
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року м.Житомир справа № 806/1723/18
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панкеєвої В.А.,
секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,
за участю: представника позивача Войтенка С.В.,
представника відповідача Горкуши М.А.,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Виробниче комерційне підприємство Проспект" до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Житомирській області Хом'якова Г.В., третя особа - ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису,
встановив:
Приватне підприємство "Виробниче комерційне підприємство Проспект" (далі - ПП "ВКП Проспект") звернулось до суду з позовом, в якому з урахуванням уточненого адміністративного позову просить:
- визнати протиправними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Хом'якова Геннадія Віталійовича з проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства позивачем, за наслідком якої 22.12.2017 складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №453-ДК/346/АП/09/01/-17;
- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2017 № 453-ДК/-250Пр/03/01/-17.
В обґрунтування позову зазначено, що 22 грудня 2017 року державним інспектором з питань дотримання вимог земельного проведено перевірку ПП "ВКП Проспект". В ході якої встановлено факт використання підприємством земельних ділянок загальною площею 12 га, факт зняття та перенесення поверхневого покриву ґрунту без спеціального дозволу на площі 8,9777 га, нецільового використання земельної ділянки площею 8,9777 га. 28 грудня 2017 року на адресу підприємства надійшли матеріали перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Інспектором встановлено порушення вимог ст.ст.20, 168, 211 Земельного кодексу України, вчинені ПП "ВКП Проспект" в особі директора ОСОБА_6 Позивач стверджує, про факт перевірки завчасно не повідомлявся, про її проведення дізнався лише після отримання листа з документами про результати такої перевірки. Вважає припис та дії державного інспектора у сфері державного контролю протиправними та такими, що порушують конституційні права ПП "ВКП Проспект".
Представники позивача та третьої особи в судових засіданнях позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.83-93 т.1).
Відповідач - Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Хом'яков Г.В. у судових засіданнях проти позову заперечив, вказав на відсутність підстав для визнання його дій протиправними та для скасування оскаржуваного припису.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, покази свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель визначаються, зокрема, Земельним кодексом України, Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N 963-IV (далі - Закон N 963-IV).
Так, відповідно до статті 2 Закону N 963-IV основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно з положеннями статті 5 Закону N 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
У свою чергу, пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (далі - Положення № 15) передбачено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об'єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону N 963-IV, до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.
Пунктом "г" статті 6 Закону N 963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади віднесено видачу спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів.
Відповідно до ст.9 Закону N 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Статтею 10 Закону N 963-IV передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
З аналізу наведених правових норм слідує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором Головного управління Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.
Як встановлено з матеріалів справи, за договором № 01/04-12 від 01.04.2012 між ОСОБА_5 та ПП "ВКП Проспект" укладено угоду за якою підприємство зобов'язується виконати роботи з будівництва водойми для рибогосподарських потреб на земельній ділянці в межах Стрижівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області згідно з затвердженою проектно-кошторисною документацією (а.с.35-38 т.1).
Листом від 07.10.2016 ОСОБА_5 звернулась до ПП "ВКП Проспект" про зупинення робіт з будівництва ставка для рибогосподарських потреб за договором будівельного підряду № 01/04-12 від 01.04.2012 з 07.10.2016 у зв'язку з приписом про зупинення виконання будівельних робіт на об'єкті (а.с.39 т.1).
Ухвалою слідчого судді Коростишівського районного суду Житомирської області від 20.11.2017 у справі №280/1610/15-к надано дозвіл на проведення обшуку на території земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, що на праві приватної власності належать ОСОБА_5 та знаходиться за межами с.Стрижівка Коростишівського р-ну Житомирської обл. (а.с.196-199 т.1).
Постановою начальника слідчого відділення Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 24.11.2017 призначено в кримінальному провадженні № 12015060190000192 перевірку з питань самовільного зайняття земельної ділянки, нецільового використання цієї земельної ділянки, зняття верхнього шару грунту без спеціального дозволу, безгосподарського використання землі, що спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури грунту при використанні земельної ділянки загальною площею близько 17 га, яка розміщена поблизу села Стрижівка Коростишівського району Житомирської області та належить на праві приватної власності ОСОБА_5 До перевірки залучити спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с.217 зв.-218 т.1).
24.11.2017 для забезпечення виконання постанови начальника слідчого відділення Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області винесено наказ № 453 ДК "Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель", яким доручено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Хом'якову Г.В. у термін з 24 листопада 2017 року по 22 грудня 2017 року здійснити державний контроль за дотримання земельного законодавства, використання та охороною земель, усіх категорій і форм власності, родючості грунтів, шляхом проведення перевірки використання земельної ділянки на території Стрижівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області (а.с.27-28 т.1).
22.12.2017 відповідачем Хом'яковим Г.В. складено акт обстеження земельної ділянки за №453-ДК/298/АО/10/01/-17. Зі змісту акту встановлено, що обстеження земельної ділянки здійснено за участю слідчого СВ Коростишівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області Кавецького О.І. та прокурора Коростишівської прокуратури Прищепи І.В. Підставою проведення перевірки зазначено наказ від 24.11.2017 №453 ДК та постанову про призначення перевірки начальника СВ Коростишівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області від 24.11.2017. Зі змісту даного акту видно, що проведеною перевіркою наданих матеріалів кримінального провадження та документів встановлено, що ПП "ВКП Проспект", в особі директора ОСОБА_6, використовує земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_9 із земель сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (власник ОСОБА_5) на підставі договору підряду на будівництво ставка для рибогосподарських потреб №01/04-12 від 01.04.2012, на яких провело роботи по зняттю перенесенню ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) за межі зазначених ділянок, без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а саме Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, загальною площею 8,9777 га. На момент перевірки спеціальний дозвіл Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на загальну площу 8,9777 га, позивачем, в особі директора ОСОБА_6, не отримано, що є порушенням ст.168 Земельного кодексу України. Відсутність вказаного спеціального дозволу відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту на земельній ділянці загальною площею 8,9777 га. Також у результаті перевірки встановлено, що позивач, в особі директора, на земельних ділянках, які відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства приватної форми власності видобуває пісок промисловим способом за допомогою днопоглиблювального пристрою (земснаряду) НСС 400/20 ГР на загальній площі 8,9777 га. На момент перевірки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або її частини зі зміною її цільового призначення ПП "ВКП Проспект" не виготовлявся та рішенням органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування не затверджувався, що є порушенням статтей 20-21 Земельного кодексу України. Рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про зміну цільового призначення земельної ділянки або її частини у позивача відсутнє, що у відповідності до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про факт нецільового використання земельної ділянки загальною площею 8,9777 га (а.с.13-16 т.1).
Зі змісту акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 22.12.2017 №453-ДК/346/АП/09/01/-17 встановлено, що в ньому міститься інформація, аналогічна тій, що зазначена в акті обстеження земельної ділянки від 22.12.2017 за №453-ДК/298/АО/10/01/-17. Крім того, відповідачем складено план-схему земельної ділянки (а.с.17-20 т.1).
22.12.2017 №453-ДК/0250Пр/03/01/-17 відповідачем видано припис про усунення порушень вимог земельного законодавства, які встановлені актами обстеження та перевірки. Вказано, що припис підлягає обов'язковому виконанню, у разі невиконання попереджено про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 188-5 КУпАП. Про виконання припису слід було повідомити до 23.01.2018 (а.с.21-23 т.1).
Повідомленням від 26.12.2017 №453-ДК/0117/04/01/-17 директора ПП "ВКП Проспект" - ОСОБА_6 викликано для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства на 4 січня 2018 о 10:00 до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с.24-25 т.1).
Рішенням власника ПП "ВКП Проспект" ОСОБА_9 від 03.01.2018 директора ОСОБА_6 звільнено з посади та позбавлено права вчиняти дії від імені юридичної особи. З 04.01.2018 призначено на посаду директора ПП "ВКП Проспект" Сурдуковського А.Л. (а.с.40, 47 т.1).
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, представник позивача звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області зі скаргою від 22.01.2018 (а.с.29-30 т.1).
Листом від 12.02.2018 №29-6-0.41-1084/2-18 скаргу позивача залишено без задоволення (а.с.31-33 т.1).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами 1-2 статті 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 15-2 ЗК Українивизначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою; дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків; проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою; розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Згідно з ч.3 ст.20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст.168 ЗК України грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:
а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;
б) проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення.
У випадках, визначених підпунктами "а" і "б" цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.
Відповідно до ч.3 ст.168 ЗК України при здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187 ЗК України).
Частиною 1 статті 188 ЗК України встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Статею 211 ЗК України передбачено, що юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення земельного законодавства.
Судом встановлено, що при проведенні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства земельної ділянки, яка належить на праві приватної власності третій особі ОСОБА_5 посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Житомирськй області, виявлено порушення позивачем ст. ст.20-21, 168, 211 ЗК кодексу України та ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель"
Крім того враховано, що підставою для винесення наказу про проведення перевірки була постанова начальника слідчого відділення Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 24.11.2017.
Згідно ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, суд вважає, що перевірка позивача призначалась в рамках досудового розслідування і проведення її було обов'язком відповідача у відповідності до приписів КПК України.
Представник позивача стверджує, що підприємство про перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства не повідомлялось, посадові особи до участі в перевірці не залучались. Про факт вказаної перевірки стало відомо лише після її проведення.
З метою встановлення всіх обставин справи, судом у якості свідка було допитано прокурора Прищепу І.В. Свідок показав суду, що був залучений до обшуку земельної ділянки ОСОБА_5 на підставі ухвали слідчого судді. 24.11.2017 до обшуку також було задучено в якості спеціаліста - інспектора Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Хом'якова Г.В. На момент проведення обшуку та перевірки було встановлено факт зняття поверхневого шару ґрунту на вказаних земельних ділянках. Зазначив, що відомості відображені в актах перевірки та обстеження, під час складання яких він був присутній, відповідають дійсності. 24 листопада 2017 року роботи по видобуванню піску позивачем не проводились, оскільки здійснювався обшук.
Свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12, які були залучені до обшуку, показали, що 24.11.2017 інспектор Хом'яков Г.В. прибув на земельну ділянку ОСОБА_5, не представився, будь-яких документів про перевірку від інспектора не отримували. Інспектор надавати відповіді на будь-які питання щодо мети перебування на земельній ділянці відмовився, провів обстеження та обміри лише частини земельної ділянки.
Згідно Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877) останній визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Приписами ч.1 ст.1 Закону № 877, зокрема, визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
В свою чергу, відповідно до Преамбули Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" , цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Приписами ч. 1 ст. 1 Закону № 963, зокрема, визначено, що невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту - невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженою відповідно до законодавства проектною документацією, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення. Самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
При цьому, суд звертає увагу, що перевірка проведена уповноваженою особою відповідача здійснена не суб'єкта господарювання - приватного підприємства "Виробниче комерційне підприємство Проспект", а об'єкта - земельної ділянки на підставі Закону № 963, що свідчить про те, що доводи позивача на порушення відповідачем приписів Закону № 877 є безпідставними, оскільки зазначений Закон, в даному випадку, спірні правовідносини не регулює.
Щодо посилань позивача на те, що акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки та обстеження земельної ділянки від 22.12.2017 складені не в день перевірки, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, вказані акти були складені в останній день перевірки, після опрацювання копій матеріалів кримінального провадження № 12015060190000192, зокрема, висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи від 10.03.2017 № 711/17-41, отже порушення щодо строків складання актів відсутні (а.с.223-231 т.1).
Крім того, позивач стверджує що державний інспектор Хом'яков В.Г. склавши припис не вказав які конкретно заходи необхідно здійснити підприємству для припинення порушення земельного законодавства, усунення його наслідків, а обмежився загальним формулюванням, чим порушив вимоги до складання припису визначені формою та унеможливив його виконання.
Суд звертає увагу, що положення ст.10 Закону N 963-IV передбачають, що до повноважень інспектора Хом'якова Г.В. зокрема віднесено надання обов'язкових для виконання вказівок (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.
Як встановлено з матеріалів справи, приписом від 22.12.2017 ПП "ВКП Проспект" в особі директора ОСОБА_6 зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства. Водночас по змісту припису описано факти в обґрунтування встановлених порушень та наведено норми на підтвердження таких порушень (а.с.21-23 т.1).
Таким чином, твердження представника позивача про неможливість усунути недоліки вказані у приписі у зв'язку з відсутністю чіткого переліку заходів спрямованих на їх усунення є безпідставними.
Відповідно до положень ч. ч.1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Разом з тим, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які спростовують порушення земельного законодавства ПП "ВКП Проспект", викладені в актах перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки та обстеження земельної ділянки від 22.12.2017 (а.с.13-20 т.1).
Таким чином, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Хом'якова Г.В., як посадова особа Головного управління та з урахуванням Закону № 963-IV діяв в межах визначених повноважень, а тому суд приходить до висновку, про відсутність підстав для визнання його дій протиправними під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПП "ВКП Проспект".
Таким чином, факт наявності порушень земельного законодавства доведено відповідачами та підтверджено матеріалами справи, а тому припис Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2017 № 453-ДК/-250Пр/03/01/-17 прийнятий на підставі і в межах норм чинного законодавства, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для його скасування.
З огляду на встановлені обставини справи та з урахуванням доводів сторін, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову приватного підприємства "Виробниче комерційне підприємство Проспект" (провул.Луговий,7, м.Житомир, 10031, ЄДРПОУ 35954627) відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва
Повне судове рішення складене 07 грудня 2018 року