Рішення № 78460713, 10.12.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
500/2191/18
Номер документу
78460713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2191/18

10 грудня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баранюка А.З. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ПП «Теребовлянський молокозавод» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ПП «Теребовлянський молокозавод» про застосування заходів реагування, в якій позивач, з урахуванням заяви від 10 грудня 2018 року, просить застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо ПП «Теребовлянський молокозавод» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності пов'язаної із скидом до моменту усунення усіх виявлених недоліків та приведення у норму (отримання в наявності) гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин відповідно до статті 70 Водного кодексу України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок проведеної позивачем позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що ПП «Теребовлянський молокозавод» в порушення норм законодавства України здійснюється скид неочищених зворотних вод від технологічного обладнання у річку Гнізна.

Ухвалою суду від 22 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №500/2191/18 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалами суду, постановленими в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, від 12 листопада 2018 року та 27 листопада 2018 року розгляд справи було відкладено.

Позивач в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив, проте подав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, хоча належним чином був повідомлений про місце, дату і час судового засідання, за адресою його місцезнаходження, що підтверджується роздруківками із сайту Укрпошти - пошук поштових відправлень, причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною дев'ятою статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

В період з 02 жовтня 2018 року по 03 жовтня 2018 року позивачем у відповідності до наказу №275 від 01 жовтня 2018 року (а. с. 8) та на підставі направлення на проведення позапланової перевірки №503 від 01 жовтня 2018 року (а. с. 9) проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства ПП «Теребовлянський молокозавод».

За наслідками проведеної перевірки позивачем складено акт №50 (а. с. 12-14).

Проведеною перевіркою встановлено, що у відповідача в порушення частини першої статті 70 Водного кодексу України виявлено порушення правил охорони водних ресурсів, а саме: скид недостатньо очищених зворотніх вод в річку Гнізна.

Також, за наслідками проведеної перевірки за порушення статей 44, 48, 70 Водного кодексу України складено протокол від 03 жовтня 2018 року № 002118, про адміністративне правопорушення стосовно головного механіка ОСОБА_1, відповідального за водопостачання та водовідведення ПП «Теребовлянський молокозавод» (а. с. 11).

За наслідками розгляду матеріалів перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП «Теребовлянський молокозавод», головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області винесено Теребовлянському міському голові пропозицію про усунення причин та умов, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення у сфері дотримання вимог водного законодавства (а. с. 15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Правовий статус Державної екологічної інспекції у Тернопільській області регламентується Положенням про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 № 652 (далі - Положення).

Пунктом 1 розділу І Положення Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Тернопільської області.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІ Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

У відповідності до частини першої статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Абзацом 4 частини першої статті 6 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Частиною шостою статті 7 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

- дату складення акта;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

- предмет державного нагляду (контролю);

- найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані:

1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;

2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;

3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;

4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненнюводних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;

5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;

6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облікзабору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;

8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;

9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;

11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;

12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;

13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Згідно зі статтею 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для гоподарсько - побутових лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до статті 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудниківінфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо), забороняється.

Статтею 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Таким чином, виходячи із наведених норм чинного законодавства України, обов'язковою умовою для спеціального водокористування є наявність спеціального дозволу, здійснення засобами вимірювальної техніки обліку забору та використання вод.

Отже, відповідач, як суб'єкт господарської діяльності, повинен дотримуватись вищезазначених положень чинного законодавства.

Суд також бере до уваги, що акт перевірки підписаний відповідачем без зауважень.

Таким чином, станом на час розгляду справи по суті судом установлено, що виявлені під час перевірки порушення ПП «Теребовлянський молокозавод» не усунені та мають місце, що є порушенням вимоги природоохоронного законодавства.

У відповідності до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що обов'язок дотримання зазначених вище вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, законом покладено на суб'єкт підприємницької діяльності ПП «Теребовлянський молокозавод», суд приходить до висновку про необхідність застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо ПП «Теребовлянський молокозавод» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності пов'язаної із скидом до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування та усунення усіх виявлених недоліків, приведення у норму (отримання в наявності) гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин відповідно до статті 70 Водного кодексу України.

Розподіл судових витрат здійснюється судом відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ПП «Теребовлянський молокозавод» про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати до ПП «Теребовлянський молокозавод» (вул.Містечко, 52, с. Золотники, Теребовлянський район, Тернопільська обл., ідентифікаційний код юридичної особи 22335971) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності пов'язаної із скидом зворотних вод від технологічного обладнання у річку Гнізна до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування та усунення усіх виявлених недоліків, приведення у норму (отримання в наявності) гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин відповідно до статті 70 Водного кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.