
Головуючий І інстанції: М.М. Шаповал
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2018 р. Справа № 818/67/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Ральченка І.М.,
суддів: Бершова Г.Є. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 05.10.2018, повний текст складено 10.10.18 по справі № 818/67/18
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області негайно провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області, починаючи з 01.01.2016; встановити судовий контроль, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області негайно провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області, починаючи з 01.01.2016.
13.09.2018 ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.04.2018 шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк.
В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області фактично проігнорувало виконання судового рішення та станом на 10.09.2018 не здійснило виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 до 31.12.2017.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовлено.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції від 05.10.2018 року, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, просив ухвалу суду першої інстанції скасувати, заяву задовольнити, встановивши судовий контроль.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
В силу положень ч. 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як встановлено судовим розглядом, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснило перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268", починаючи з 01.01.2016 року, однак, виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Так, в порядку виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 судом виданий виконавчий лист № 818/67/18, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.01.2016.
В подальшому виконавче провадження № 56621707 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа постановою від 15.08.2018 було закінчено у зв'язку з виконанням рішення суду в повному обсязі, а саме: здійснено перерахунок пенсії, а виплата розміру пенсії, яка виникла за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Отже, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 року не виконане в частині проведення виплати пенсії ОСОБА_2 з підстав відсутності бюджетних коштів.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.
При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Пенсійний фонд України, у свою чергу, сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та направив її до Міністерства соціальної політики України як до основного розпорядника бюджетних коштів.
Також Пенсійний фонд України направив до Міністерства соціальної політики України інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій.
Окрім того, Пенсійний фонд України повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях та місті Києві, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах та проінформовано Міністерство соціальної політики України про застосування до органів Пенсійного фонду України штрафних санкцій, та зазначено, що питання виконання судових рішень залишається на контролі Пенсійного фонду України. Вказано, що визначення умов, порядку та розміру пенсії згідно умов Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до ч. 4 ст. 63 цього ж Закону є компетенцією Кабінету Міністрів України, яким на виконання вищезазначеної норми прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям громадян". Пунктом 3 постанови № 103 встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Окрім того, колегія суддів зазначає, що за своєю юридичною природою судовий контроль, передбачений ст. 382 КАС України, є способом контролю судового органу за ходом виконанням судового рішення, зокрема шляхом зобов'язання надання суб'єктом владних повноважень звіту про таке виконання.
Так, у ході судового розгляду встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області судове рішення виконано в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2
При цьому, в іншій частині Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області надано інформацію стосовно дій, що вчинені відповідачем з метою виконання судового рішення щодо здійснення виплати пенсії ОСОБА_2, зокрема зазначено про ініціювання перед Міністерством соціальної політики України питання щодо виділення бюджетних коштів на реалізацію бюджетної програми щодо виплати пенсій, оскільки в цій частині рішення не виконане саме з підстав відсутності коштів.
Отже, враховуючи, що суд першої інстанції в ході судового розгляду був поінформований про стан виконання судового рішення, то встановлення у даному випадку судового контролю шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати звіт щодо виконання рішення не є доцільним із наведених вище підстав, та не призведе до швидкого та повного виконання рішення Сумського окружного адміністратвиного суду від 03.04.2018 року.
Крім того, колегія суддів зауважує, що в силу положень ч. 1 ст. 382 КАС України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом того суду, який ухвалив відповідне рішення, а отже є дискреційними повноваженнями у даному випадку суду першої інстанції.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконання рішення шляхом покладення на відповідача обов'язку подати звіт про виконання судового рішення в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, колегія суддів, переглянувши ухвалу суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті ухвали суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, з огляду на що ухвала суду першої інстанції скасуванню не підлягає.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 317 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 по справі № 818/67/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач І.М. Ральченко Судді Г.Є. Бершов О.В. Присяжнюк