
Справа № 755/16070/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" листопада 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі Томіленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
25 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести йому на підставі наданої довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової МВС України перерахунок та виплату підвищеної пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Мотивуючи позов тим, що з 21 грудня 2010 року він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про національну поліцію» №580-VІІІ від 02 липня 2015 року та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
За положеннями ст. 63 Закону України №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Звернувшись із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена йому за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року позивач отримав лист № 25014/03/Я-2378 від 20.10.2017 року в якому йдеться про відмову в перерахунку пенсії позивача. При цьому, Пенсійний фонд України в своєму повідомленні вказав на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після надходження коштів з Державного бюджету України, хоча таке непередбачено жодним нормативно-правовим актом, а тому такі дії є незаконними. Позивач в свою чергу вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Із зазначених підстав позивач просить задовольнити її позов у повному обсязі.
У судове засідання сторони не з'явились, хоча про день, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином.
Від позивач надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, зі змітсу якої убачається, що він підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про причини неявки суд не повідомив, процесуальним правом надати письмові заперечення не скористався, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надійшло.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року за результатами розгляду даного адміністративного позову, за період з 01 січня 2016 року по 12 листопада 2016 року позовні вимоги залишено без розгляду.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії з 01 січня 2016 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 перерахунок пенсії та здійснити її виплату з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без обмеження граничного розміру, починаючи з 13 листопада 2016 року.
В іншій частині - відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року - без змін.
Таким чином, постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року набрала законної сили 07 серпня 2018 року. Проте, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити дії за період з 01 січня 2016 року по 12 листопада 2016 року підлягають вирішенню під час продовження розгляду на підставі Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2018 року.
Скасовуючи ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 16 квітня 2018 року апеляційний суд виходив з того, що право позивача на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2016 року гарантоване ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсії у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При вирішенні питання щодо застосування строків позовної давності застосуванню підлягає саме спеціальний закон - ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що позивач з 21 грудня 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір щомісячного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 становить 3852,63 грн. (а.с. 17).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
На виконання вимог Постанови КМУ № 730 від 16.09.2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС» МВС України надало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.05.2017 року.
17.10.2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок та виплату йому пенсії на підставі наданої довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової МВС України перерахунок та виплату підвищеної пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві № 25014/03/Я-2378 від 20.10.2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с. 16).
За даними довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-71256 виданої 12.05.2017 року Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової МВС України розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою головний оперуповноважений-інспектор відділу супроводження кримінальних справ управління розкриття злочинів проти особи ДКР МВС України / головний оперуповноважений апарату Національної поліції становить 15 264,00 грн. (а.с. 15).
Згідно із пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та вказаним вище Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Враховуючи зазначене в розумінні вказаних вимог позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988.
Аналогічний висновок міститься у рішенні Верховного суду від 15.02.2018 року при розгляді типової справи №820/6514/17, який є обов'язковим для застосування.
При цьому, відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати (рішення Європейського суду по справі «Кечко проти України»).
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 12.11.2016 року є обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду щодо здійснення перерахунку і виплати позивачу пенсії за вказаний період (01.01.2016-12.11.2016), то слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України визначено спеціальний спосіб судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Однак, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, ухваленого не на користь суб'єкта владних повноважень є правом суду, а не його обов'язком, згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України та є способом контролю з боку суду за виконанням рішення суду однак не є способом захисту прав позивача передбаченого ст. 5 КАС України.
Керуючись ст.ст. 5, 9, 77,139, 242-246, 257, 295, 382 КАС України, ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 перерахунок пенсії та здійснити її виплату з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без обмеження граничного розміру, починаючи з 01 січня 2016 року по 12 листопада 2016 року включно.
В іншій частині - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому постанова суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.О. Астахова