Рішення № 78455502, 30.11.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
0440/4947/18
Номер документу
78455502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року Справа № 0440/4947/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А. за участю представника відповідача 2 Подварченко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 04.07.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» до Державної фіскальної служби України, в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України від 10.05.2018 № 690799/36363275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 13.11.2017;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 13 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надсилання.

2. Ухвалою суду від 09.07.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 24 липня 2018 року на виконання вимог ухвали позивачем надано:

- належним чином засвідчені копії доказів на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу;

- оригінал ордеру на підтвердження повноважень адвоката Федоренко Р.В.

4. Ухвалою суду від 27.07.2018 відкрито загальне провадження в адміністративній справі № 804/4947/18, призначено підготовче засідання на 11.09.2018.

5. 27.08.2018 до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов.

6. У підготовче засідання 11.09.2018 прибув представник позивача.

7. Ухвалою суду від 11.09.2018 залучено до участі у справі № 804/4947/18 в якості другого відповідача Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600), відкладено підготовче засідання до 27.09.2018.

8. 27.09.2018 на електронну адресу суду надійшла заява представника позивача про закриття підготовчого провадження та призначення адміністративної справи № 804/4947/18 до розгляду по суті у письмовому провадженні.

9. 27.09.2018 фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

10. 27.09.2018 протокольною ухвалою продовжено строк підготовчого провадження до 90 днів, оголошено перерву у підготовчому засіданні з метою виклику відповідачів до 23.10.2018.

11. У підготовче засідання 23.10.2018 сторони не прибули.

12. 23.10.2018 фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

13. Ухвалою суду від 23.10.2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 27.11.2018.

14. 27.11.2018 справу знято з розгляду та призначено на 30.11.2018, у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відрядженні з 25.11.2018 по 28.11.2018 (включно). Судове засідання призначено на 30.11.2018.

15. У судове засідання прибув представник Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, який заперечив проти задоволення позову повністю.

16. Представник позивача у заяві від 27.09.2018 просив суд про розгляд справи у порядку письмового провадження.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

17. У рішенні ДФС наведено норму законодавства без будь-якої конкретизації обставин справи, а саме незрозуміло, що ж платник податків зробив не так: надав копії документів, які містять порушення законодавства, і якщо це так, то які саме, або ці копії документів є недостатнім для прийняття позитивного рішення, і якщо це так, то яких документів не достає.

18. Надані первинні документи засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських зобов'язань і значить, відсутність і відповідача підстав у відмові у реєстрації податкової накладної, адже ДФС не спростовано встановленої статтею 204 ЦК України презумпції правомірності вчинених підприємствами правочинів, а самостійно тлумачити зміст і визнавати їх недійсними законодавством вона не наділена. Якщо особа вчинила правочин, без наміру створення правових наслідків як обумовлювалися ним, то він є фіктивним і його недійсність, згідно частини першої статті 202, частини першої, частини другої статті 234 ЦК України, визначається судом, а не податковою службою.

ІІІ. ДОВОДИ ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

19. ДФС України проти задоволення позовних вимог заперечило повністю.

20. Позовні вимоги ТОВ «Мета-Д» про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.

21. З матеріалів справи вбачається, що зобов'язання зареєструвати податкові накладні, є похідною вимогою до ДФС України від вимог Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 28 Порядку.

ІV. ДОВОДИ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДФС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

22. Головне управління ДФС у Дніпропетровській області письмових заяв по суті спору не надало.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

23. Товариство з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» має код основної економічної діяльності 24.10 «Виробництво чавуну сталі та феросплавів», що вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.99-103).

24. 19.07.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» подало Таблицю даних платника податку № 3, в якій зазначило про надання достовірної інформації, зазначивши код згідно з КВЕД ДК 009:2010 24.10, код згідно з УКТ ЗЕД / ДК 016-2010 (придбання (отримання) товарів/послуг) 2617, 2619, 7602, 2522, 2711, код згідно з УКТ ЗЕД / ДК 016-2010 (постачання (виготовлення) товарів/послуг) 7202 (а.с.111).

25. Згідно квитанції № 2: додаток до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних доставлено до Кам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 24.07.2017, реєстраційний номер 1777728554, документ прийнято, виявлено помилки: Інформація з Таблиці даних платника податку врахована (а.с.113).

26. Товариством з обмеженою відповідальністю «Мета-Д», продавцем, засобами електронного зв'язку з метою реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, подано для реєстрації податкову накладну № 13 від 13.11.2017, згідно якої Товариство з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» постачальник (продавець) здійснює операцію з постачання товарів отримувачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Запоріжелектрод» на загальну суму 17 708,33 грн., у тому числі ПДВ 3 541,67 грн. згідно з УКТ ЗЕД 7202 за номенклатурою «Феротитан ФТі-35 С5», кількість (об'єм, обсяг) 0,5 т (а.с.110).

27. Згідно квитанції № 1(а.с.112): податкову накладну № 13 від 13.11.2017 доставлено до ДФС України 28.11.2017 о 19:13:15, реєстраційний номер документа 9252201301, документ прийнято, реєстрація зупинена, виявлені помилки:

- «відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРНП, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 7202 &?с;%REFINE%&?я;. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстра».

28. Платником податків засобами телекомунікаційного зв'язку направлено Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РН, реєстрація якої зупинено від 07.05.2018 № 0705/1, до якого додано 35 документів (а.с.116).

29. Згідно квитанції № 1 Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 07.05.2018 в 18:13:53 та отримано 07.05.2018 18:19 (а.с.210).

30. У повідомленні № 0705/1 від 07.05.2018 зазначені наступні пояснення: «Купуючи сировину з кодом УКТ ЗЕД: 2614 (ільмент); 2619 (окалина); 25522 (вапно гашене); 2711 (газ скраплений) отримує готовий продукт феротитан ФТі-35 з кодом УКТ ЗЕД 7202».

31. Рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 690799/36363275 від 10.05.2018 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

32. Позивачем направлено у письмовій формі до Державної фіскальної служби України скаргу від 18.05.2018 за вих. № 1805/2 на рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкової накладної № 690799/36363275 від 10.05.2018.

33. Крім того, 21.05.2018 позивачем направлено скаргу на рішення Комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 690799/36363275 від 10.05.2018, до якої додано 42 документа.

34. Згідно квитанції № 1 скарга на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 21.05.2018 в 17:54:13.

35. До скарги були додані 42 документа: скарга на рішення Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкової накладної № 690799/36363275 від 10.05.2018 за № 1805/2 від 18.05.2018; податкова накладна № 13 від 13.11.2017; квитанція № 1 від 28.11.2017 до податкової накладної № 13 від 13.11.2017; додаток до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 3) № 3 від 19.07.2017; квитанція № 2 від 24.07.2017 до додаток до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 3) № 3 від 19.07.2017; Рішення комісії державної, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 690799/36363275 від 10.05.2018; Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК № 0705/1 від 07.05.2018; пояснення № 0705/1 від 07.05.2018 до податкової накладної № 13 від 13.11.2017; опис технологічного процесу отримання феротитану ФТі-35 код УКТ ЗЕД 7202, номер документу 0109 від 01.09.2017; копія штатного розпису ТОВ «Мета-Д» № 0111 від 01.11.2017; копія договору оренди нерухомого майна № 0601/1 від 06.01.2017; довідка про наявність вантажно-підйомного і вагового обладнання № 1307 від 13.07.2017; копія наказу № 1001/1 від 10.01.2017 про призначення осіб, відповідальних за організацію вантажно-підйомних робіт та розміщення вантажу; копія акту № 22/17 від 02.03.2017 про обстеження місцевими державними адміністраціями спеціалізованих підприємств, їх приймальних пунктів спеціалізованих металургійних переробних підприємств (брухт кольорових металів); копія договору купівлі-продажу на концентрат ільменітовий № 010/16-2 від 26.01.2016; копія додатку № 3 від 22.06.2016 до купівлі-продажу на концентрат ільменітовий № 010/16-2 від 26.01.2016; копія видаткової накладної № М-3292 від 21.09.2016 на концентрат ільменітів; копія товарно-транспортної накладної № В-3292 від 21.09.2016 на концентрат ільменітовий; копія платіжного доручення № 3318 від 19.09.2017 на концентрат ільменітів; копія договору поставки на № 0526-03 від 26.05.2017 на окалину; копія видаткової накладної № П1102-01 від 02.11.2017 на окалину; копія товарно-транспортної накладної № П1102-01 від 02.11.2017 на окалину; копія платіжного доручення № 687 від 02.11.2017; копія видаткової накладної № ВН-00313 від 09.11.2017 на вапно; копія рахунку-фактури № РФ-00324 від 09.11.2017 на вапно; копія товарно-транспортної накладної № 265 від 09.11.2017 на вапно; копія платіжного доручення № 703 від 09.11.2017 за вапно; копія договору купівлі-продажу скрапленого газу № 2 від 28.09.2017; копія видаткової накладної № 43 від 28.10.2017 на постачання скрапленого газу; копія додаткової угоди № 43 від 28.10.2017; копія товарно-транспортної накладної № Р43 від 28.10.2018 на відпуск нафтопродуктів; копія видаткової накладної № 32 від 30.10.2017 на постачання скрапленого газу; копія додаткової угоди № 32 від 30.10.2017; копія товарно-транспортної накладної № Р32 від 30.10.2017 на відпуск нафтопродуктів; копія платіжного доручення № 681 від 30.10.2017 за газ скріплений; копія видаткової накладної № 608 від 13.11.2017 на феротитан ФТі-35; копія довіреності № 230 від 07.11.2017; копія товарно-транспортної накладної на феротитан ФТі-35 № Р608 від 13.11.2017; паспорт якості ФТі-35 № 1311 від 13.11.2017; витяг з інвентаризації ТМЦ на складі про залишки сировини, яка використовується при виробництві феротитану ФТі-35 № 0109 від 01.09.2017; платіжне доручення № 924 від 13.11.2017; фото технологічного процесу виробництва феротитану № 0109 від 01.09.2017.

36. Зазначені документи було доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 21.05.2018 в 17:54:21, що підтверджується квитанцією № 1.

37. Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 30.05.2018 № 8180/36363275/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

38. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

39. Пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРНП (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної).

40. «Прядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок № 1246) (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

41. Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

42. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

43. Згідно з пунктом 17 Порядку № 1246 у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

44. Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної), у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

45. У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

46. «Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Критерії) та «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Вичерпний перелік), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин).

47. Відповідно до пунктів 1, 2 Критеріїв оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

48. Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

49. Пунктом 6 Критеріїв вставлено, що Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

50. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

51. Вичерпний перелік документів є наступним:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

52. Згідно пункту 2 Вичерпного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку може подати до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

53. Підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) встановлено, що Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

54. 22.03.2018 набрала законної сили Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, якою затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 117).

55. Порядком № 117 установлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на 07.12.2017 не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.

56. Відповідно до пункту 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

57. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

58. Згідно з пунктом 16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

59. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (пункт 18 Порядку № 117).

60. Пунктом 19 Порядку № 117 встановлено, що комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

61. Відповідно до пункту 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

62. Згідно з пунктом 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

VIІ. ОЦІНКА СУДУ

63. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

64. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

65. Відповідач в оскаржуваному рішенні підтверджує надання копій документів за Вичерпним переліком, не встановлює ненадання таких документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, а зазначає одночасно про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

66. При цьому, відповідач ані в оскаржуваному рішенні, ані під час розгляду справи не навів доводи щодо порушень законодавства при складенні поданих документів.

67. Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації податкової накладної від № 13 від 13.11.2017, суд зазначає, що воно є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та об'єктивні підставі для відмови у реєстрації податкової накладної, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.

68. З системного аналізу матеріалів справи, вбачається, що оскаржуване рішення є необґрунтованими, винесеними не добросовісно, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для задоволення позову у частині позовних вимог про визнання такого рішень протиправним та його скасування.

69. Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд виходить із того, що згідно пункту 28 Порядку № 117 Податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема:

- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

70. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

71. Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

72. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, наявність підстав для його задоволення в повному обсязі, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача понесені судові витрати на судовий збір за подання цього позову.

73. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» (код ЄДРПОУ 36363275; просп. Т. Шевченка, 35-5, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51931) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10.05.2018 № 690799/36363275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 13.11.2017.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 13 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її отримання.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мета-Д» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 762 грн.

5. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

6. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

7. Повне рішення складено 10.12.2018.

Суддя І.О. Верба