
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
10 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1952/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача на виконання рішення суду у справі №816/1952/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №816/1952/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням 75% розміру його грошового забезпечення. В решті позову відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 02.10.2018.
10.10.2018 судом був виданий виконавчий лист, за яким 17.10.2018 державним виконавцем відкрито виконавче провадження ВП №57442349 (а.с. 82).
28.11.2018 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява (вх. № 33039/18), в якій він просить суд у порядку, визначеному статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України, визнати протиправною бездіяльність відповідача у справі №816/1952/18 - Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо не виплати йому заборгованості за період з 01.01.2018 по 01.10.2018 в сумі 2005,16 грн на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018.
Заява обґрунтована тим, що постановою від 17.10.2018 відкрито виконавче провадження ВП №57442349 з примусового виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №816/1952/18. Відповідач рішення суду протягом 10 робочих днів не виконав, натомість направив листа від 15.11.2018 № 1673/А-03, яким повідомив, що виплату заборгованості з пенсій, які фінансуються з державного бюджету на виконання судових рішень за період до набрання судовим рішенням законної сили буде забезпечено відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду після набрання чинності Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Заявник вважає таку бездіяльність відповідача противоправною, оскільки той свідомо не виконує рішення суду. На додаток заявник просить встановити відповідачу строк подання звіту про належне виконання судового рішення.
Як зазначено у частині п'ятій статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Питання щодо визнання бездіяльності боржника протиправною призначено до розгляду у письмовому провадженні, про що повідомлено учасників справи ухвалою від 29.11.2018.
04.12.2018 до суду надійшли пояснення на заяву ОСОБА_1, в яких представник відповідача зазначає, що на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, якого поінформовано про те, що виплата донарахованої пенсії буде здійснюватися відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 в порядку черговості з дати надходження рішення до боржника. Повідомляє, що наразі ГУ ПФУ у Полтавській області включено до реєстру інформацію відносно судового рішення по даній справі з інформацією про суму, що підлягає виплаті. З урахуванням вищезазначеного вважає, що факт бездіяльності з приводу виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 з боку відповідача відсутній. Фактично ОСОБА_1 оскаржує правомірність реалізації Кабінетом Міністрів України управлінських функцій з приводу визначення порядку проведення виплат за рішенням суду.
Ознайомившись з доводами учасників справи та наданими доказами з приводу виконання судового рішення у даній справі, суд визнає безпідставними звинувачення ОСОБА_1 з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З наданих пенсійним органом пояснень та доказів суд встановив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №816/1952/18 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 75 % грошового забезпечення згідно з довідкою №ФП52292 від 14.03.2018, виданою Полтавським обласним військовим комісаріатом. За період з 01.01.2018 по 02.10.2018 донараховано 2005,16 грн. Донарахування здійснено 25.10.2018. Доплата пенсії за жовтень 2018 року в розмірі 214,84 грн виплачена 05.11.2018. Виплата донарахованої позивачу пенсії за рішенням суду від 13.07.2018 за період з 01.01.2018 по 02.10.2018 у розмірі 2005,16 грн буде здійснена у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з частиною четвертою статті 49 Бюджетного кодексу України, зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
До таких зобов'язань належать зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень (ч. 6 ст. 49 Бюджетного кодексу України).
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Вказаною постановою установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №8, зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (надалі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно з пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, при виконанні судових рішень зобов'язаний діяти лише в рамках чинного законодавства, в тому числі з урахуванням вимог Порядку №649.
Позивачем не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, а судом таких не встановлено.
Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і підлягає застосуванню.
Доказів навмисної бездіяльності боржника при виконанні судового рішення ОСОБА_1 суду не надав.
Тож підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №16/1952/18 немає.
З приводу встановлення строку для подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №816/1952/18 суд зазначає наступне.
Стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України регулює питання встановлення судового контролю за виконанням судового рішення під час його ухвалення, а не виконання, а тому приписи вказаної норми на спірні правовідносини не поширюються.
До того ж, при ухваленні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі №816/1952/18, у задоволенні вимог ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду було відмовлено.
Згідно з частиною шостою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відтак, за відсутності доказів протиправної поведінки Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача на виконання рішення суду у справі №816/1952/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун