Рішення № 78463982, 07.12.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
560/3642/18
Номер документу
78463982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/3642/18

РІШЕННЯ

іменем України

07 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить:

визнати дії Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що виявились у відмові внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2, № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, а саме виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк" протиправними;

зобов'язати Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2, № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, а саме виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звертався до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2, № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, в якій просив виправити національність нареченого з "українець" на "поляк".

Проте, 18.09.2018 року позивач отримав висновок відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким в задоволенні його заяви відмовлено. В обґрунтування відмови відповідачем у висновку зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Проте жодним нормативним актом, що регулює діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану, не передбачено внесення змін щодо національності громадян.

Позивач вважає таке рішення суб'єкта владних повноважень протиправним, оскільки, на його думку, в нього є належні докази, які підтверджують його польське походження. Відтак, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.11.2018 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач не скористався правом на подання до суду відзиву на адміністративний позов та 30.11.2018 року надіслав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити за відсутності представника відповідача, у задоволенні позовних вимог покладається на думку суду.

Суд, заслухавши пояснення позивача, зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, а також відсутність заперечень з цього приводу з боку представника позивача, у відповідному судовому засіданні протокольною ухвалою від 03.12.2018 року перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2, № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, в якій просив виправити національність нареченого з "українець" на "поляк".

18.09.2018 року Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області за результатами розгляду заяви позивача, висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 16.09.2018 року відмовив позивачу у внесені таких змін, посилаючись на ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. А також зазначив, що жодним нормативним актом, що регулює діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану, не передбачено внесення змін щодо національності громадян.

Непогоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9 Закону).

Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).

Відповідно до пунктів 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).

Згідно з п. 2.11 Правил, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками позивача - ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 від 16.07.2015 року (виданого повторно).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу по актовому запису №11 від 04.03.1973 року складеного виконавчим комітетом Требуховецької сільської ради Летичівського району Хмельницької області, у відомостях про ОСОБА_3 (батька позивача) в графі національність зазначено - "поляк".

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_1 по актовому запису №10 від 15.04.1953 року складеного виконавчим комітетом Требуховецької сільської ради Летичівського району Хмельницької області, у відомостях про батька позивача в графі національність також зазначено - "поляк".

Отже, ОСОБА_1 має право ідентифікувати свою національність, як поляк, в тому числі в актовому записі про шлюб № 25 від 08.08.1976 року, оскільки його батько ОСОБА_3 за національністю поляк, що підтверджується наведеними вище доказами.

Згідно зі ст. 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Відповідно до п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовна вимога щодо зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, а саме виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк" є обґрунтованою, підтверджена належними доказами, відповідає вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов в цій частині необхідно задовольнити.

Щодо позовної вимоги про визнання дії Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що виявились у відмові внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2, № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, а саме виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк" протиправними, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 2.12. Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Отже, висновок Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, на думку суду, не порушив прав позивача, адже він складений без порушень, а позивач реалізував своє право на вирішення питання щодо внесення змін в актовий запис у судовому порядку. Тобто, відповідач сформував висновок у порядку і спосіб визначений Правилами, а тому в цій частині позовні вимоги необхідно залишити без задоволення.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не є розпорядником бюджетних коштів, не складає та не затверджує кошторис та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області.

Враховуючи те, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 704.80 грн., а даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, суд вважає, що сплачений судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в сумі 352,40 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 25 від 08.08.1976 року, складеного виконавчим комітетом Требухівської сільської ради Летичівського району, Хмельницької області, а саме виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Володимирська, 91, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ЄДРПОУ 24838822).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Миру, 35, Деражня, Хмельницька область, 32200 , код ЄДРПОУ - 21323842)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький "