
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2018 року справа № 2340/4290/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії щодо не надання інформації, яка була запитувана позивачем відповідно до заяви від 03.09.2018;
- зобов'язати відповідача надати позивачу інформацію, яка була запитувана відповідно до його заяви від 03.09.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 03.09.2018 звернувся до відповідача із заявою про ознайомлення з матеріалами детального плану території на земельну ділянку площею 0,1 га в адміністративних межах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області. Відповідач на вказану заяву направив позивачу лист №3013/01-22 від 01.10.2018, в якому не надав інформації щодо поставленого позивачем питання. Позивач вважає дії відповідача щодо не надання запитуваної інформації протиправними та такими що порушують його права.
Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позовну заяву.
Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Вивчивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.
Розпорядженням Черкаської районної державної адміністрації від 06.07.2018 №264 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району.
03 вересня 2018 року позивач звернувся до Черкаської районної державної адміністрації із заявою, в якій просив керуючись Законом України «Про звернення громадян» та Закону України «Про інформацію», ознайомити його з матеріалами детального плану території на земельну ділянку площею 0,1 га в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району, яка перебуває у розпорядженні адміністрації.
Листом відповідача від 01.10.2018 №3013/01-22 позивача повідомлено, що у районному бюджеті на 2018 рік та у проекті районного бюджету на 2019 рік коштів на розробку детальних планів територій не передбачено. Одночасно інформовано, що згідно з п.п. 2, 3 ст. 10 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) фінансування робіт з розробки детальних планів територій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, або з інших джерел, не заборонених законом, у зв'язку з чим відповідно до ст. 19 Закону у розпорядженні голови Черкаської районної державної адміністрації від 06.07.2018 №264, зокрема, у п. 2, ОСОБА_1 делеговано права замовника на розробку детального плану означеної вище території.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо ненадання запитуваної інформації, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 3, 7 ст. 1 Закону України 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI) детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону №3038-VI детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.
Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Частина 3 статті 19 Закону №3038-VI визначає, що на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.
Згідно з ч. 4 ст. 19 Закону №3038-VI детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Відповідно до абз. 2 ч. 8 ст. 19 Закону №3038-VI детальний план території за межами населеного пункту розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання.
Частина 7 статті 19 Закону №3038-VI передбачає, що матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відтак, детальний план території є публічною інформацією.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Письмовий запит подається в довільній формі (ч. 4 ст. 19 Закону №2939-VI).
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Частина 1 статті 23 Закону №2939-VI визначає, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Судом встановлено, що листом відповідача від 01.10.2018 №3013/01-22 (на заяву від 03.09.2018) позивача повідомлено, що згідно з п.п. 2, 3 ст. 10 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) фінансування робіт з розробки детальних планів територій «здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, або з інших джерел, не заборонених законом», у зв'язку з чим відповідно до ст. 19 Закону, у розпорядженні голови Черкаської районної державної адміністрації від 06.07.2018 №264, зокрема, у п. 2, ОСОБА_1 делеговано права замовника на розробку детального плану означеної вище території.
Тобто, зі змісту листа-відповіді відповідача вбачається, що запитуваний у відповідача детальний план території на земельну ділянку площею 0,1 га в адмінмежах Білозірської сільської ради відсутній; права замовника на розробку вказаного детального плану делеговано заявнику ОСОБА_1 згідно з п. 2 розпорядження Черкаської районної державної адміністрації від 06.07.2018 №264.
Враховуючи те, що відповідач як розпорядник інформації не володіє інформацією, щодо якої зроблено запит, у зв'язку з її відсутністю, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у її наданні згідно з п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №2939-VI.
Суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання для ознайомлення матеріали детального плану території з посиланням на Закон України «Про звернення громадян», і відповідач також здійснив розгляд вказаної заяви відповідно до цього Закону.
На думку суду, одержавши заяву про надання інформації, яка подана згідно із Законом України «Про звернення громадян», яка за своїм змістом є запитом на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації повинен з урахуванням принципів добросовісності і розсудливості розглянути запит за Законом №2939-VI.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає право доступу до вже існуючої інформації (документів) і не вимагає створення у відповідь на запит нової інформації (зокрема, шляхом проведення аналітичної роботи). Інші вимоги або прохання повинні розглядатися в межах Закону України «Про звернення громадян», бо внаслідок їх розгляду при наданні відповіді на звернення може створюватися нова інформація.
Водночас, встановленими у судовому засіданні обставинами підтверджується, що відповідачем було розглянуте по суті питання, викладені в заяві від 03.09.2018 щодо надання для ознайомлення матеріалів детального плану території, що спростовує доводи позовної заяви.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у наданні позивачу детального плану території здійснена на законних підставах, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір, витрати на правничу допомогу) відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 19635; РНОКПП НОМЕР_1) до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (вул. В.Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003; код ЄДРПОУ 04061317) про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко