Рішення № 78417527, 03.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
1840/3672/18
Номер документу
78417527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2018 р. Справа №1840/3672/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1П.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності з довідкою №41872 про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським ОВК від 27.06.2018 за №11/41872/1619;

2) визнати дії відповідача протиправними щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 86% до 70% при проведенні підвищення основного розміру раніше нарахованої пенсії та такими що суперечать ст.ст. 3,8,19,22,24,58,64,124 Конституції України і ст.13 Закону №2262-XII;

3) визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії з 01.01.2018 за 32 роки вислуги в розмірі 86% та перерахувати і виплатити пенсію з 01.01.2018 з урахуванням попереднього розміру грошового забезпечення, визначеному з 01.04.2012 постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідачем, на порушення постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не було здійснено перерахунку пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності з довідкою №41872 про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським ОВК від 27.06.2018 за №11/41872/1619 на виконання рішення суду від 03.05.2018 №818/921/18. Крім того, з 01.01.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та визначено її у розмірі 70% грошового забезпечення, хоча при призначенні пенсії позивачу була призначена пенсія у розмірі 86% грошового забезпечення. Зазначає, що відповідач протиправно застосовано норму чинного законодавства при перерахунку вищевказану норму у редакції Закону з 01.05.2014, оскільки в даній редакції ця норма Закону не діяла на момент настання права на пенсійне забезпечення та зворотної дії в часі не має на підставі ст.58 Конституції України.

Ухвалою суду від 05.10.2018 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

01.11.2018 представник відповідача у справі подала відзив на позов з письмовими доказами на обґрунтування своєї позиції (а.с.23-30), відповідно до якого просила відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 № 1294 та положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 позивачу з 01.01.2008 був проведений перерахунок пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом. Крім того, розмір пенсії позивача було підвищено згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.07.2012 на 274,86 грн., збільшивши його з 01.09.2012 на 555,27грн. основного розміру пенсії. Вважає, що зазначена постанова Кабінету Міністрів України передбачає підвищення розмірів пенсій та не передбачає проведення перерахунку пенсій станом на 01.04.2012.

Також зазначила, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведений перерахунок пенсії у березні 2018 року з и01.01.2018. Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 №1166, які діють з 01.05.2014), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені положення стосуються розміру пенсії за вислугу років як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку. Зазначила, що на момент здійснення такого перерахунку, відповідно до ст.58 Конституції України, управління зобов’язано керуватися нормою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинною на момент здійснення такого перерахунку.

05.11.2018 позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.31-32), відповідно до якого вважає викладені у відзиві заперечення проти позову безпідставними та вважає, що за приписами п.2 постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012, ст. 63 Закону України №2262-ХІІ відповідач зобов’язаний був здійснити перерахунок пенсії у строгій відповідності до наданої на виконання рішення суду, довідки на підставі постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992.

Крім того, 05.11.2018 позивач подав до суду клопотання про уточнення позовних вимог (а.с.33), з урахуванням заяви про виправлення описки (а.с.51), в якому остаточно просив:

1) визнати дії відповідача щодо відмови провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності до довідки №41872 від 27.10.2018 про розмір грошового забезпечення, складеної та наданої Сумським ОВК для проведення перерахунку пенсії, протиправними;

2) зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності з довідкою №41872 від 27.10.2018 про розмір грошового забезпечення, яка складена та надана Сумським ОВК для проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії;

3) визнати дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 86% до 70% при проведенні з 01.01.2018 перерахунку раніше нарахованої пенсії, при цьому скасування додаткових складових грошового забезпечення, які отримував до 01.01.2018 та виплату пенсії в три етапу замість однією сумою, протиправними;

4) зобов’язати відповідача визначити при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відсотковий розмір грошового забезпечення в розмірі 86% за 32 роки вислуги та провести перерахунок і виплату раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення які отримував до 01.01.2018 та однією сумою в 2018 році, замість трьох етапів до 2020 року

5) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду і зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду з моменту набрання рішенням законної сили.

Ухвалою суду від 06.11.2018 було ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 22.11.2018 (а.с.35), в якому було оголошено перерву до 26.11.2018 та до 03.12.2018 для витребування додаткових доказів (а.с.40).

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з урахуванням уточнень в повному обсязі та просили суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років з 05.01.1991 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року і перебуває з 01.01.2007 на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення ГУ ПФУ в Сумській області 01.01.2007 - складав 86% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 32 роки. Дані обставини підтверджуються пенсійним посвідченням та посвідченням ветерана військової служби (а.с.11), протоколом призначення пенсії від 01.01.2007 (а.с.42,29).

Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу була видана довідка від 08.02.2008 ФБ №41872 (а.с.26,43), з якої вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) становить 2905,50грн.

10.03.2008 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 на підставі вказаної довідки здійснено перерахунок пенсії при вислузі 32 роки та визначено основний розмір пенсії позивачу у розмірі 86% грошового забезпечення з урахуванням набавок (2498,73грн.+47,00грн.) (а.с.26,44).

19.05.2012 Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 була видана довідка від 19.05.2012 ФБ №41872 (а.с.27,45), з якої вбачається, що грошове забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 (з урахуванням 90% премії) становить 3817,50грн.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу було нараховано підвищення до пенсії у розмірі 11% від 2498,73грн. (а.с.27 зворот, 46).

Не погоджуючись з тим, що таке підвищення було нараховане, виходячи з попереднього розмірі пенсії 2498,73грн, визначеного ще в 2008 році, без урахування грошового забезпечення станом на 01.04.2012 у порядку постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, позивач звернувся до суду.

03.05.2018 Сумський окружним адміністративним судом було винесено рішення у справі за позовом позивача до ГУ ПФУ в Сумській області, та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, скласти Список на ім’я ОСОБА_1 за формою згідно Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України №45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 (а.с.60-62).

06.03.20018 Сумським обласним військовим комісаріатом була видана довідка від 06.03.2018 ФБ№41872 (а.с.28,48) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з якої вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення, що складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, становить 10260,00грн.

23.03.2018 відповідачем, з урахуванням вказаної довідки здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова КМУ №103) з визначенням основного розміру пенсії при вислузі 32 років - 70% грошового забезпечення, що вбачається з протоколу про перерахунок пенсії від 23.03.2018 (а.с.28,49) та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії (а.с.50).

Позивач звернувся до відповідача зі скаргою від 03.09.2018 та просив, враховуючи висновки рішення суду від 03.05.2018 у справі №818/921/18, провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.04.2012 в строгій відповідності з довідкою №41872 Сумського ОВК за №11/41872/1619 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2012 в повному обсязі на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355, у порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (а.с.7).

Листом відповідача від 17.09.2018 №2147/Р-11 (а.с.8) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило ОСОБА_1, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 у справі №818/921/18 у червні 2018 року листом управління від 15.06.2018 №5863/03.2-10 до Сумського обласного військового комісаріату було направлено відповідний Список (а.с.9 зворот).

У липні поточного року від Сумського обласного військового комісаріату до Головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення від 27.06.2018 №11/41872/1619 станом на 01.04.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була долучена до матеріалів справи (а.с.9).

Інших зобов'язань до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, проведення перерахунку пенсії, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 № 818/921/18 не визначено (а.с.8).

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, зокрема щодо обставин проведеного перерахунку в 2018 році, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії відповідачем з 01.01.2007) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згодом Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами «70».

Згідно ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.49), а також відзиву на позовну заяву, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, та виходячи з 70% суми грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Сумській області, керувалось нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, які визначають, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому доводи відповідача з посиланням на ст.58 Конституції України судом не приймається до уваги.

Вказаний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.04.2018 (справа № 686/12623/17, провадження № К/9901/849/17).

Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, дії відповідача щодо здійснення 23.03.2018 перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи з 70% суми грошового забезпечення замість 86%, не відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд вважає позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача, які полягають у зменшенні розміру грошового забезпечення з 86% до 70% при проведенні 23.03.2018, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, перерахунку пенсії з 01.01.2018 та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення при вислузі 32 років, обрахованої відповідно до ст.13 Закону №2262-XII в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, що стосується скасування додаткових складових грошового забезпечення, суд відмічає, що згідно з ч.4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII , усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п.1 Постанови КМУ №103, передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок КМУ №45).

Так, Порядком КМУ № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII. Зокрема, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє структурні підрозділи про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядком КМУ №45 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.

Отже, за змістом вказаних положень органи Пенсійного фонду України здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка видана ОСОБА_1 Сумським обласним військовим комісаріатом №ФБ41872 від 06.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, чинними на 01.03.2018: посадовий оклад 5360,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3420,00 грн. (а.с.48). З копії протоколу перерахунку пенсії встановлено, що всі зазначені складові та тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача (а.с.49)

Суд зазначає, що вказана вище довідка, яка видана ОСОБА_1 не містить інших складових грошового забезпечення, правильність складання довідки від 06.03.2018 №ФБ41872, виданої відповідно до Порядку КМУ №45, станом на момент розгляду справи не оскаржувалась, у зв’язку з чим відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії в 2018 році відповідно до вказаної довідки, з урахуванням саме тих складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці, діяв у відповідності до вимог Порядку КМУ №45, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо скасування додатковий складових грошового забезпечення та здійснити перерахунок з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які позивач отримував до 01.01.2018, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним дій відповідача у виплаті пенсії в три етапи замість однією сумою та зобов’язати здійснити виплату пенсії однією сумою з 01.01.2018, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (п. 4 Постанови № 103).

З наведеного слідує, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 відсотків; з 1 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Суд зазначає, що Постанова КМУ № 103 на час розгляду справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин та вона не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Такого висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 по справі №818/1076/18.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати Постанову № 103.

У зв’язку з чим у задоволенні зазначеної позовної вимоги слід відмовити.

Щодо доводів позивача та його представника про те, що визначений постановою №103 порядок перерахунку пенсій суперечить меті та спрямованості Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 22 Конституції України, а також звужує права позивача на отримання розміру перерахованої пенсії за 2018-2019 роки, суд зазначає таке.

Європейський суд з прав людини вже неодноразово зазначав, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (зокрема, у рішеннях у справах «ОСОБА_3 та інші проти Італії», «Сухобоков проти Росії»).

У рішенні Європейського суду з прав людини за заявою «Великодна проти України» №43331/12 від 03 червня 2014 року щодо частин скарг заявниці стосовно невиконання рішення суду від 19 січня 2010 року щодо нарахування та виплати заявниці пенсії у розмірі, встановленому статями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після внесення у 2011 році змін до законодавства, Європейський суд з прав людини констатував, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни. Відповідно, обов'язок Уряду забезпечити виконання рішення закінчився щонайпізніше 01 листопада 2011 року, коли змінене законодавство було застосовано до пенсії заявниці. Протягом зазначеного періоду заявниця отримувала пенсію згідно з рішенням суду від 19 січня 2010 року, і таким чином для скарги немає підстав (п.21).

Цим же рішенням Європейський суд з прав людини підтвердив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

На залежність розмірів соціальних виплат від економічних чинників вказав і Конституційний Суд України, зокрема, у рішенні від 26.12.2011 р. N 20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

У цьому Рішенні вказано, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень (абзац сьомий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення). При цьому Конституційним Судом України взято до уваги статтю 22 Загальної декларації прав людини, за якою розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення).

Як відзначив Конституційний Суд України, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Цим Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року N 2857-VI з наступними змінами.

У іншому рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що …однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості (п.2).

Також, в цьому Рішенні вказано, що …суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

З системного аналізу наведених рішень слідує, що при їх прийнятті Конституційний Суд України виходив із додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування у межах фінансових можливостей держави права кожного на достатній життєвий рівень.

При цьому, як відзначив Конституційний Суд України, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2.1 рішення від 26.12.2011 N 20-рп/2011).

Приймаючи до уваги, той факт, що за результатами проведеного перерахунку в 2018 році розмір пенсії було визначено у більшому розмірі, постанова КМУ №103 є чинною, безпідставними є посилання позивача на звуження прав ОСОБА_1, оскільки відповідачем не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог, відповідно до яких позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності до довідки №41872 від 27.10.2018 про розмір грошового забезпечення, складеної та наданої Сумським ОВК для проведення перерахунку пенсії, протиправними та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 в строгій відповідності з довідкою №41872 від 27.10.2018 про розмір грошового забезпечення, яка складена та надана Сумським ОВК для проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (квітень 2012р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку КМУ №45, в редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» управлінням своєчасно проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років згідно із Порядком КМУ №45 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2008 року від 08.02.2008 №41872 (а.с.26,43), наданої уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України – Сумським обласним військовим комісаріатом, з урахуванням премії в розмірі 10% посадового окладу.

23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355 (далі – постанова КМУ №355), відповідно до п. 1 якої установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (пункт 2 постанови № 355).

Пунктом 2 вказаної постанови було зобов’язано уповноважені на видачу та складання довідок після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому Порядком КМУ №45.

Тобто підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ №355 може виплачуватись лише в тому випадку, коли грошове забезпечення особи за аналогічної посадою станом на 01.04.2012 більше ніж станом на 01.01.2008.

У зв’язку з цим для проведення підвищення розміру пенсії відповідно до постанови №355 Сумським обласним комісаріатом до управління була надана довідка від 19.05.2012 №41872, про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням премії у розмірі 90% грошового забезпечення.

Посилаючись на п.2 постанову КМУ №355, позивач вважає, що орган Пенсійного органу після отримання спочатку в 2012 році, а потім на виконання рішення суду в 2018 році довідки відповідно до постанови КМУ №355, повинен був здійснити перерахунок пенсії відповідно до Порядку №45. Однак, вказана позиція, на переконання суду, є необґрунтованою, оскільки як вже зазначалось вище, перерахунок пенсії відповідно до Порядку КМУ №45 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Однак, постановою №355, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 та від 27.06.2018 (а.с.45,9), на які посилається позивач, як на підставу для перерахунку пенсії, не можуть бути підставами для перерахунку пенсії, оскільки враховували лише відсоткову надбавку, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень. Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.04.2012, наданою Сумським обласним військовим комісаріатом до управління на виконання постанови КМУ №355, визначається лише розмір пенсії, в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно з вищезазначеною постановою.

Також, Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, що постановою №355, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII , або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень (постанова від 17.03.2015 у справі №21-641а14).

Враховуючи встановлені в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що дії відповідача під час відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №355 відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо заявленого клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд не вбачає підстав для його задоволенню, оскільки за нормами ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, це є право, а не обов’язок суду, крім іншого, позивачем не наведено достатніх аргументів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність у зв'язку з цим застосування положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (40034, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у зменшенні розміру грошового забезпечення з 86% до 70% при проведенні 23.03.2018, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, перерахунку пенсії з 01.01.2018.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення при вислузі 32 років, обрахованої відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 10.12.2018.

Суддя І.Г. Шевченко