Рішення № 78439291, 31.08.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
758/5055/17
Номер документу
78439291
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/5055/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2018 року м. Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., секретаря судового засідання Мишак І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання відмови протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 11.10.2016 р., -

ВСТАНОВИВ:

11.04.2017 р. ОСОБА_1 (надалі за текстом позивач) звернувся до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що з 23.07.2008 він перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду в м. Києві та згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» отримує пенсію у розмірі 90% середнього заробітку з посади старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України. В жовтні 2016 року ним до Центрального об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві було надано довідку Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 року про заробітну плату за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах, для перерахунку пенсії в розмірі 90% розміру заробітної плати. Проте, Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було відмовлено в проведенні перерахунку. Посилаючись на те, що такі дії є протиправними та звужують його соціальні гарантії, просив суд визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а також зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2016 йому перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 №18-1169зп без обмеження її максимального розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.10.2010 року, виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

22.06.2017 до суду надійшли письмові заперечення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києв (надалі за текстом - відповідач). Відповідач зазначив, що на час звернення позивача до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії, частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, у зв'язку із чим законодавчо визначені підстави для такого перерахунку відсутні. Крім того, відповідач посилаючись на ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» із змінами внесеними згідно із Законами №911-VII від 24.12.2015, №1774-VIII від 06.12.2016 зазначав про відсутність підстав для здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії по Закону України «Про прокуратуру» без обмеження її максимального розміру.

Позивачем було заявлено клопотання про визнання справи типовою, розгляд справи у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження та врахування правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у справі пз/9901/8/18 820/6514/17 за результатами розгляду зразкової справи.

Представником відповідача - Латоновою Т.А. було заявлено клопотання про заміну відповідача у справі на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в порядку процесуального правонаступництва.

11.06.2018 суд ухвалив на підставі ст.52 КАСУ замінити відповідача його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.

13.07.2018 позивачем було надіслано заяву про уточнення позовних вимог, в якій змінено відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов та, посилаючись на викладені в ньому підстави, просив задовольнити останній в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач працював в органах прокуратури 25 років 8 місяців 12 днів, із яких більше 10 років на посадах слідчого прокуратури.

З 23.07.2008 позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України.

12.06.2016 позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 в розмірі 90% від суми заробітної плати.

Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.10.2016 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку, з посиланням на те, що відсутні законні підстави для розгляду питання про перерахунок пенсії згідно довідки від 25.08.2016 №18-1169зп.

Встановивши вказані вище обставини, суд враховує наступне.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

На підставі вказаної норми Закону, позивачу в 2008 році і було призначено пенсію, виходячи із розміру 90% від місячного заробітку.

З 01.10.2011 року набув чинності Закон України від 08.07.2011року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким було внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до нової редакції ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Тобто, з 01.10.2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Вказана правова позиція про застосування норм права викладена в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року по справі №21-348а13, Верховного суду від 10.07.2018 по справі №203/5765/15-а та врахована судом при прийнятті рішення.

Водночас, відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, в редакції чинній на час перерахунку пенсії позивача, (далі - Закон №1697-VII) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. (Абзац 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697-VII доповнено реченням щодо тимчасового обмеження максимального розміру пенсії у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2016 року).

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (Абзац шостий частини п'ятнадцятої статті 86 із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016).

Отже, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.

Таким чином, розмір пенсії позивача за вислугу років, що підлягає перерахунку і виплаті відповідно, тимчасово не може перевищувати 10740 гривень, отже позовна вимога позивача щодо перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру не підлягає задоволенню в цій частині.

Крім того, позовна вимогу зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, підлягає задоволенню лише в частині такого перерахунку з 11.04.2016 р.

Відповідно до ч.2 ст. 122 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Заява про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подавалась, а Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 14.04.2017 року адміністративний позов позивача до відповідача про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років за період 01.01.2016 року по 10.10.2016 року залишено без розгляду.

З урахуванням викладеного, позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати з 01.01.2016 р. по 10.10.2016р. не підлягає задоволенню.

В іншій частині, позов слід задовольнити, визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.10.2016 року №1035/Д-854 у здійсненні позивачу перерахунку пенсії виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку згідно довідки Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 протиправною, а також зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку згідно зазначених вище довідок.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся з позовом до суду 11.04.2017 р., відповідно до положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слід зобов'язати відповідача провести такий перерахунок позивачу, починаючи з 11.04.2017 року.

Згідно ст.139 КАС України слід стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений останнім судовий збір в сумі 1600 грн.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 5-7, 9, 77, 139, 241-246, 268, 250, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання відмови протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 11.10.2016 р.- задовольнити частково;

Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.10.2016 року № 1035/Д-854 у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 року № 18-1169зп;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 11 жовтня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) у розмірі 90 (дев'яносто) % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 25.08.2016 року № 18-1169зп;

В іншій частині в задоволені вимог відмовити;

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень;

Повне найменування:

позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1);

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16);

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення;

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Гребенюк