Ухвала суду № 78444951, 30.11.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
760/21675/18
Номер документу
78444951
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 760/21675/18

2-6532/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року м. Київ

Солом'янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Українця В.В.

при секретарі Трофимчук К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального державного історичного архіву України про зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

21 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з зазначеним позовом до Центрального державного історичного архіву України про зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги мотивує тим, що 22 липня 2018 року він звернувся з запитом на отримання публічної інформації до Центрального державного історичного архіву України про те, на які саме архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України.

Разом з тим, в отриманні запитуваної інформації йому було відмовлено листом Центрального державного історичного архіву України від 27 липня 2018 року. Цим же листом підтверджено, що запитувана інформація існує та ця установа є розпорядником такої інформації.

30 липня 2018 року він надіслав запит на отримання інформації з проханням повідомити його, до якої саме з трьох категорій підпадає запитувана інформація, доступ до якої йому не був наданий: конфіденційна, таємна чи службова.

15 серпня 2018 року ним отримано лист від Центрального державного історичного архіву України, в якому не було зазначено, до якої саме з трьох категорій підпадає запитувана інформацію, доступ до якої йому не був наданий.

У відповідях на запити не було зазначено жодної підстави для відмови в наданні запитуваної інформації з передбачених статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вважаючи відмову відповідача в наданні запитуваної інформації незаконною просить суд зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію: на які саме архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 27 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження.

За правилами ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Стороною відповідача подано відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що в запиті ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 22 липня 2018 року не було коректно зазначено інформацію, яку просив надати заявник, що унеможливлювало надання інформації. Бюджетними кошторисами Центрального державного історичного архіву України не передбачено виділення коштів на створення відповідних документів (цифрових копій), а тому відсутня така публічна інформація щодо відповідних документів. Нормативно-правовими актами у сфері архівної справи не передбачено створення документованої інформації у вигляді окремого документа/реєстру: «архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, на які створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України».

Крім того, згідно з п. 3.7. постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29 вересня 2016 року № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначено, що положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» не поширюються на запити щодо доступу до інформації у сфері архівної справи. Серед іншого, також зазначено, що у відповідності до вимог п.п. 2 п. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Центральний державний історичний архів України є розпорядником публічної інформації щодо використання бюджетних коштів, виділених на забезпечення діяльності ЦДІАК.

Позивачем у відповіді на відзив зазначено, що доступ до інформації, якою володіють архівні установи та яка не міститься в архівних документах, здійснюється відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Інформація, яку він запитував не міститься в архівних документах. Саме тому для реалізації права на доступ до публічної інформації має бути застосований спеціальний Закон України «Про доступ до публічної інформації». Таким чином, Центральний державний історичний архів України є розпорядником запитуваної інформації про перелік створених або отриманих в процесі виконання своїх повноважень за рахунок Державного бюджету України цифрових копій документів Національного архівного фонду України, що має на зберіганні. Вважає, що йому необґрунтовано відмовлено в наданні запитуваної інформації.

У запереченнях представник відповідача додатково зазначив, що на документи, що зберігаються у Центральному державному історичному архіві України, в тому числі облікові, поширюється дія спеціального Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», що прямо підтверджено роз'ясненнями, які містяться в п. 3.7. постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29 вересня 2016 року № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації».

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся з запитом на отримання публічної інформації до Центрального державного історичного архіву України про те, на які саме архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіву України, створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України (а.с. 5).

В отриманні запитуваної інформації ОСОБА_1 було відмовлено листом Центрального державного історичного архіву України від 27 липня 2018 року. Цим же листом підтверджено, що запитувана інформація існує та ця установа є розпорядником цієї інформації (а.с. 8).

30 липня 2018 року ОСОБА_1 надіслав повторний запит на отримання інформації з посиланням на те, що запит стосується інформації, що не міститься в архівних документах та якою володіє Центральний державний історичний архів України, що є задокументованим фактом (а.с. 6-7).

15 серпня 2018 року ОСОБА_1 отримано лист від Центрального державного історичного архіву України, в якому в наданні інформації було відмовлено з посиланням на те, що нормативно-правовими актами у сфері архівної справи не передбачено створення інформації «На які саме архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України» (а.с. 10).

Вважаючи відмову відповідача в наданні запитуваної інформації незаконною, ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про зобов'язання вчинити дії, який просить розглянути в порядку цивільного судочинства.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин.

Зі змісту преамбули Закону України «Про доступ до публічної інформації» вбачається, що цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (ст. 1 Закону).

У ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Пунктом 3 ч. 1 цієї статті передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

Частиною 3 ст. 23 вказаного Закону передбачено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

При зверненні в суд з позовом ОСОБА_1 просив зобов'язати Центральний державний історичний архів України вчинити певні дії - надати інформацію, яку він запитував у своїй заяві від 22 липня 2018 року, а саме: на які саме архівні справи Національного архівного фонду України, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, створено цифрові копії фонду користування за рахунок Державного бюджету України.

Статтею ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію не залежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запитувана позивачем інформація є публічною інформацією, оскільки містить ознаки публічної інформації, закріплені в ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Така інформація не підпадає під поняття інформація з обмеженим доступом та не є конфіденційною, таємною чи службовою інформацією.

Суд вважає, що не ґрунтується на законі посилання відповідача на те, що на документи, що зберігаються у Центральному державному історичному архіві України, поширюється дія спеціального Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» та положення Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Позивач ОСОБА_1 просив надати інформацію щодо створення цифрових копій на архівні справи за рахунок Державного бюджету України, тому запитувана інформація не міститься в архівних документах чи справах, а відповідно підлягає застосуванню саме Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

З матеріалів справи вбачається та не оспорюється відповідачем, що Центральний державний історичний архів України є розпорядником публічної інформації, яку просив надати позивач.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись статтями 17, 19 КАС України, статтями 19, 255, 256, 268, 272 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Закрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Центрального державного історичного архіву України про зобов'язання вчинити дії.

Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення в суд в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: