
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 803/2000/17 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо повного виконання рішення суду та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Волинського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 803/2000/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною щодо непроведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року, яке набрало законної сили 02 березня 2018 року на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2018 року про повернення апеляційної скарги, зазначений позов задоволено повністю.
07.12.2018 за вх. №16177/18 ОСОБА_1 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду із заявою у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо повного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року по справі № 803/2000/17, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконати зазначене рішення суду в повному обсязі та вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для здійснення перерахунку йому пенсії відповідно до статті 63 цього Закону, починаючи з 01 січня 2016 року, та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум, а також зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання зазначеного рішення суду протягом 20 (двадцяти) днів з дня отримання копії ухвали.
Відповідно до змісту частини 5 статті 383 КАС України заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
З огляду на викладене та беручи до уваги положення статті 383 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд поданої заяви в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану заяву, суд виходив з такого.
Згідно з положеннями стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до частин 1, 6 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу зазначених норм можна дійти висновку, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований в тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправності дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст.ст. 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року, яке набрало законної сили 02 березня 2018 року на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2018 року про повернення апеляційної скарги, зазначений позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1176. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України №900-VIII від 23 грудня 2015 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у відповідності до довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1176.
25 травня 2018 року позивач звернувся з інформаційним запитом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області про надання інформації про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі № 803/2000/17. У відповідь на дане звернення відповідач листом від 31.05.2018 року вих. №4253/02-60-39 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання вищезазначеного рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року. Розмір пенсії після перерахунку становить 7262,92 гривень. Розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 25743,60 грн., виплата яка буде здійснюватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 у наступному порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 pоку; з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Виплати за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до змін умов пенсійного забезпечення одержувача.
Позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не виконує судове рішення в належний спосіб, а тому отримавши у Волинському окружному адміністративному суді виконавчий лист № 260/2018 р. від 13 квітня 2018 року, подав його разом із відповідною заявою від 16 квітня 2018 року до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для відкриття виконавчого провадження та здійснення примусового виконання судового рішення.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Гриценею Г.Г. від 18 квітня 2018 року було відкрито виконавче провадження ВП № 56214579 з примусового виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року по справі № 803/2000/17 та надано боржнику 10-денний строк для виконання рішення суду.
Постановою цього державного виконавця від 20 листопада 2018 року ВП №56214579 про повернення виконавчого документа стягувачу повернуто виконавчий лист № 260/2018 від 13 квітня 2018 року стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження". Як вказує у зазначеній постанові державний виконавець, ним встановлено, що на постанову про відкриття виконавчого провадження Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило, що на виконання рішення суду управлінням проведено перерахунок пенсії стягувачу, перерахований розмір пенсії виплачується щомісяця, починаючи з 01.01.2018 року. Виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року здійснюється в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", після виділення коштів на їх виплату з державного бюджету, а саме: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 зазначеної Постанови, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Порядок виконання рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії (в даному випадку здійснити перерахунок та виплату пенсії), встановлений статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до частин 2, 3 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розсл цування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
У постанові про повернення виконавчого документа стягувачу від 20 листопада 2018 року ВП № 56214579 державний виконавець зазначає, що оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконало рішення суду в тій частині, в якій було профінансовано перерахунок пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів державою, то зі сторони боржника відсутнє невиконання судового рішення з неповажних причин, а тому державним виконавцем постанови про накладення на боржника штрафу не виносились та повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 Кримінального кодексу України, до органу досудового розслідування не надсилалося. Крім того, державний виконавець вказав на те, що при виконанні даної категорії рішень вжиття державним виконавцем відносно боржника інших заходів примусового виконання не передбачено Законом України "Про виконавче провадження"; проведення державним виконавцем інших виконавчих дій стосовно боржника є неможливим у зв'язку з наявною встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника - державного органу.
На підставі вищенаведеного державний виконавець повернув виконавчий лист № 260/2018 від 13 квітня 2018 року стягувачу.
Оцінюючи вказані доводи відповідача щодо виконання рішення суду, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За змістом наведеного виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Як встановлено судом, виплата ОСОБА_1 донарахованих сум пенсії в розмірі 25743,60 грн. за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року не відбулася через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, про що було повідомлено державного виконавця у строк для самостійного виконання рішення. При цьому, боржником повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" встановлено порядок таких виплат.
Отже, вже перераховану суму пенсії позивачеві не було виплачено у зв'язку з відсутністю державного асигнування. Такі підстави невиконання судового рішення, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю боржника, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України.
Суд акцентує увагу, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не ухилялося від виконання рішення суду, лише повідомило, що доплата перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде здійснюватись відповідно до Постанови №103 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Відповідно до статей 113, 117 Конституції України постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання. Так, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016 року та в подальшому.
Аналогічного висновку щодо порядку виплати перерахованих сум пенсії з урахуванням постанови КМУ від 21.02.2018 №103 дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі № 808/1076/18 (провадження Пз/9901/32/18, № 73763736), де встановлено, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
За таких обставин, беручи до уваги, що часткове невиконання рішення суду відбулося з причин, незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності вказаного суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі № 803/2000/17.
Щодо вимог заяви в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі № 803/2000/17 в повному обсязі, а саме здійснити виплату донарахованої пенсії з вирахуванням виплачених сум з 01.01.2016 року, то суд зазначає, що статтею 383 КАС України не передбачено повторне зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення аналогічних дій, в тому числі і щодо невиплачених сум.
З наведених підстав суд також відмовляє у задоволенні вимог заявника щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання судового рішення у справі, оскільки боржником вчинені всі залежні від нього дії щодо виконання рішення суду від 26 січня 2018 року у даній справ.
Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено підстав для задоволення заяви ОСОБА_1, яка подана в порядку статті 383 КАС України, про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправною щодо повного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року по справі № 803/2000/17 та зобов'язання вчинити дії.
Керуючись статтями 248, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі № 803/2000/17 та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя В.Д. Ковальчук