесених до Тимчасового реєстру, та структуру такого реєстру.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинною до 01.01.2015) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктами 200.10 - 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до п. 200.14, 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Разом з цим, з 1 січня 2017 року положення статті 200 Податкового кодексу України, у тому числі і п. 200.12 та 200.13, змінено Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 р. № 1797-VIII.

Згідно п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції Закону № 1797-VIII) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пп. 200.7.1, 200.7.1 п. 200.7 зазначеної статті встановлено, що формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

П. 52 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (з урахуванням доповнень, внесених Законом №1797) визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 56 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (з урахуванням доповнень, внесених Законом №1797) до 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у такому реєстрі, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеним у цьому пункті, та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за формою згідно з додатком визначений Порядком ведення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. №26.

Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства (пункт 3 Порядку №26).

Орган Державної фіскальної служби вносить до Реєстру такі дані, зокрема, дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); суму узгодженого органом Державної фіскальної служби бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження (пункт 4 Порядку №26).

За положеннями пункту 5 Порядку №26 заяви автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру ( пункт 6 Порядку №26).

Пунктом 12 Порядку №26 передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

Таким чином, згідно з зазначеними змінами податковий орган не подає органу казначейства висновків про суму податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню платникам податку за їх заявами.

Заяви платників податків вносяться контролюючим органом до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а узгоджена у встановленому порядку сума податку на додану вартість перераховуються органом казначейства з бюджету на рахунок платника у банку протягом п'яти операційних днів з моменту її узгодження на підставі внесених до Реєстру відомостей.

Наявність у позивача права на повернення сум бюджетного відшкодування у розмірі 362 629,00 грн. відповідачем не заперечується.

Отже, після набрання чинності Порядком №26, контролюючий орган повинен був внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, для забезпечення доступу органу Казначейства для виконання.

Згідно заяви від 02.02.2018 р. №2 позивач просив включити його заяву до Реєстру/Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, тому відповідач мав її розглянути згідно чинного на момент розгляду заяви законодавства і включити позивача до того реєстру, існування якого передбачено чинним законодавством.

У розумінні КАС України бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи. Для визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, особа, яка вважає, що її право порушене, повинна довести існування причинного зв'язку між такою протиправною бездіяльністю та її порушеним правом. Поряд з цим, бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише в тому випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій. Таким чином, бездіяльність це завжди пасивна поведінка, тобто відсутність з боку суб'єкта владних повноважень будь-яких дій.

Таким чином, відповідачем порушено встановлений Податковим кодексом України обов'язок щодо внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість відомостей щодо суми узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою поданою товариством.

На підставі вищевикладеного, ст.ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у місті Києві, що полягає у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 362 629,00 грн., що підлягає поверненню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" за листопад 2014 року;

3. Зобов'язати Головне управління ДФС у м. Києві внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 362 629,00 грн. що підлягає поверненню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" за листопад 2014 року.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХТЛ Україна" сплачений судовий збір у розмірі 3524,00 грн.

5. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 07.12.18 р.