Рішення № 78457754, 11.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
810/3667/18
Номер документу
78457754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2018 року № 810/3667/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Офіційного представника ініціативної групи для збирання підписів виборців виборчого округу № 6 на підтримку пропозиції про відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою ОСОБА_2 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про скасування постанови від 13.07.2018 № 1, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

До Київського окружного адміністративного суду звернувся офіційний представник ініціативної групи для збирання підписів виборців виборчого округу № 6 на підтримку пропозиції про відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 народною ініціативою - ОСОБА_2 з позовом до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області,в якому просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, скасувати постанову від 13.07.2018 № 1 та зобов'язати Тарасівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області повторно розглянути питання щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу №6 ОСОБА_1 за народною ініціативою.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки позивачем виконано всі встановлені законом вимоги щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, однак відповідачем протиправно прийнято постанову про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради по округу №6 ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що Державний реєстр виборців не може зробити перевірку достовірності відомостей про громадян, а Тарасівська сільська виборча комісія не має права та повноважень визначити, чи дійсно зазначені особи у підписних листах на даний час є виборцями с. Тарасівка.

Відповідачем надано суду письмовий відзив на адміністративний позов, у якому він просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що на відповідача покладено обов'язок здійснити залучення органів ведення Державного реєстру виборців з метою перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, тобто, перевірити, чи ці громадяни є виборцями та чи відомості в підписних листах відповідають відомостям згідно Державного реєстру виборців.

Відповідач зазначає, що під час проведення перевірки не підтверджено відповідність відомостей щодо жодного виборця, які підтримали пропозицію. Таким чином, такі підписи не можуть братись до розрахунку кількості підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата, що є прямою підставою для припинення процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Оскільки відповідно до ч.6 ст. 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради не відповідає вимогам цього Закону, комісія мала право на припинення ініціативи.

Відтак, відповідач вважає, що оскаржуване рішення прийнято ним у межах та спосіб, передбачений чинним законодавством.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 позовну заяву залишено без руху та надано п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до розгляду по суті.

Позивач надав суду заяву, в якій просив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

На підставі ст. 194, ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що 24.06.2018 проведено збори виборців округу №6 с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, на яких було внесено пропозицію про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, створено ініціативну групу щодо відкликання, обрано та затверджено її персональний склад та обрано офіційного представника ініціативної групи, а також встановлено форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання вказаного депутата за народною ініціативою. Зазначені збори виборців оформлено Протоколом зборів виборців округу № 6 від 24.06.2018 (а.с.14).

Позивач 27.06.2018 повідомив відповідача про факт проведення зборів, про що свідчать відповідне повідомлення від 27.06.2018 та витяг з протоколу зборів виборців округу № 6 (а.с. 66-68)

Також 03.07.2018 у порядку ч.1 ст.41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" позивачем подано до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області підписні листи та протокол зборів виборців з додатками.

На засіданні Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області 13.07.2018 встановлено, що явних порушень та невідповідностей знайдено не було, документація підготовлена ретельно, з дотриманням вимог чинного законодавства, процедурних порушень не виявлено: всі дії виборців та ініціативної групи, а також подані матеріали відповідають вимогам статей 38, 39 та 40 Закону (а.с. 71).

За результатами засідання відповідачем прийнято постанову від 13.07.2018 р. №1 "Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради округ №6 ОСОБА_1" (а.с. 13).

Постанова мотивована тим, що у зв'язку із обґрунтованою відповіддю Державного реєстру про неможливість використання бази даних для перевірки достовірності відомостей громадян, що містяться у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутатів сільської ради за народною ініціативою відповідач не має права та повноважень визначити, чи дійсно зазначені особи у підписних листах на даний час є виборцями с. Тарасівка.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Спірні відносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" .

Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.

Статтею 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі; невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Відповідно ч.ч. 1-2 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.

Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 30 осіб для відкликання депутата сільської ради.

Положеннями ч.ч. 3-5 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата сільської ради має становити не менше 10 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання,засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число,місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України" Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

В матеріалах справи містяться протокол зборів виборців округу №6, перелік учасників зборів, письмові заяви про згоду осіб входити до складу ініціативної групи, письмова згода бути офіційним представником ініціативної групи, форма підписного листа та підписні листи.

Статтею 39 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" встановлено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.

Відповідно ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.

З дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у десятиденний строк у разі відкликання депутата сільської ради.

Форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця (ч. 3 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті. Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис (ч. 4ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Положеннями ч.1 ст.41 Закону України " Про статус депутатів місцевих рад" зазначено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Як слідує з матеріалів справи, 03.07.2018 позивачем подано до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області підписні листи та протокол зборів виборців з додатками.

Відповідно ч. 2 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) протягом десяти днів з дня отримання матеріалів.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол. (останній абзац ч. 4ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Судом встановлено, а сторонами не оспорюється той факт, що 07.07.2018 відбулося засідання комісії, на якому було перевірено надіслані позивачем матеріали, що стосувалися відкликання депутата Тарасівської сільської ради по виборчому округу №6 ОСОБА_1 за народною ініціативою та прийнято рішення щодо організації перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах.

На зазначеному засіданні відповідач дійшов висновку, що у відповідності до положень ч.1 ст.40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" зібрано підписи в кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня 2015 року у виборчому окрузі №6, у якому був обраний депутат ОСОБА_1, а саме п'ятдесят два підписи.

З матеріалів справи слідує, що у поданих до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області заявах членів ініціативної групи містяться всі необхідні відомості, встановлені ч.5 ст.38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" .

Крім того, як позивач, так в відповідач у своїх поясненнях не заперечували проти того, що жодного порушення та невідповідностей під час оформлення документів, передбачених статтею 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", виявлено не було, документація підготовлена належним чином, з дотриманням вимог чинного законодавства, всі дії виборців та ініціативної групи відповідають статтям 38, 39 та 40 Закону.

Отже, суд доходить висновку, що позивачем дотримано усіх вимог законодавства щодо процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Щодо посилань відповідача на прийняття рішення про припинення процедури відкликання депутата за народною ініціативою у зв'язку із відсутністю підтвердження органами Державного реєстру виборців відомостей щодо виборців, які підтримали пропозицію, суд зазначає наступне.

Частиною третьою статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців - у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця; - записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою; - вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу; - якщо підписи вчинені виборцем декілька разів; - якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

Відповідно до ч. 4 зазначеної статті при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи: якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу; у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців; у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону; які не відповідають встановленій формі.

Згідно ч. 5 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Виключний перелік підстав для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради визначено частиною шостою статті 41 Закону.

До них відносяться такі підстави як недотримання вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Інших підстав зазначена стаття не передбачає, як і не передбачено можливості припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради з підстав неможливості проведення перевірки Державним реєстром виборців достовірності відомостей про громадян.

Верховний Суд у Постанові від 25.04.2018 у справі №803/1159/17, зокрема, зазначив, що Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено можливості припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради з підстав відсутності законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою, а саме: проведення перевірки із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, а також із залученням правоохоронних органів підписів громадян, що містяться в підписних листах."

Відсутність відповідного механізму є прогалиною у законодавчому регулюванні і не може бути перешкодою до реалізації права громадян на відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою.

Частиною п'ятою статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що посилання відповідача на можливість прийняття рішення про припинення процедури відкликання депутата за народною ініціативою у зв'язку із відсутністю підтвердження органами Державного реєстру виборців відповідності відомостей щодо виборців, які підтримали пропозицію, є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства.

Доказів на спростування встановлених судом обставин відповідачем суду не надано.

Суд звертає увагу, що невиконання своїх обов'язків посадовими особами органів ведення Державного реєстру виборців не може бути підставою для перешкоджання волевиявленню громадян щодо дострокового припинення повноважень депутата у разі відкликання його за народною ініціативою.

Водночас, відповідачем під час проведення процедури відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою не встановлено відомостей, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу тощо.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

Відповідно ч. ч. 1, 2 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, повно та всесторонньо дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що наведені відповідачем обставини не могли бути підставою для припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_3, а тому постанова Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської областівід 13 липня 2018 року №1 "Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради округ №6 ОСОБА_1" є протиправною, та такою, що підлягає скасуванню,а позовні вимоги - задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно ч.ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у розмірі 2114,40 грн.(квитанція від 18.07.2018 № 0.0.1087318019.1).

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2114, 40 грн.

Керуючись ст. 9,14,73-78,90,139, 143, 205,242-246,250,255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 13.07.2018 № 1 "Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради округ №6 ОСОБА_1"

Зобов'язати Тарасівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області повторно розглянути питання щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу №6 ОСОБА_1 за народною ініціативою з урахуванням висновків суду, зазначених у рішенні.

Стягнути з Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Офіційного представника ініціативної групи для збирання підписів виборців виборчого округу № 6 на підтримку пропозиції про відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.