
Справа № 822/387/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.
за участю:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. представника позивача - ОСОБА_1 представників третьої особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3Л розглянув адміністративну справу за позовом Управління Державної служби охорони при УМВС України в Хмельницькій області до державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старокостянтинівська районна державна адміністрація Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення.
ОСОБА_5 ОСОБА_6 СТОРІН
Управління Державної служби охорони при УМВС України в Хмельницькій області (далі - позивач, управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області) звернулося в суд з позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старокостянтинівська районна державна адміністрація Хмельницької області (далі - третя особа, Старокостянтинівська РДА), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 29453882 від 28.04.2016, яким за Старокостянтинівською РДА зареєстровано право власності на адміністративне приміщення з господарськими будівлями загальною площею 224,8 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Пушкіна 4.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскарженим рішенням зареєстровано за Старокостянтинівською районною державною адміністрацією Хмельницької області право власності на адміністративне приміщення з господарськими будівлями загальною площею 224,8 кв.м., що знаходяться за адресою: вул. Пушкіна 4, м. Старокостянтинів. Як наслідок, порушено право позивача на володіння та користування земельною ділянкою, розташованою за зазначеною адресою, яка рішенням Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 10.02.2004 №24 надана позивачу в постійне користування. На цій земельній ділянці розташовані приміщення гаражів державної форми власності в особі Міністерства внутрішніх справ України, які перебувають на праві господарського віддання у позивача.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
На адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких вона просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначила, що розпорядженням від 17.12.1996 №629-р "Про передачу на баланс будівлі райвійськкомату по вул. Пушкіна, 4" Старокостянтинівська РДА затвердила акт прийому-передачі, погоджений із Фондом державного майна України у Старокостянтинівському районі, та прийняла на баланс будівлю райвійськомату та гаражі по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів. На виконання розпорядження Старокостянтинівської РДА від 06.10.1999 №317/99-р, Старокостянтинівська РДА та відділення ДСО при УМВС України в Хмельницькій області уклали 15.10.1999 договір оренди нежитлового приміщення по зазначеній адресі, загальною площею 324,00 кв.м. терміном на 20 років. Станом на 2018 рік цей договір оренди дійсний. Після виготовлення технічного паспорту на нежитлове приміщення, Старокостянтинівська РДА подала заяву про реєстрацію права власності. Вважає правомірним рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, оскільки для її здійснення подала всі документи, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.
Позивач подав заперечення на пояснення третьої особи, в яких зазначив, що згідно облікових документів спірна будівля перебуває на балансі управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області, що підтверджується реєстраційними картками, листом Фонду державного майна України від 14.04.2016 №10-15-6940. Вважає, що договір оренди нежитлового приміщення по вул. Пушкіна, 4, м. Старокостянтинів від 15.10.1999 є неукладеним згідно з статтею 10 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" від 10.04.1992 №2269-ХІІ.
Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити. Додатково пояснив, що реєстрація права власності на цю будівлю за Старокостянтинівською РДА порушує право позивача, як законного балансоутримувача, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру об'єктів державної власності. Також зазначив, що реєстратор, не перевіривши у чиїх власності та/чи користуванні знаходиться земельна ділянка, на якій розміщене адміністративне приміщення з господарськими будівлями, порушив вимоги пункту 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127. Також вказав, що відповідачем прийнято рішення з порушенням вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
08.11.2018 до суду надійшла заява, в якій відповідач просить розглянути справу за його відсутності. Позовні вимоги не визнає.
Представники третьої особи в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позову. Додатково пояснили, що реєстратор діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством. Звернули увагу на те, що орендоване майно може обліковуватися на балансі.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2018 відкрито провадження в даній справі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2018 закрито провадження у даній справі.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 скасовано ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2018, а справу направлено до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою судді Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2018 ОСОБА_7 прийнято до провадження дану справу та призначено судове засідання на 30.10.2018.
Згідно розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2018 №484 у зв'язку з тривалою відсутністю судді Салюка П.І., що має наслідком неможливість продовження ним розгляду справи, призначено повторний автоматичний розподіл справи №822/387/18. За результатами проведення повторного автоматичного розподілу вказана справа передана на розгляд судді Гнап Д.Д.
Ухвалою від 17.10.2018 суддею Хмельницького окружного адміністративного суду Гнап Д.Д. прийнято до свого провадження дану справу. Вирішено розгляд справи провести 30.10.2018.
30.10.2018, 14.11.2018 розгляд справи відкладено у зв'язку з неприбуттям у судове засідання учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розпорядженням від 17.12.1996 №629-р Старокостянтинівська РДА затвердила акт прийому-передачі та поставила на баланс райдержадміністрації будівлю райвійськомату та гаражі по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів.
Згідно відповіді Хмельницького обласного військового комісара, за ним не зареєстрована будівля в м. Старокостянтинів по вул. Пушкіна 4, в якій раніше розміщався Старокостянтинівський РВК.
Рішенням від 11.03.1998 №180 виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області передав відділенню ДСО при Старокостянтинівському РВ УМВС України в постійне користування земельну ділянку площею 0,2 га, яка розташована по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів.
Розпорядженням від 06.10.1999 №317/99-р Старокостянтинівська РДА передала приміщення по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів, площею 324 кв.м. Державній службі охорони в довгострокове безоплатне користування.
15.10.1999 Старокостянтинівська РДА та відділення ДСО при Старокостянтинівському РВ УМВС України в Хмельницькій області уклали договір оренди нежитлового приміщення, загальною площею 324 кв.м. по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів, яке знаходиться на земельній ділянці Державної служби охорони згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000500 загальною площею 0,2 га, відповідно до умов якого:
- на весь період дії договору оренди орендодавець постійно контролює стан використання і утримання орендованого приміщення, своєчасність проведення оплати комунальних послуг по орендованому приміщенню (теплоенергія, електроенергія, послуги зв'язку, плата за землю), своєчасність проведення поточних та капітальних ремонтів (пункт 2.2);
- орендар організовує охорону орендованого майна, та своєчасно проводить розрахунки за використану тепло-електроенергію та в встановлені строки, тобто до 28 числа кожного місяця (пункт 3.5);
- даний договір діє з 15 жовтня 1999 року і постійно до його припинення чи розірвання. Строк дії договору 20 років з моменту його підписання (пункт 5.1).
Рішенням від 30.11.1999 №362 виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області передав відділу ДСО при Старокостянтинівському РВ УМВС України в безкоштовну оренду строком на 5 років приміщення військомату по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів.
Рішенням від 10.02.2004 №24 Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області припинила право користування відділу ДСО при Старокостянтинівському РВ УМВС України земельною ділянкою площею 0,2 га, що розташована по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів та надала відділу ДСО при УМВС України в Хмельницькій області в постійне користування цю земельну ділянку для експлуатації підсобних і допоміжних будівель і споруд.
Рішенням від 12.03.2009 №96 виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області оформив за державою Україна в особі Міністерства внутрішніх справ України право власності на гаражі, які розташовані по вул. Пушкіна, 4 в м. Старокостянтинів, які перебувають на праві господарського віддання в управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області.
Листом від 14.04.2016 №10-15-6940 Фонд державного майна України повідомив, що в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності відомості щодо нерухомого державного майна, яке перебуває на балансі Старокостянтинівської райдержадміністрації відсутні. Разом з тим зазначено, що до Єдиного реєстру об'єктів державної власності Міністерством внутрішніх справ України надано інформацію щодо нерухомого державного майна, зокрема, щодо адміністративної будівлі з земельною ділянкою за місцезнаходженням: Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вул. Пушкіна 4, яке перебуває на балансі Управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області.
Старокостянтинівським бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації, на замовлення Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області, виготовлено технічний паспорт на адміністративне приміщення з господарськими будівлями за адресою: вул. Пушкіна, 4, м. Старокостянтинів.
Відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.04.2016 №29453882 державний реєстратор виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради ОСОБА_4 зареєстрував за Старокостянтинівською РДА право власності на адміністративне приміщення з господарськими будівлями загальною площею 224,8 кв.м., що знаходяться за адресою: вул. Пушкіна, 4, м. Старокостянтинів.
Позивач, вважаючи, що оскарженим рішенням порушено його права як законного балансоутримувача, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру об'єктів державної власності, звернувся з позовом до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Позовні вимоги ґрунтуються на протиправності оскаржуваного рішення (дій державного реєстратора), як суб'єкта, наділеного Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV владними функціями приймати рішення про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, у зв'язку з невиконанням ним обов'язку щодо перевірки поданих для цього документів, зокрема, наявності підстав для звернення за вчиненням реєстраційних дій у заявника.
В цій справі, з урахуванням особливостей адміністративної юрисдикції та висновків Вінницького апеляційного адміністративного суду, спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владне управлінське рішення та дії державного реєстратора, який, на думку позивача, вийшов за межі своїх владних повноважень, прийнявши рішення про реєстрацію права власності за Старокостянтинівською РДА на об'єкти нерухомого майна за відсутності передбачених у законодавстві підстав.
Щодо порушеного права позивача суд зазначає наступне.
Станом на час розгляду справи будь-яких речових прав на адміністративне приміщення з господарськими будівлями загальною площею 224,8 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Пушкіна 4, на ім'я позивача не зареєстровано. Проте, зазначене нерухоме майно фактично використовуються позивачем, у зв'язку з чим Управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області має інтерес щодо будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (в тому числі, і державних реєстраторів прав власності на нерухоме майно) стосовно цього майна, який підлягає захисту, зокрема, і шляхом звернення до адміністративного суду.
Предметом спору в даній справі є відповідність законодавству рішення державного реєстратора з державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції від 01.01.2016, чинній на момент вчинення реєстраційних дій та прийняття оскарженого рішення, далі - Закон №1952-IV).
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону №1952-IV державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначаються Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції, чинній на момент вчинення реєстраційних дій та прийняття оскарженого рішення, далі - Порядок №1127).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з статтею 4 Закону №1952-IV право власності підлягає державній реєстрації.
Частиною 1 статті 5 Закону №1952-IV визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини (абзац 4 частини 5 статті 3 Закону №1952-IV).
Положення частини 1 статті 27 Закону №1952-IV містить загальний перелік підстав для державної реєстрації, який розширюється в спеціальних нормах, що регламентують особливості реєстрації окремих видів майна. Суд звертає увагу, що даний перелік не є вичерпним і законодавець передбачив можливість державним реєстраторам проводити державну реєстрацію права власності та інших речових прав на підставі інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Також законом передбачена можливість проведення державної реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності навіть за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності.
Так, відповідно до пункту 43 Порядку №1127 для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: 1) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 2) витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); 3) документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); 4) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Згідно з матеріалами реєстраційної справи №913129868108, представником Старокостянтинівської РДА для проведення державної реєстрації права власності на адміністративне приміщення з господарськими будівлями, що знаходяться за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Пушкіна 4, разом із заявою про державну реєстрацію прав, серед іншого, було подано технічний паспорт на вказане адміністративне приміщення.
Зазначеним також заперечується судження позивача щодо відсутності в пункті 43 Порядку №1127 такої підстави виникнення права власності як розпорядження "Про передачу на баланс будівлі", а також те, що передача з балансу одного державного органу на баланс іншого державного органу має пройти законодавчо визначену процедуру.
Пункт 3 частини 1 статті 10 Закону №1952-IV визначив, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Тобто на час виконання реєстраційних дій, наслідком яких стало оскаржене рішення, законодавець наділяв державного реєстратора правом запитувати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та реєстрацію прав інформацію необхідну для такої реєстрації, однак не покладав на державного реєстратора такого обов'язку.
Отже, доводи позивача щодо нездійснення державним реєстратором такого запиту у тому числі щодо належності земельної ділянки, є помилковими. Підтвердженням зазначеного висновку також слугує аналіз змісту пункту 43 Порядку №1127, який не визначає вказаного обов'язку для державного реєстратора.
Крім того, пунктом 4 частини 1 статті 10 Закону №1952-IV визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, державним реєстратором не здійснено державної реєстрації прав на земельні ділянки, тому в нього був відсутній обов'язок використовувати відомості Державного земельного кадастру.
При цьому, суд вважає безпідставним посилання позивача на недотримання відповідачем вимог пункту 44 Порядку №1127, оскільки в редакції Порядку №1127, чинній на момент вчинення реєстраційних дій та прийняття оскарженого рішення, він стосувався здійснення державної реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки). Тобто, не регулював спірні правовідносини.
Суд зазначає, що змістом пунктів 2.2, 3.5 договору оренди нежитлового приміщення від 15.10.1999 спростовується твердження позивача щодо не утримання Старокостянтинівською РДА приміщення у належному стані, оскільки саме на позивача було покладено такий обов'язок. Також підтверджується обов'язок позивача оплачувати комунальні послуги по орендованому приміщенню, чому передувало укладення договорів: від 01.03.2003, від 01.06.2006, від 01.01.2008, від 01.01.2010 та від 11.10.2011 на постачання та транспортування природного газу за адресою: вул. Пушкіна 4 м. Старокостянтинів; на технічне обслуговування газових мереж і споруд на них та газових приладів від 01.08.2001; на постачання електроенергії №116 від 12.06.2007, від 07.02.2014, від 24.02.2016, від 03.01.2016, від 15.12.2017.
Доказів того, що оспорюваним реєстраційним діям із вчинення запису передувало оскарження зазначеного договору або правомірності видачі державних актів на право постійного користування на земельну ділянку в м. Старокостянтинів по вул. Пушкіна 4 не надано та не здобуто таких доказів і судом. Крім того, їх правомірність не є предметом розгляду в межах даних спірних правовідносин.
Суд також критично оцінює посилання управління ДСО при УМВС України в Хмельницькій області на прийняття відповідачем оскарженого рішення з порушенням вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. За змістом статті 1 вказаного кодексу, він визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах. Тобто, Кодекс адміністративного судочинства України не є обов'язковим для застосування державним реєстратором при прийнятті оскарженого рішення.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем доведено, а позивачем не спростовано правомірність прийняття оскарженого рішення. Тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, судові витрати позивачу не відшкодовуються. Доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Управління Державної служби охорони при УМВС України в Хмельницькій області до державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старокостянтинівська районна державна адміністрація Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.04.2016 №29453882 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 грудня 2018 року
Позивач:Управління Державної служби охорони при УМВС України в Хмельницькій області (вул. Тернопільська 6/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , ідентифікаційний код - 08597049) Відповідач:Державний реєстратор виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради ОСОБА_4 (вул. Костянтина Острозького 41, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 Третя особа:Старокостянтинівська районна державна адміністрація Хмельницької області (вул. К. Острозького 70, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл., 31100 , ідентифікаційний код - 21315239)
Головуючий суддя ОСОБА_8