
Справа № 560/3762/18
РІШЕННЯ
іменем України
10 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
13.11.2018 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення виплати пенсії ОСОБА_1 у повному розмірі з 01.01.2018; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію в повному розмірі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» із розрахунку 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з проведенням в подальшому перерахунків пенсії відповідно до діючого законодавства.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2018 на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" його пенсію перераховано, однак відповідач виплачує її не у повному розмірі, а з урахуванням лише 50% суми підвищення. Зазначає, що звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 100% суми підвищення, однак листом від 07.11.2018 за №2446/Т-8 відповідачем відмовлено у проведені такого перерахунку та виплати, оскільки іншого порядку виплати, ніж визначеного постановою №103, законодавством не передбачено. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 15.11.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
04.12.2018 відповідач подав Відзив на адміністративний позов від 03.12.2018, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі №822/1871/18 та здійснюється виплата пенсії в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Іншого порядку виплати, ніж визначеного постановою №103, законодавством не передбачено, тому підстави для визнання бездіяльності протиправною відсутні. Також, просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 73-74).
Ухвалою суду від 04.12.2018 клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, залишено без задоволення (арк. спр. 79).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач є пенсіонером та з 03.02.2010 йому призначена довічно пенсія за вислугу років (29 років) у розмірі 77% грошового забезпечення (арк. спр. 20, зворотній бік).
Згідно з Перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 від 16.04.2018, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Зазначено: основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії: 8736, з урахуванням попередньої суми пенсії 3168,71 та підвищення 2783,65 (50% від 5567,29) - 5952,36. Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 5567,29. З них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2783,65; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 4175,47; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 5567,29. Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ №704) ПКМУ №103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01 2018. З 01.05.2018 - 5952,36 гривень (арк. спр. 45).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2018 по справі №822/1871/18, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку призначеної пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018 із розрахунку 77% суми грошового забезпечення у редакції ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" чинної на дату призначення пенсії (арк. спр. 46 (зворотній бік) - 50).
Відповідно до Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 від 03.10.2018, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Зазначено: основний розмір пенсії - 77% грошового забезпечення. Підсумок пенсії: 9933, з урахуванням попередньої суми пенсії 3168,71 та підвищення 3382,15 (50% від 6764,29) - 6550,86. Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 6764,29. З них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 3382,15; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 5073,22; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 6764,29. Підстава перерахунку: Рішення суду. З 01.11.2018 - 6550,86 гривень, з 01.01.2019 - 8241,93 гривень (арк. спр. 51).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" 21.02.2018 № 103, яка набрала законної сили 24.02.2018 (далі - Постанова № 103), якою передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Постанови №103 визначено, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно з п. 2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2018, то таке право надано Кабінету Міністрів України ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
За змістом ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII, Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин та на час розгляду даної справи Постанова № 103 є чинною та не скасована, тому вказаний нормативно-правовий акт є обов'язковим до виконання, в даному випадку для відповідача.
Крім цього, Постанова №103 не встановлює обмежень для виплати пенсії, а лише розстрочує її виконання з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить ст. 116 Конституції України щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Тобто, Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі Закону № 2262-XII, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції викладеній в ухвалі Верховного Суду від 02.05.2018 у справі 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
При цьому, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Постановою №103 було змінено механізм реалізації прав на перерахунок пенсії, зокрема, здійснено поетапне підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційний Суд України у рішенні від 22.05.2018 № 5-р/2018 (Справа № 1-4/2018(2792/15) зазначив, що держава, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд.
Також, згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосований в рішеннях від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» та від 12.10.2004 у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», в якому Суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням правової позиції, викладеної в ухвалі Верховного Суду від 02.05.2018 у справі 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18), суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що не допустив бездіяльності, адже на виконання вимог Постанови №103 та рішення суду у справі №822/1871/18 провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснює виплату пенсії в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, немає підстав для відшкодування позивачу сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 13.11.2018 залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 грудня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29019 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя А.І. Петричкович