Рішення № 78457971, 10.12.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
815/945/18
Номер документу
78457971
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/945/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДФС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1:

- суму військового збору у розмірі 33 грн. 22 коп.;

- суму податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 379 грн. 69 коп.;

- суму орендної плати з фізичних осіб 18287 грн. 42 коп.

Ухвалою суду від 07.03.2018 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів, визначених в ухвалі.

На виконання ухвали суду від 07.03.2018 року від представника позивача через канцелярію суду 22.03.2018 року за вх. №8156/18 надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви разом із: детальними розрахунками податкового боргу відповідача по кожному із податків із зазначенням періодів, за які виник борг; податковими деклараціями з плати на землю; доказами направлення позовної заяви та уточненою позовною заявою Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1):

- суму військового збору у розмірі 94 грн. 90 коп. на бюджетний рахунок 31110063700313, отримувач - УК в Окнянському районі/11011000.

- суму податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 1119 грн. 88 коп. на бюджетний рахунок 33118341700314, отримувач - УК в Окнянському районі/11010500;

- суму орендної плати з фізичних осіб у розмірі 21203 грн. 49 коп. на бюджетний рахунок 33213815700314, отримувач - УК в Окнянському районі/18010900.

Так, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач в уточненій позовній заяві вказує, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 05.11.2014 року за №25400000000001430; перебуває на обліку як платник податків у Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (Окнянське відділення) з 06.11.2014 року та зареєстрована за №152014141857.

З посиланням на положення п.15.1 ст.15, пп.16.1.4 п.16.1ст.16, п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України позивач стверджує, що станом на 21.03.2018 року, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника, податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом становить: з військового збору - 94 грн. 90 коп.; з податку на доходи з фізичних осіб 1119 грн. 88 коп.; з орендної плати з фізичних осіб 21203 грн. 49 коп.

Як вказує позивач, заборгованість з військового збору у сумі 94 грн. 90 коп. та на доходи з фізичних осіб у сумі 1119 грн. 88 коп. виникла в результаті не сплати суми грошових зобов'язань, що визначені у податкових деклараціях про майновий стан і доходи за 2016 рік від 17.01.2017 року №1700000603 та за 2017 рік від 25.01.2018 року №848. Заборгованість з орендної плати з фізичних осіб у сумі 21203 грн. 49 виникла в результаті не сплати суми грошових зобов'язань, що визначені в податкових деклараціях з плати за землю за 2015 рік від 22.02.2016 року №1600000745, за 2016 рік від 01.03.2017 року №1700001835, за 2017 рік від 14.02.2018 року №1413.

У зв'язку із несплатою відповідачем вказаної заборгованості, позивач звернувся до суду.

26 березня 2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання разом із доказами направлення уточненої позовної заяви на адресу відповідача.

У зв'язку із тим, що позивачем у визначений суддею строк усунено недоліки позовної заяви, ухвалою суду від 26.03.2018 року судом:

- прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління ДФС в Одеській області та відкрито провадження у справі за даною позовною заявою;

- вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно з ч.5 ст.262 КАС України та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

22 травня 2018 року засобами електронної пошти за вх. №ЕП/2912/18 від ФОП ОСОБА_1 до суду надійшов лист разом із копіями квитанцій про сплату коштів, однак вказані докази надійшли у нечитабельному вигляді.

23 травня 2018 року засобами електронної пошти за вх. №ЕП/2963/18 та 24 травня 2018 року за вх. №17428/18 нарочно від представника позивача до суду надійшла заява, в якій зазначено, що станом на 23.05.2018 року, в результаті подачі відповідачем декларації про майновий стан і доходи №848 від 25.01.2017 року, у відповідача змінилась сума заборгованості, яка на даний час складає 9807,51 грн. Також, як вказано у заяві, згідно інтегрованої картки по орендній платі з фізичних осіб платника відповідачу була нарахована пеня у розмірі 1411,84 грн. та ФОП ОСОБА_1 здійснена часткова сплата в розмірі 18550,00 грн.

Однак, позивачем не було надано до суду детального розрахунку по нарахованій пені у розмірі 1411,84 грн.

До вказаної заяви представником позивача додано копію облікової картки платника податків - ФОП ОСОБА_1 по податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування, по військовому збору та по орендній платі з фізичних осіб.

При цьому, станом на 24.05.2018 року відповідних уточнень до позовних вимог з боку позивача не надходило.

Оскільки для вирішення даної адміністративної справи існувала необхідність в остаточному визначенні предмета спору та характеру спірних правовідносин і позовних вимог, та в отриманні з боку позивача додаткових доказів у вигляді детального розрахунку по нарахованій пені, а з боку відповідача - належних доказів на підтвердження сплати заборгованості, зважаючи на те, що строк для розгляду даної справи в порядку ст.262 КАС України спливав 25.05.2018 року, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи за позовом Головного управління ДФС в Одеській області фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу в порядку загального позовного провадження, про що 24.05.2018 року постановив відповідну ухвалу суду.

Вказаною ухвалою суду від 24.05.2018 року судом також:

- призначено підготовче засідання на 05.06.2018 року о 15:20 год.;

- встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі;

- зобов'язано позивача у строк до 05.06.2018 року надати до суду детальний розрахунок по нарахованій відповідачу пені на суму 1411,84 грн.;

- зазначено відповідачу про необхідність надання до суду копій документів про сплату заборгованості, які надіслані до суду засобами електронної пошти 21.05.2018 року.

Ухвалою суду від 05.06.2018 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, судом задоволено клопотання представника позивача та відкладено розгляд справи на 11.07.2018 року, оскільки у ГУ ДФС в Одеській області існувала необхідність уточнення позовних вимог.

У підготовче судове засідання 11.07.2018 року відповідач не з'явився, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання повідомлена належним чином, у зв'язку із чим суд проводив підготовче засідання за відсутності відповідача.

У підготовчому судовому засіданні 11.07.2018 року представник позивача надала до суду заяву про зменшення позовних вимог від 11.07.2018 року із додатками до неї та доказами направлення її копії із додатками на адресу відповідача 11.07.2018 року.

Так, у заяві про зменшення позовних вимог позивач вказує, що станом на 10.07.2018 року податкова заборгованість відповідача складає всього 12784,91 грн., що підтверджується даними інтегрованої картки платника по кожному із податків, що додаються.

Враховуючи вищевикладене, керуючись п.п. 20.1.34 п.20.1. ст. 20, п.87.11 ст.87 ПК України, ГУ ДФС в Одеській області просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкового боргу всього у розмірі 12784,91 грн., а саме: з військового збору у розмірі 94 грн. 90 коп.; з податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 1119 грн. 88 коп.; з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 11570 грн. 13 коп.

Копію вказаної заяви із додатками судом залучено до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 11.07.2018 року, зважаючи, не те, що станом на 11.07.2018 року у суду були відсутні докази на підтвердження отримання відповідачем копії заяви про зменшення позовних вимог від 11.07.2018 року із додатками до неї, беручи до уваги строки, визначені ч.4 ст.173 КАС України, судом продовжено строк підготовчого провадження у справі № 815/945/18 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання по даній адміністративній справі на 31 липня 2018 року о 16 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 31.07.2018 року судом закрито підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу та призначено справу №815/945/18 до судового розгляду по суті на 16.08.2018 року о 16:00 год.

У судовому засіданні 16.08.2018 року представником позивача надано до суду письмове клопотання про заміну відповідача по справі, яке обґрунтоване тим, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 20.07.2018 року внесено запис №25400060002001430 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 16.08.2018 року судом:

- задоволено клопотання представника позивача та замінено відповідача по справі - фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 на фізичну особу - ОСОБА_1;

- розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №815/945/18;

- роз'яснено, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі, зважаючи на що, встановлено відповідачу - ОСОБА_1 строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали;

- призначено підготовче засідання на 24.09.2018 року о 14:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 24.09.2018 року судом з'ясовано, що станом на 24.09.2018 року у відповідача не сплинув строк для подання відзиву на позовну заяву.

Зважаючи на те, що у відповідача не сплинув строк для подання відзиву на позовну заяву, оскільки у підготовчому судовому засіданні 24.09.2018 року судом встановлено строки для подання заяв по суті справи, враховуючи положення ч.4 ст.173 КАС України, ухвалою суду від 24.09.2018 року судом продовжено шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №815/945/18 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання по даній адміністративній справі на 18.10.2018 року о 16 год. 00 хв.

У підготовче судове засідання 18.10.2018 року відповідач не з'явилась, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання повідомлена належним чином та своєчасно, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

При цьому у підготовчому судовому засіданні 18.10.2018 року судом з'ясовано, що у відповідача сплинули строки для подання заяв по суті справи.

Оскільки в ході підготовчого провадження судом вирішені питання, передбачені ч.2 ст.180 КАС України, ухвалою суду від 18.10.2018 року закрито підготовче провадження в даній справі та призначено її до судового розгляду по суті на 12.11.2018 року о 16:00 год.

У судове засідання 12.11.2018 року сторони не з'явились, про дату, час та місце проведення судового розгляду справи сторони повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

При цьому від представника позивача 12.11.2018 року за вх. №34315/18 через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Головного управління ДФС в Одеській області, в якому також зазначається, що позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Окрім того, у вказаному клопотанні представником позивача зазначено, що станом на 12.11.2018 року сума боргу за період, що є предметом розгляду у даній справі, не змінилась та вказано, що сплата боргу ОСОБА_1 не проводилась, на підтвердження чого надано витяг з інтегрованої картки щодо заборгованості відповідача.

Таким чином, зважаючи на клопотання представника позивача та належне сповіщення відповідача по справі, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також відсутність перешкод для розгляду справи за відсутності учасників справи, 12.11.2018 року судом вирішено проводити розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Згідно з ч.4 ст.243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Зважаючи на викладене, враховуючи наведені приписи КАС України, суд розглядав дану справу у межах строку, визначеного для її розгляду із прийняттям рішення 10.12.2018 року (28-й день з дня початку розгляду справи по суті).

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні обставини.

На момент виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 була зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як фізична особа-підприємець з 05.11.2014 року; з 06.11.2014 року перебуває на обліку в Котовській (Подільській) об'єднай податковій Головного управління ДФС в Одеській області (Красноокнянське відділення); з 06.11.2014 року взята на облік як платник єдиного внеску (т.1 а.с.27-29,30).

Судом встановлено, що 22.02.2016 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1600000745 за 2016 рік, а саме з орендної плати за землю (т.1 а.с.22-23).

У вказаній декларації фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 самостійно визначено суму податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті за 2016 рік усього у розмірі 16286,42 грн. (зі сплатою щомісячно 1357,20 грн. за січень-листопад та 1357,22 грн. - за грудень місяць).

Судом встановлено, що 01.03.2017 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1700001835 за 2017 рік, а саме з орендної плати за землю (т.1 а.с.24-25, 52-53, 107-109, 142-144).

У вказаній декларації фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 самостійно визначено суму податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті за 2017 рік усього у розмірі 17864,37 грн. (зі сплатою щомісячно 1488,70 грн. за січень-листопад та 1488,67 грн. - за грудень місяць).

Також з матеріалів справи судом встановлено, що 17.01.2017 року за №1700000603 відповідачем подано звітну податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік (т.1 а.с.20-21), в якій:

- у рядках 18 розділу IV «Загальна сума податкових зобов'язань з податку на доходи з фізичних осіб (графа 6 рядка 10)» та 22.1 розділу IV «Сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягають сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року (додатне значення (рядок 18-рядок 19-рядок 20-рядок 21)» зазначена сума у розмірі 398,66 грн.;

- у рядку 23.1 розділу IV «Сума податкового зобов'язання з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами завітного (податкового) року (графа 7-рядка 10)» зазначено суму у розмірі 33,22 грн.

Згідно довідки про податкову заборгованість станом на 01.12.2017 року та розрахунку податкового боргу станом на 04.12.2017 року, інтегрованих карток (т.1 а.с.9-10,11-19) заборгованість ФОП ОСОБА_1 складала 18700,33 грн.:

- по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 379,69 грн. (згідно декларації від 17.01.2017 року №1700000603), враховуючи наявну переплату у розмірі 18,97 грн.;

- по військовому збору у розмірі 33,22 грн. (згідно декларації від 17.01.2017 року №1700000603);

- по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 18287,42 грн. за листопад 2016-листопад 2017 років (згідно податкових декларацій №1600000745 від 22.02.2016 року та №1700001835 від 01.03.2017 року).

Судом встановлено, що 25.01.2018 року за №848 фізичною особою-платником податку ОСОБА_1 подано звітну податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік (т.1 а.с.54-55, 79-81, 117-119), у якій:

- у рядку 18 розділу IV «Загальна сума податкових зобов'язань з податку на доходи з фізичних осіб (графа 6 рядка 10)» та у рядку 22.1 розділу IV «Сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягають сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року (додатне значення (рядок 18-рядок 19-рядок 20-рядок 21)» зазначено суму 740,19 грн.;

- у рядку 23.1 розділу IV «Сума податкового зобов'язання з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами завітного (податкового) року (графа 7-рядка 10)» зазначено суму 61,68 грн.

Як вбачається з інтегрованих (облікових) карток ФОП ОСОБА_1, остання станом на 28.02.2018 року мала заборгованість:

- зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1119,88 грн. (379,69 грн. +740,19 грн.) (т.1 а.с.46,116);

- зі сплати військового збору у розмірі 94,90 грн. (33,22 грн. + 61,68 грн.) (т.1 а.с.47,115).

Згідно вказаних інтегрованих карток ФОП ОСОБА_1 та пояснень позивача від 23.05.2018 року (т.1 а.с.110-111), збільшення недоїмки з податку на доходи фізичних осіб та військового збору відбулось у зв'язку із поданням податкової декларації про майновий стан і доходи від 25.01.2018 року за №848.

Судом встановлено, що 14.02.2018 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1413 за 2018 рік, а саме з орендної плати за землю (т.1 а.с.56-57,139-141).

У вказаній декларації фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 самостійно визначено суму податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті за 2018 рік усього у розмірі 17864,37 грн. (зі сплатою щомісячно 1488,70 грн.).

Згідно довідки про податкову заборгованість станом на 10.07.2018 року (т.1 а.с.168) та інтегрованих карток (т.1 а.с.169-182), сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 станом на 30.06.2018 року становить 12784,91 грн.: з орендної плати з фізичних осіб складає 10158,29 грн., залишок несплаченої пені складає 1411,84 грн., з податку на доходи фізичних осіб 1119,88 грн., зі сплати військового збору - 94,90 грн.

При цьому, з інтегрованої картки з орендної плати з фізичних осіб, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 з 30.11.2016 року здійснено сплату сум орендної плати з фізичних осіб згідно платіжних доручень у розмірі 18550 грн., а саме:

- 19.01.2018 року у розмірі 1000 грн.;

- 26.02.2018 року у розмірі 550 грн.;

- 28.03.2018 року у розмірі 15000 грн.;

- 17.04.2018 року у розмірі 2000 грн.

Станом на 30.10.2018 року сума сплаченої заборгованості з вказаного податку залишилась незмінною та складає 18550 грн.

За період з 01.03.2017 року по 10.07.2018 року ФОП ОСОБА_1 нараховано пеню відповідно до ст.п.п.19.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України у розмірі 1411,84 грн., яка станом на 30.10.2018 року також не змінилась.

Частиною 1 ст.67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п.16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 15.1 статті 15 зазначеного Кодексу визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 ПК України).

Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПП України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Згідно з п.п.129.1.2, а.а.129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 129.3.1. пункту 129.3статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Пунктом 129.4 статті 129 вказаного Кодексу визначено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1. та 129.1.2. пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Як вже встановлено судом, станом на 10.07.2018 року ФОП ОСОБА_1 нарахована пеня у розмірі 1411,84 грн. за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з орендної плати за землю (т.1 а.с.169).

Згідно з підп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Судом встановлено, що станом на 10.07.2018 року сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 складала 12784,91 грн.:

- 94,90 грн. зі сплати податку на доходи фізичних осіб (т.1 а.с.181);

- 1119,88 грн. зі сплати військового збору (т.1 а.с.182);

- 10158,29 грн. зі сплати орендної плати з фізичних осіб (т.1 а.с.169-180);

- 1411,84 грн. - пеня.

Вказаний податкових борг виник внаслідок самостійно визначених відповідачем сум податкових зобов'язань у поданих нею деклараціях:

- у зв'язку із подачею ФОП ОСОБА_1 податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1600000745 за 2016 рік, №1700001835 за 2017 рік, №1413 за 2018 рік;

- у зв'язку із подачею ФОП ОСОБА_1 звітної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 та за 2017 роки;

- враховуючи часткову сплату ФОП ОСОБА_1 суми орендної плати з фізичних осіб у розмірі 18550 грн.;

- у зв'язку із нарахуванням відповідачу пені відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України.

Згідно п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відтак, суми грошових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу у відповідності до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, у встановлений строк суму податкового зобов'язання відповідачем сплачено не було.

Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

За правилами пункту 59.3. статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

У відповідності до ст. 59 Податкового кодексу України Котовським об'єднаним ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області складено податкову вимогу форми "Ф" від 02.12.2016 року № 91620-15 про сплату податкового боргу платника податків за узгодженим грошовим зобов'язанням станом на 01.12.2016 року у загальному розмірі 890,00 грн., з яких: 204,00 грн. - за кодом бюджетної класифікації « 14040000» та 686,00 грн. - за кодом бюджетної класифікації « 18010900» (орендна плата за землю) (т.1 а.с.26). Вказана податкова вимога вручена ОСОБА_1 02.12.2016 року, про що свідчить підпис останньої на ній.

Однак, станом на 12.11.2018 року (дата судового засідання) відповідач загальну суму боргу у розмірі 12784,91 грн. у визначені строки не сплатила. Разом з тим, жодних доказів на підтвердження сплати відповідачем вказаної суми заборгованості у повному обсязі станом на момент розгляду справи до суду не надано. Наявність податкового боргу у розмірі 12784,91 грн. на час розгляду справи підтверджена податковим органом шляхом надання до суду розрахунку суми заборгованості, інтегрованих карток платника податків.

Станом на 30.10.2018 року заборгованість відповідача з орендної плати за землю збільшилась та складає вже, з урахуванням послідуючих місяців, за які не здійснено сплату - 17524,93 грн., з яких: 16113,09 - зі сплати орендної плати з фізичних осіб та 1411,84 грн. - пеня.

При цьому, відповідач просить суд стягнути з відповідача податкову заборгованість, яка виникла станом на 10.07.2018 року та складає 12784,91 грн., з яких:

- 1119,88 грн. зі сплати податку на доходи фізичних осіб;

- 94,90 грн. зі сплати військового збору;

- 11570,13 грн. зі сплати орендної плати з фізичних осіб.

При цьому, при вирішенні спору щодо стягнення вказаної суми податкового боргу з відповідача як фізичної особи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Як встановлено судом, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 20.07.2018 року внесено запис №25400060002001430 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Згідно з частиною восьмою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Згідно з пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Відповідно до положень пункту 97.3 статті 97 Податкового кодексу України у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.

Згідно з пп. 97.4.3 п. 97.4 ст. 97 Податкового кодексу України особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - така фізична особа.

Відповідно до п.п. 4, 5, 6 пункту 11.18 наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" від 09.12.2011 року за №1588 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за №1562/20300) зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку:

- державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання;

- врегулювання питань погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України;

- після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності та не змінює порядків виконання таких зобов'язань, тобто не звільняє від обов'язку погасити податковий борг, який виник за час здійснення підприємницької діяльності, оскільки у відповідності до підпункту 97.4.3 пункту 97.4 статті 97 Податкового кодексу України особою відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, стосовно фізичної особи-підприємця є така фізична особа.

Отже, у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання, в тому числі щодо погашення наявної заборгованості, не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати.

Вказане також узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду по справі №812/1601/17 (постанова від 31.07.2018 року), оскільки Верховним судом розглянуто по суті справу про стягнення саме з фізичної особи суми податкового боргу, який виник за нею як за фізичною особою-підприємцем.

Пунктом 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що контролюючим органам надано право звертатися до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Отже, враховуючи положення чинного законодавства вбачається, що за погашення податкового боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, діяльність якої припинена, відповідальною особою є фізична особа ОСОБА_1.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Таким чином, позивач є органом державної влади, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

За таких обставин, з огляду на те, що ОСОБА_1 з 20.07.2018 року не має статусу фізичної особи - підприємця, податковий борг у розмірі 12784,91 грн., який виник у неї під час провадження підприємницької діяльності, належить стягнути з відповідача як з фізичної особи.

Отже, за відсутності добровільної сплати відповідачем суми недоїмки (заборгованості) у розмірі 12784,91 грн., вказана сума податкового боргу підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також, зважаючи на те, що під час розгляду справи до суду з боку сторін не надходило відповідних доказів сплати відповідачем заборгованості у розмірі 12784,91 грн., яка виникла станом на 10.07.2018 року, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДФС в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу приписів ч.2 ст.139 КАС України, за відсутності залучення по вказаній справі свідків та проведення експертиз, судові витрати з відповідача, не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2,9,77,90,91,94,120,139,193,205,241-246, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) до ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місцезнаходження: 67900, АДРЕСА_1) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місцезнаходження: 67900, АДРЕСА_1) суму податкового боргу у загальному розмірі 12784,91 грн. (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні 91 копійка), з яких:

- з військового збору у розмірі 94,90 грн. (дев'яносто чотири гривні 90 копійок) на бюджетний рахунок - 31114063015313, отримувач - УК у Окнян.р-ні/Окнянськ.р-н/11011000, код ЄРПОУ 38029450, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998;

- з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування у розмірі 1119,88 грн. (одна тисяча сто дев'ятнадцять гривень 88 копійок) на бюджетний рахунок - 33112341015314, отримувач УК у Окнян.р-ні/смт Окни/11010500, код ЄРПОУ 38029450, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998;

- з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 11570,13 грн. (одинадцять тисяч п'ятсот сімдесят гривень 13 копійок) на бюджетний рахунок - 33217815015314, отримувач УК у Окнян.р-ні/смт Окни/18010900, код ЄРПОУ 38029450, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.М. Соколенко

.