Рішення № 78417533, 29.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
1840/3736/18
Номер документу
78417533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2018 р. Справа № 1840/3736/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Харченко О.О.

свідка - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/3736/18 за позовом Депутата Сумської міської ради ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Депутат Сумської міської ради ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, депутат СМР ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування підпункту 1.1. пункту 1 рішення Сумської міської ради від 25 липня 2018 року № 3667-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 листопада 2015 року № 4-МР «Про утворення постійних комісій Сумської міської ради VII скликання та затвердження їх кількісного і персонального складу» (зі змінами) в частині виведення зі складу постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради VII скликання голови постійної комісії ОСОБА_1

Свої вимоги позивач мотивує тим, що рішення є протиправним та підлягають скасуванню оскільки є порушення процедури встановленої Регламентом роботи Сумської міської ради для ухвалення рішень, а саме неоприлюднений проекту рішення за 20 робочих днів до дати його розгляду радою. Також є порушення спеціальної норми Закону, відповідно до якої депутат не може бути не включеним до складу однієї з постійних комісій ради.

Ухвалою суду від 04.10.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 23.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві (а.с.51-56) та зазначив, за день до прийняття оскаржуваного рішення, до відділу з організації діяльності СМР надійшов лист Ради учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції при міському голові № 25 від 24.07.2018 з вимогою винести на розгляд сесії ради питання щодо перегляду складу постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології з обов'язковим виключенням зі складу комісії депутата ОСОБА_1, оскільки останній неналежно виконував свої обов'язки. Тому дане питання вимагало негайного вирішення у відповідності до Регламенту роботи СМР. Крім того, позивач не послався на жодну норму Регламенту роботи СМР або будь-якого іншого нормативно-правового акту, яка б зобов'язувала відповідну раду одним рішенням виключати депутата з однієї комісії і одночасно включати його до іншої комісії. Не включення на сьогодні депутата ОСОБА_1 до жодної з комісій не обґрунтовує незаконності рішення ради про виключення позивача з вказаної вище земельної комісії.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Сумської міської ради сьомого кликання.

Згідно з підпунктом 1.1. пункту 1 рішення Сумської міської ради від 25 липня 2018 року № 3667-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 листопада 2015 року № 4-МР «Про утворення постійних комісій Сумської міської ради VII скликання та затвердження їх; кількісного і персонального складу» (зі змінами) виведено зі складу постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради VII скликання голову постійної комісії ОСОБА_1

Передумовою прийняття оскарженого рішення було те, що 24.07.2018 (за день до прийняття оскаржуваного рішення) до відділу з організації діяльності Сумської міської ради надійшов лист Ради учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції при міському голові № 25 від 24.07.2018, адресований головам депутатських фракцій, з вимогою винести на розгляд сесії Сумської міської ради питання щодо перегляду складу постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології з обов'язковим виключенням зі складу комісії депутата ОСОБА_1 (а.с.62). Така вимога була мотивована неналежним виконанням позивачем своїх обов'язків як голови даної комісії під час вирішення питань, пов'язаних з наданням ветеранам АТО та членам сімей загиблих воїнів земельних ділянок в м. Суми, що викликає у останніх значне обурення та недовіру. В листі акцентовано увагу на тому, що ігнорування даного питання матиме різкий негативний суспільний резонанс. До листа було додано протокол засідання Ради учасників антитерористичної операції №62 від 17.07.2018, на якому було прийнято рішення про відповідне звернення до Сумської міської ради (а.с.63-64).

Слід зазначити, що ситуація щодо виключення депутата ОСОБА_1 зі складу земельної комісії спровокована порушеною відносно нього кримінальною справою, що підтверджується листом Прокуратури Сумської області від 13.03.2018 № 04/2/4/2-696вих. про повідомлення про підозру позивачу у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.

У зв'язку з зазначеними обставинами, 25.07.2018 на сесії Сумської міської ради за пропозицією депутатської фракції «БПП «Солідарність» було включено до порядку денного проект рішення Сумської міської ради «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 листопада 2015 року № 4-МР «Про утворення постійних комісій Сумської міської ради VII скликання та затвердження їх кількісного і персонального складу» (зі змінами), у відповідності до якого ОСОБА_1, як депутата від вказаної фракції, мало бути виключено зі складу комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради, а замість нього вводився у склад комісії інший депутат від фракції - ОСОБА_5.

Слід зазначити, що на даній сесії були присутні ветерани АТО, які вимагали від депутатів Сумської міської ради розглянути вищевказане питання, що підтверджується відеозаписом сесії, який знаходиться за на офіційному каналі Сумської міської ради в youtube за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Hch9L_Jde-o (на відео: 1 год. 07 хв., 2 год. 39 хв.)

Частиною 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.

У відповідності до ч. 1 ст. 30 Регламенту роботи СМР VII скликання завізований суб'єктом нормотворчості (ініціатором розгляду питання) проект рішення міської ради проходить процедуру оприлюднення на офіційному сайті Сумської міської ради в мережі Інтернет з дотриманням термінів, відповідно до вимог даної статті.

Частиною 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації визначено», що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Разом з тим, ч. 3 ст. 30 Регламенту роботи СМР встановлює винятки щодо строків оприлюднення тих проектів рішень, що виносяться з питань, які потребують невідкладного вирішення (надзвичайна ситуація; ліквідація наслідків стихійного лиха або техногенної катастрофи; рішення органів державної влади або місцевого самоврядування вищого рівня, які вимагають негайного прийняття рішення (субвенції, дотації, трансфери тощо); врегулювання питань, що викликають громадське протистояння (звернення до органів законодавчої та виконавчої влади тощо) та соціальну напругу в сфері соціального захисту населення (надання матеріальної допомоги та пільг на оплату житлово-комунальних послуг учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції; надання матеріальної допомоги сім'ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, інші питання, що стосуються малозабезпечених та пільгових категорій населення тощо); загроза порушення прав та свобод мешканців міста або наявність такого порушення; інші ситуації, що можуть негативно вплинути на умови життєзабезпечення міста, тощо), питання внесення змін до міського бюджету, пов'язані з вищезазначеним, що потребують невідкладного вирішення, а також терміни розгляду та прийняття яких передбачені іншими нормативно-правовими актами. У разі внесення проекту рішення з недотриманням терміну його оприлюднення ініціатор та/або розробник разом з проектом рішенням надає міському голові обґрунтування необхідності розгляду даного питання, терміновості його розгляду та прийняття рішення.

Таким чином, розгляд проекту оскаржуваного рішення 25.07.2018 на сесії Сумської міської ради без його попередньої публікації відбувся у відповідності до норм ч. 3 ст. 30 Регламенту роботи СМР, оскільки факт перебування у складі комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради депутата ОСОБА_1 викликало соціальну напругу та невдоволення серед ветеранів АТО та членів сімей загиблих воїнів, отже дане питання потребувало негайного вирішення.

У відповідності до ч. 14, ч. 15 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою.

Згідно з ч. 1, ч. 7 ст. 96 Регламенту роботи СМР VII скликання Постійні комісії обираються міською радою на строк її повноважень. У разі необхідності міська рада може прийняти рішення про створення нових комісій, ліквідацію або реорганізацію раніше створених, із внесенням відповідних змін до Положення про постійні комісії Сумської міської ради VII скликання. Персональний склад постійних комісій затверджується на пленарному засіданні міської ради більшістю голосів від загального складу ради.

У судовому засіданні у якості свідка було заслухано ОСОБА_4, який зазначив, що ініціатором розгляду питання та розробником проекту оскаржуваного рішення виступала депутатська фракція «БПП Солідарність» в особі депутата ОСОБА_4

25.07.2018 на сесії Сумської міської ради, після того як депутатами було затверджено порядок денний за основу, депутат ОСОБА_4 вніс пропозицію включити до порядку денного проект оскаржуваного рішення.

Вказане відповідає ч. 1 ст. 38 Регламенту роботи СМР, у відповідності до якої процедура затвердження порядку денного сесії передбачає:

1) прийняття порядку денного за основу. Проект порядку денного сесії міської ради вноситься міським головою на затвердження міською радою. Проект порядку денного вважається прийнятим за основу, якщо за нього проголосувало більшість від присутніх на пленарному засіданні депутатів міської ради;

2) після прийняття проекту порядку денного за основу головуючий ставить на голосування доповнення до проекту порядку денного, а також зміни щодо черговості розгляду питань;

3) внесення до порядку денного депутатських запитів, поданих згідно з частиною 5 статті 79 даного Регламенту. Депутатські запити вносяться до порядку денного сесії без голосування в обов'язковому порядку;

4) затвердження порядку денного в цілому. Порядок денний вважається прийнятим в цілому, якщо за це проголосувало більшість від присутніх на пленарному засіданні депутатів міської ради.

Пункти 4, 6 ч. 2 ст. 19 Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачають, що депутат місцевої ради має право: вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.

Під час обговорення вказаної пропозиції, на вимогу головуючого сесії, депутат ОСОБА_4 озвучив повний текст проекту рішення, яке передбачало виключити депутата ОСОБА_1 із земельної комісії та ввести до її складу іншого депутата від «БПП Солідарність» - ОСОБА_5., а позивача включити до комісії по законності.

При цьому, депутат ОСОБА_4 акцентував, що виключення депутата ОСОБА_1 із земельної комісії є принциповою позицією фракції і самого депутата ОСОБА_1, а отже до остаточного прийняття рішення відносно нього у кримінальному провадженні позивач не може брати участь у роботі комісії.

Після цього депутат ОСОБА_4 надав письмовий проект рішення до президії, де перебував головуючий на сесії.

Наведені обставини підтверджуються електронним доказом, а саме: відеозаписом сесії ради від 25.07.2018, який розміщено на офіційному каналі Сумської міської ради в youtube за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Hch9L_Jde-o (починаючи з 49 хв. 00 сек. відео).

За результатами голосування проект рішення в редакції депутата ОСОБА_4 було включено до порядку денного, що вбачається з витягу з протоколу сесії ради від 25.07.2018.

Отже, проект оскаржуваного рішення не було опубліковано в строки, встановлені чинним законодавством, оскільки він виносився на розгляд з дотриманням вимог ч. 3 ст. 30 Регламенту роботи СМР, тобто з питання, яке потребує невідкладного вирішення.

Вказане підтверджується тим, що у відповідності до п.п. 1 п. 6 ч. 1 ст. 26 Положення про постійні комісії Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 26.11.2016 № 3, земельна комісія здійснює попередній розгляд питань про передачу, надання, вилучення, продаж і викуп земельних ділянок.

Пунктом 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено пільгу учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, у вигляді першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Отже, рішення Сумської міської ради від 25.07.2018 № 3667-МР про виведення зі складу комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради депутата ОСОБА_1 та про введення до її складу ОСОБА_5 було прийнято з дотриманням Регламенту роботи Сумської міської ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Твердження позивач, що його повноваження як депутата Сумської міської ради не припинено, а отже він має бути обов'язково включений до складу однієї із комісій жодним чином не спростовує законність рішення Сумської міської ради від 25.07.2018 № 3667-МР.

Так, частиною 2 статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

При цьому, склад постійних комісій, як зазначалось вище, визначається відповідною радою. Відтак, питання про включення ОСОБА_1 до складу однієї з постійних комісій могло вирішуватись і після прийняття оскарженого рішення, що не суперечить ані Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ані Регламенту Сумської міської ради.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про необхідність відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Депутата Сумської міської ради ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування підпункту 1.1. пункту 1 рішення Сумської міської ради від 25 липня 2018 року № 3667-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 листопада 2015 року № 4-МР «Про утворення постійних комісій Сумської міської ради VII скликання та затвердження їх кількісного і персонального складу» (зі змінами) в частині виведення зі складу постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради VII скликання голови постійної комісії ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 10.12.2018 року.

Суддя В.М. Соколов