
10.3.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 грудня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2904/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши заяву Міністерства соціальної політики України про скасування ухвали суду від 23 листопада 2018 року про стягнення штрафу в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 28 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Цією ухвалою суду у Міністерства соціальної політики України були витребувані наступні докази:
- відомості щодо дати та суми останньої виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 та інформацію щодо строку, на який було призначено зазначену допомогу (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);
- інформацію щодо строку, на який ОСОБА_1 було призначено допомогу при народженні дитини.
Також судом встановлено строк для надання витребуваних документів - до 18 жовтня 2018 року.
Зазначену ухвалу суду Міністерство соціальної політики України отримало 08 жовтня 2018 року.
У зв'язку з невиконанням ухвали суду від 28 вересня 2018 року в частині надання Міністерством соціальної політики України витребуваних судом доказів ухвалою суду від 22 листопада 2018 року до Міністерства соціальної політики України застосовано заходи примусового примусу та стягнуто штраф у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 1762,00 грн.
27 листопада 2018 року від Міністерства соціальної політики України надійшли витребувані ухвалою суду від 28 вересня 2018 року докази.
10 грудня 2018 року від Міністерства соціальної політики України надійшла заява про скасування ухвали про застосування ухвали суду від 22 листопада 2018 року про застосування штрафу. В обґрунтування заяви зазначено, що надати інформацію своєчасно не змогло з наступних причин: велика кількість кореспонденції, що надходить до Міністерства соціальної політики України (протягом жовтня-листопада 2018 року - 21787 листів), блокування рахунків Мінсоцполітики з 05.10.2018 (лист Державної казначейської служби України від 05.10.2018 № 13-08/633-16388), у зв'язку з чим були перебої з відправкою пошти ПАТ «Укрпошта».
Розглянувши клопотання Міністерства соціальної політики України про скасування ухвали про стягнення штрафу, суд дійшов до наступного.
Згідно із положеннями Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; за неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (частина п'ята статті 124, пункт 9 частини третьої, частина п'ята статті 129). Конституційний Суд України вказав, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009).
Статтею 80 КАС України встановлено право суду за власною ініціативою витребувати докази, які необхідні для повного, всебічного та своєчасного розгляду справи.
Відповідно до ч.6 цієї статті будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ч.7 цієї статті особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 8 цієї статті встановлено, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках, зокрема, неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
З аналізу зазначених норм вбачається, що застосування штрафу є заходом процесуального примусу спрямованого судом на вжиття заходів виконання ухвали суду про надання доказів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Згідно із ч. 6 ст. 149 КАС України, суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов'язків.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що підставою для скасування ухвали про стягнення штрафу є виконання ухвали та (або) надання доказів поважності причин невиконання відповідних вимог суду.
Крім того, суд зазначає, що скасування постановленої ухвали про стягнення штрафу є правом суду, а не обов'язком.
Суд зазначає, що Міністерство соціальної політики України у заяві вказали на поважність причин не виконання ухвали суду від 28 вересня 2018 року, але не надали відповідних доказів на підтвердження поважності причин.
Судом також враховується те, що Міністерство соціальної політики України не повідомило про неможливість подання витребуваних доказів у строки, встановлені ч.7 ст.80 КАС України, про це суд із зазначенням причин.
Крім того, не надання Міністерством соціальної політики України суду витребуваних доказів призвело до порушення строків розгляду справи, встановлені ст. 258 КАС України.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку, що заява Міністерства соціальної політики України про скасування ухвали суду від 22 листопада 2018 року про стягнення штрафу у справі № 1240/2904/18 є необґрунтованим, та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 77, 80, 144, 149, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Міністерства соціальної політики України від 05 грудня 2018 року про скасування ухвали суду від 22 листопада 2018 року про стягнення штрафу в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова