
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/935/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кушнір В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом 33 будинку офіцерів до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові 33 будинок офіцерів (позивач) просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (відповідач) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0082655404 від 04.07.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірним рішенням на 33 будинок офіцерів накладено штраф у розмірі 1900,28грн. та нараховано пеню у розмірі 77,57грн за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.04.2018р. по 27.06.2018р. З таким рішенням позивач не погоджується, оскільки ними вчасно сплачені єдині внески, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями, проте помилково сплачено не на ті рахунки.
Також позивач вказував на те, що згідно з пунктом 9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013р. №450 (далі - Порядок №450) вищезазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилкової сплати сум єдиного внеску не на той рахунок, адже кошти до державного бюджету потрапили вчасно. Здійснення сплати не на той рахунок позивач пояснив тим, що в 33 будинку офіцерів працюють військові та цивільні працівники, а виявилось, що оплата єдиного внеску цивільних і військових здійснюється на різні рахунки. При цьому, у казначейства жодних зауважень стосовно надходження коштів на один рахунок не було.
Відповідач у поданому відзиві заперечив проти позовних вимог в зв'язку з їх безпідставністю. Вказував, що позивачем належним чином не виконувались вимоги ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме єдиний внесок за березень - травень 2018 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, що підтверджується копією інтегрованої картки платника. Таким чином, рішення від 04.07.2018 № НОМЕР_1 Головним управління ДФС у Чернівецькій області винесено відповідно до вимог чинного законодавства.
В додаткових поясненнях відповідач також зазначав про те, що позивачу було відомо, що єдиний внесок сплачується на різні рахунки, оскільки з їхніх платіжних доручень видно, що позивач сплачує за військовослужбовців на один рахунок та окремо за цивільних працівників на інший рахунок.
В судовому засіданні представники позивача у вступному слові позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на підстави наведені у позові. Крім того, представник позивача ОСОБА_2, яка працює у позивача бухгалтером, пояснила, що помилка сталась у зв"язку з тим, що в 33 будинку офіцерів є військові посади, на яких працюють цивільні особи. На даний час ця помилка виправлена.
У вступному слові представник відповідача наполягала на правомірності оскаржуваного рішення, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 16.10.2018р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою суду від 15.11.2018р. позивачу поновлено строк звернення до суду з даним позовом, а в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач - 33 будинок офіцерів (ідентифікаційний код 22998186) зареєстрований як юридична особа 02.07.2001р., організаційно-правова форма - державна організація (установа, заклад), вид діяльності - діяльність у сфері оборони, перебуває на обліку Чернівецької ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області та є платником єдиного внеску, що підтверджується довідкою №68/16 з ЄДРПОУ від 28.04.2016р. та відомостями ідентифікаційних даних (а.с.12, 69-72).
Позивачем 18.04.2018р. подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2018 року (а.с.9-11, 15). Згідно таблиці 6 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам" (що є додатком до звіту) сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/доходу) становить 14836,46грн, в тому числі: 1059,97грн, 985,59грн, 1341,12грн, 972,03грн, 1100,10грн, 1481,31грн, 1341,12грн, 1366,97грн, 2398,83грн, 2789,42грн.
Указані суми сплачені позивачем згідно платіжних доручень №36 від 12.03.2018р., №44 від 15.03.2018р., №40 від 15.03.2018р., №52 від 29.03.2018р., №48 від 29.03.2018р. (а.с.24-28).
17.05.2018р. позивачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за квітень 2018 року (а.с.16-19). Згідно таблиці 6 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам" (що є додатком до звіту) сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/доходу) становить 15048,37грн, в тому числі: 1023,10грн, 1051,37грн, 1374,65грн, 972,03грн, 1054,24грн, 1384,70грн, 1341,12грн, 1322,46грн, 2670,53грн, 2854,17грн.
Указані суми сплачені позивачем згідно платіжних доручень №56 від 13.04.2018р., №64 від 17.04.2018р., №68 від 27.04.2018р., №72 від 27.04.2018р., №60 від 13.04.2018р. (а.с.29-33).
18.06.2018р. позивачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за травень 2018 року (а.с.20-23). Згідно таблиці 6 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам" (що є додатком до звіту) сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/доходу) становить 16938,96грн, в тому числі: 945,05грн, 986,25грн, 1374,65грн, 972,03грн, 1054,24грн, 1405,06грн, 1341,12грн, 1303,39грн, 1848,83грн, 5708,34грн.
Указані суми сплачені позивачем згідно платіжних доручень №76 від 08.05.2018р., №80 від 15.05.2018р., №84 від 15.05.2018р., №91 від 30.05.2018р., №92 від 30.05.2018р. (а.с.34-38).
11.07.2018р. позивач звернувся до відповідача про перерахування помилково сплачених коштів у розмірі 18106,73грн. з рахунка №37193202012412 на рахунок №37194201012412 (а.с.13).
Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області №0082655404 від 04.07.2018р. на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір, та облік єдиної внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до 33 будинку офіцерів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 1900,28грн та нарахована пеня в розмірі 77,57грн за період з 21.04.2018р. по 27.06.2018р. (а.с.5).
Не погодившись з указаним рішенням позивач оскаржив його до ДФС України. За результатом розгляду поданої скарги ДФС України прийняло рішення від 21.08.2018р. №27135/6/99-99-11-02-02-35 про залишення скарги без задоволення (а.с.6-8).
Позивач вважає протиправним рішення відповідача №0082655404 від 04.07.2018р. та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до частини 7 статті 9 Закону №2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Абзацом 1 частини 8 статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із пунктом 1 частини 10 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
На підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом (п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464).
Згідно із частиною 1 статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Частиною 5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Проаналізувавши вищезазначені положення чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд робить наступні висновки по суті спору.
Чинним законодавством передбачено обов'язок сплати платником податків єдиного внеску у встановлені законом строки, а також передбачена відповідальність за порушення таких строків сплати.
Судом встановлено, що 33 будинком офіцерів було сплачено єдиний внесок за березень - травень 2018 року у повному обсязі та у строк, передбачений статтею 9 Закону №2464, до Державного бюджету України. Проте у зв"язку з тим, що на військових посадах працюють цивільні особи, сплата частини цього єдиного внеску, а саме у розмірі 18106,73грн., помилково була здійснена на інший розрахунковий рахунок.
Суд вважає, що здійснення помилки під час перерахування єдиного внеску до державного бюджету в строк, встановлений ст.9 Закону №2464, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника при сплаті єдиного внеску, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених статтею 25 Закону №2464.
Підставою застосування даного виду санкцій є винне, протиправне невиконання чи неналежне виконання суб'єктом господарювання своїх зобов'язань, передбачених чинним законодавством.
Оскільки позивачем фактично було здійснено необхідні дії для повного та своєчасного виконання свого обов'язку по сплаті єдиного внеску, так як такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення розрахункового рахунку в платіжному дорученні на який такий внесок сплачується, не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений строк, а відтак і для застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Таким чином, оскільки помилкове перерахування позивачем коштів на неналежний код бюджетного класифікатора не вплинуло на виконання обов'язку платника зі сплати єдиного внеску до бюджету, та ним самостійно нараховано зобов'язання за зазначеним платежем, застосування до позивача штрафу і пені є неправомірним.
Дана правова позиція викладена також Верховним судом України у постановах від 16 червня 2015 року по справі № 21-377а15, від 02 грудня 2015 року по справі №826/6059/13-а.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав належні, допустимі та достовірні докази правомірності свого рішення.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1762грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0082655404 від 04.07.2018р.
3. Стягнути на користь 33 будинку офіцерів за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області судовий збір в розмірі 1762 грн, сплачений згідно квитанції ЧОУ АТ "Ощадбанк" №197 від 05.10.2018р.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 грудня 2018 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - 33 будинок офіцерів (код ЄДРПОУ 22998186, пл.Театральна, 6, м.Чернівці, 58000).
Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул.Героїв Майдану, 200-А, м.Чернівці, 58013).
Суддя В.О. Кушнір