
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
10 грудня 2018 р. справа № 520/10156/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61124, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд.9, м.Київ-14, 01601, код ЄДРПОУ00035323) , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, буд.14, м.Харків, 61010, код ЄДРПОУ40867285) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. №1294";
- зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби 10% окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років 50%, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 100%, надбавки про оперативно-розшукову діяльність 50%, доплата за оперативно-розшукову діяльність 30%, надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, розміру премії 200% та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року у розмірі 80% грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його права порушені Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції шляхом ненаданням до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджену постановою КМУ від 13.02.2008 №45, із зазначенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2017 року (в редакції Постанови КМУ №1036 від 28.12.2016), а також Пенсійним Фондом України, яким не перераховано пенсію позивачу в порядку, встановленому законодавством України, чинним на день виникнення права у позивача на перерахунок пенсії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року закінчено підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Позивач у судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - Пенсійного фонду України, у судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду відзив, в якому просив суд розглядати справу за відсутності представника, а також просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позовні вимоги необґрунтовані, так як ПФУ вчинялися дії щодо роз'яснення підстав для проведення перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності постанови КМУ від 28.12.2016 р. №1036 та направлялися відповідні рекомендації для врахування в роботі до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м.Києві.
Представник відповідача Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції - Рогачевська С.А. (довіреність від 07.12.2018 р.) прибув у судове засідання, не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження.
У письмовому відзиві на позов вказав, що єдиною підставою для надання міжрегіональним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за формою, визначеною додатком 2, до Головного управління ПФУ в Харківській області повинні бути списки осіб, пенсії який підлягають перерахунку, сформовані та направлені на адресу міжрегіонального управління Головним управління ПФУ у Харківській області. Такі списки до міжрегіонального управління не надходили. Таким чином, з боку відповідача відсутня бездіяльність, а отже позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у судове засідання не прибув. про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, клопотань про відкладення суду не надсилав, правом надати письмовий відзив не скористався.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, згідно з наказом державної пенітенціарної служби України №45/ОС-14 від 22.04.2014 року ОСОБА_1 звільнений на пенсію з посади першого заступника начальника управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, спеціальне звання - полковник внутрішньої служби (а.с.25).
З 23.04.2014 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно довідки про види грошового забезпечення в розрахунок пенсії було включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад 1690,00 грн; підвищення посадового окладу (особливості умови служби) 10%; оклад за військове (спеціальне) звання 135 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40%,; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 100%; надбавки про оперативно-розшукову діяльність 50%;и доплата за оперативно-розшукову діяльність 30%; надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, розміру премії 200% (а.с.28).
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294" було підвищено посадові оклади осіб начальницького складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Однак, перерахунок призначеної з 2014 року пенсії не відбувся.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся за захистом та відновленням своїх соціальних прав до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд вказує, що спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
З матеріалів справи встановлено, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про розгляд питання про перерахунок його пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до статей 13, 43, 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, починаючи з 01.01.2017 р. (а.с.32-33).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №5260/М-14 від 24.10.2018 р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з 01.01.2017 року. Також повідомив, що на запит Пенсійного Фонду Міністерство соціальної політики України листом роз'яснило, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" внесено зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому Постановою №1036 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення (а.с.34).
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Порядком № 45 визначена процедура проведення перерахунку пенсії, а відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З набранням чинності 01.01.2017 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VІІІ внесено зміни в частину четвергу статті 63 Закону, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 9 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017 року, було встановлено, що до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294" внесено зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та апробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально - виконавчої служби.
Зазначеною Постановою Кабінет Міністрів України вніс зміни у додатки до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому з прийняттям постанови КМУ №1036 від 28.12.2016 склад грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу не змінився, але збільшився його розмір, а це є законною підставою для перерахунку пенсії.
З аналізу положень ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ вбачається, що єдиною підставою для перерахунку пенсії особам, яким її призначено відповідно до вказаного закону є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
При цьому виникнення права на перерахунок пенсії не ставиться в залежність від встановлення Кабінетом Міністрів України порядку такого перерахунку.
Посилання відповідачів на відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсії, як на відсутність підстав для виникнення права позивача на перерахунок є необґрунтованими, оскільки законом момент виникнення права на перерахунок пов'язаний саме зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відтак, саме Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 з 1 січня 2017 року була тим рішенням Кабінету Міністрів України, яка за приписами Порядку та норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", слугувала підставою для перерахунку пенсії.
Оскільки, постановою Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 року підвищено посадові оклади особам начальницького складу установ виконання покарань (додаток № 22) з 1 січня 2017 року, суд вважає, що відповідно до вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ право на перерахунок пенсії в позивача виникло з 01.01.2017 року.
Таким чином, Пенсійний фонд України всупереч Порядку №45 самостійно безпідставно без встановлених на те законом повноважень вирішив, що категорія пенсіонерів, до якої позивач має відношення, не має право на перерахунок, а тому протиправно не вчинив дій щодо інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1036 підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тобто встановлено правову підставу для перерахунку пенсії.
В результаті не надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі на ім'я позивача, Пенсійним фондом та його територіальними органами допущено протиправну бездіяльність.
Також протиправною є бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції щодо відмови в наданні довідки для перерахунку пенсії за встановленою формою, згідно додатку №2 Порядку №45.
В даному випадку, відповідач, знаючи про вищезазначені зміни щодо пенсійного забезпечення, зокрема, пенсіонерів державної пенітенціарної служби, не вжив жодних дієвих заходів, які б сприяли забезпеченню оперативного перерахунку пенсій зазначеної категорії пенсіонерів, до якої віднесений ОСОБА_1, та не надав на запит довідку за встановленою формою.
За аналогічних підстав протиправною є бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі КМУ №1036.
Отже, виходячи з наведених змін до схем посадових окладів відповідно до постанови КМУ №1036, наявні підстави для перерахунку пенсії позивача та надання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 10 %, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років 50%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 100%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, доплати за оперативно-розшукову діяльність 30%, надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, розміру премії 200% (оскільки середній розмір премії на момент звільнення становив 200%).
Також суд звертає увагу на те, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони. Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого в рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Щодо періоду перерахунку пенсії позивача суд звертає увагу на таке.
Згідно ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ ( в редакції Закону України від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки перерахунок розміру пенсії позивача у зв'язку з неправильним зазначенням в довідці грошового забезпечення не проведений саме з вини ГУ ПФУ в Харківській області та Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2017 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ.
Закріплений в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод принцип юридичної визначеності зводиться до того, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою-учасницею конвенції. При цьому, зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
У справі "Проніна проти України" Європейський суд з прав людини зазначив: "якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким передбачено право на соціальні виплати, обумовлені або не обумовлені попередньою сплатою внесків, це законодавство має вважатися таким, що породжує майновий інтерес, який підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, для осіб, що відповідають вимогам такого законодавства (там же, п. 54).
В пункті 42 вказаного рішення суд наголосив, що хоча Перший протокол не включає в себе право на отримання будь-яких видів виплат з соціального страхування, якщо держава вирішує створити механізм соціальних виплат, вона повинна зробити це у спосіб, що відповідає статті 14 (там же, п. 55).
У рішенні "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат слід здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Північно - Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України з питань виконання кримінальних покарань та пробації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. №1294".
Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби 10% окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років 50%, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 100%, надбавки про оперативно-розшукову діяльність 50%, доплата за оперативно-розшукову діяльність 30%, надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, розміру премії 200% та подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (61124, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в загальному розмірі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп. солідарно: за рахунок бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, буд.14, м.Харків, 61010, код ЄДРПОУ 40867285) у сумі 708 (сімсот вісім) грн. 40 коп.; за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного Фонду України (вул. Бастіонна, буд.9, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) у сумі 708 (сімсот вісім) грн. 40 коп.; за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) у сумі 708 (сімсот вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко