Рішення № 78464438, 10.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
520/9403/18
Номер документу
78464438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2018 р. № 520/9403/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача, Валківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області, щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ з 10 січня 2012 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1, мешканцю АДРЕСА_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.08.1986 по 02.09.1986, посвідчення категорії 2; зобов'язати відповідача, Валківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області, пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, нарахувати та виплатити не нараховані, невиплачені щомісячні суми пенсії за період з 10 січня 2012 року по 14 червня 2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1, мешканцю АДРЕСА_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.08.1986 по 02.09.1986, посвідчення категорії 2.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 05.11.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача 23.11.2018 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в період з 02.08.1986 по 02.09.1986, 31 день, що підтверджується відповідним посвідченням категорія 2 серії НОМЕР_2 виданим 20.09.2004 Харківською ОДА, записами у військовому білеті НОМЕР_3, архівною довідкою за вих. №23934 від 15.04.2013.

10.01.2012 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про призначення йому пенсії за віком зі скороченням пенсійного віку на 10 років як ліквідатору аварії па ЧАЕС з наданням всіх необхідних документів на підтвердження права на призначення та нарахування пенсії

Рішенням №131144 від 10.04.2012 відповідачем було відмовлено в призначені, нарахуванні та виплаті пенсії через відсутність права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, а саме: «..відсутні відомості про період роботи в зоні відчуження у період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 по 31.12.1865».

15.06.2017 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про призначення йому пенсії за віком зі скороченням пенсійного віку на 10 років як ліквідатору аварії па ЧАЕС.

Відповіддю за вих. №22/0 від 16 червня 2017 року позивача було повідомлено про відсутність правових підстав для призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, у зв'язку з відсутністю в документах, пред'явлених для огляду як підставу для призначення пенсії, відомостей про дні виїзду в зону відчуження, мотивуючи тим, що згідно з Законом №796-ХІІ, пенсія за віком призначається учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку в залежності від кількості днів роботи в зоні відчуження.

Суд зазначає, що згідно зі статтею 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 55 вказаного Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1986 році не менше 14 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади. Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження 1986 році не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серії А.

Отже, при видачі позивачу у 2004 році посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи необхідні для встановлення вказаного статусу.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону №796-ХІІ є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналізуючи наведені норми права, законодавцем встановлено, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселений, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

При розгляді звернення позивача по суті відповідачем не було враховано наведені вище норми.

Також суд зазначає, що позивач позбавлений можливості надати підтверджуючу довідку про дні виїзду в зону відчуження, оскільки накази командира військової частини 61511 по стройовій частині на зберігання до архіву не надходили, а накази по виїздам на роботи в зоні відчуження за період з 02 серпня 1986 року по 02 вересня 1986 року, журнали обліку доз опромінення знищені в частині у зв'язку із радіаційним забрудненням, що підтверджується архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

Також відповідачем не було взято до уваги інформацію, що міститься у військовому квитку позивача про те, що у період з 02 серпня 1986 року по 02 вересня 1986 року він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження.

Таким чином документи підтверджуючі право позивача на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах надані відповідачу у повному обсязі, а тому підстав для відмови ОСОБА_1 у призначені пенсію за віком на пільгових умовах не було.

Відповідно до ст.70 Закону України №796-ХІІ: Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 63002, РНОКПП НОМЕР_1) до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Пушкіна, буд. 26, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002, ЄДРПОУ 40387023) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Валківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області, щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ з 10 січня 2012 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.08.1986 по 02.09.1986, посвідчення категорії 2.

Зобов'язати Валківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області, пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, нарахувати та виплатити не нараховані, невиплачені щомісячні суми пенсії за період з 10 січня 2012 року по 14 червня 2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент. номер НОМЕР_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.08.1986 по 02.09.1986, посвідчення категорії 2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов