
Справа № 1540/4775/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Савулій В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13,–
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДСНС України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що подальша робота Будинку культури, який знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров’ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи Будинку культури, безпеки дітей, відвідувачів, співробітників та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо. За такого становища відвідувачі будинку культури постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров’ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки, та цивільного захисту.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №1540/4775/18 за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13.
Ухвалою суду від 20.11.2018р., з урахуванням положень п.2 ч.3 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження по даній адміністративній справі.
Відповідачем – Павлинською сільською радою Іванівського району Одеської області відзив на позовну заяву не надано, незважаючи на те, що Ухвалу суду від 24.09.2018р. отримано 16.10.2018р., про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи у судове засідання 20.11.2018р. не з’явилися, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 14.06.2018р. по 20.06.2018р. провідним інспектором Іванівського РС Головного управління ДСНС України в Одеській області ОСОБА_2, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 30.03.2018р. №148 «Про проведення позапланових перевірок», посвідчення на проведення перевірки від 14.06.2018р. №42, проведено позапланову перевірку Павлинського будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За наслідками вказаної перевірки Іванівським районним сектором ГУ ДСНС України в Одеській області складено ОСОБА_1 №42 за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1,2,3,4,5,8,13 висновку якого наголошено, що приміщення Павлинського будинку культури не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, не проведено заміри опору ізоляції електричних мереж в приміщеннях, дерев’яні конструкції даху будівлі не оброблено вогнезахисним розчином, не проведено перезарядку вогнегасників термін дії яких закінчився, приміщення не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, відсутні вказівні знаки місць розташування первинних заходів пожежогасіння згідно ДСТУ ISO 6309:2007 та ГОСТ 12.4.026-76 (знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5м. від рівня підлоги), вогнегасники не встановлено на видимих та легкодоступних місцях шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5м. від підлоги до нижнього торця вогнегасника в приміщеннях майстернях, не проведено перевірку і огляд пристроїв блискавкозахисту, електрощити у приміщеннях не обладнано схемою підключення споживачів з пояснюючими написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту, не оновлено журнал обліку вогнегасників, не оновлено інформаційно-довідковий куточок щодо дій персоналу об’єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій, не розроблено інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії), не організовано вивчення працівниками об’єкту основних способів захисту і дій у разі надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
Встановлення вищеокреслених порушень у Павлинському будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, послугувало підставою для звернення Головного управління ДСНС України в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури, який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13, є правомірними, обґрунтованими та такими, що базуються на приписах чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» №20/2013 від 16.01.2013року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого Наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль), серед іншого, здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з пунктом 2 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення недотримання суб’єктом господарювання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Так, як встановлено судом, та зазначено Іванівським районним сетором ГУ ДСНС України в Одеській області у ОСОБА_1 №42 за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, Павлинський будинок культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, за своєю діяльністю, згідно критеріїв наведених у Постанові Кабінету Міністрів України від 29.02.2012року №306, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №361 від 04.06.2015року, належить до об'єктів з високим ступенем ризику.
Судом з’ясовано, та зазначено вище, що у період з 14.06.2018р. по 20.06.2018р. провідним інспектором Іванівського РС Головного управління ДСНС України в Одеській області ОСОБА_2, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 30.03.2018р. №148 «Про проведення позапланових перевірок», посвідчення на проведення перевірки від 14.06.2018р. №42, проведено позапланову перевірку Павлинського будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За наслідками вказаної перевірки Іванівським районним сектором ГУ ДСНС України в Одеській області складено ОСОБА_1 №42 від 20.06.2018р. за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1,2,3,4,5,8,13 висновку якого наголошено, що приміщення Павлинського будинку культури не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, не проведено заміри опору ізоляції електричних мереж в приміщеннях, дерев’яні конструкції даху будівлі не оброблено вогнезахисним розчином, не проведено перезарядку вогнегасників термін дії яких закінчився, приміщення не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, відсутні вказівні знаки місць розташування первинних заходів пожежогасіння згідно ДСТУ ISO 6309:2007 та ГОСТ 12.4.026-76 (знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5м. від рівня підлоги), вогнегасники не встановлено на видимих та легкодоступних місцях шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5м. від підлоги до нижнього торця вогнегасника в приміщеннях майстернях, не проведено перевірку і огляд пристроїв блискавкозахисту, електрощити у приміщеннях не обладнано схемою підключення споживачів з пояснюючими написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту, не оновлено журнал обліку вогнегасників, не оновлено інформаційно-довідковий куточок щодо дій персоналу об’єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій, не розроблено інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії), не організовано вивчення працівниками об’єкту основних способів захисту і дій у разі надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
ОСОБА_1 №42 від 20.06.2018р. за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки підписано секретарем Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області ОСОБА_3 без зауважень.
Як зазначено позивачем – Головним управлінням ДСНС України в Одеській області в адміністративному позові, виявлені фахіцем Іванівського районного сектору ГУ ДСНС України в Одеській області під час проведення позапланової перевірки Павлинського будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, порушення впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.
Судом з’ясовано, що за виявлені порушення відносно винної посадової особи – секретаря Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області ОСОБА_3 складено Протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 175 КупАП серії ОД №002539 від 20.06.2018 року.
20.06.2018р. провідним інспектором Іванівського РС ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_2 винесено Постанову серії ОД №002539 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51грн.
Будь-яких доказів на підтвердження оскарження вищеозначеної Постанови серії ОД №002539 від 20.06.2016р. про накладення адміністративного стягнення, та її скасування, відповідачем суду не надано.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що під час проведення фахіцем Іванівського РС ГУ ДСНС України в Одеській області позапланової перевірки Павлинського будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, та знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, виявлено порушення, котрі впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.
Між тим, будь-яких доказів на підтвердження усунення в Павлинському будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, котрий знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, виявлених під час проведення фахіцем Іванівського РС ГУ ДСНС України в Одеській області позапланової перевірки з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачем суду не надано.
Водночас, неусунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров’ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи Будинку культури, безпеку дітей, відвідувачів, співробітників та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
За даного становища відвідувачі будинку культури постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров’ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що у разі усунення, виявлених контролюючим органом під час проведення позапланової перевірки з питань додержання в Павлинському будинку культури, що розташований за адресою: 67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Леніна,35, котрий знаходиться на балансі Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області, порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, котрі створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідач не позбавлений можливостей звернутись до суду з відповідною заявою про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Відтак, з урахуванням вищеозначеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДСНС України в Одеській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури, який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області (65091, м.Одеса, вул.Прохорівська,6, код ЄДРПОУ 38643633) до Павлинської сільської ради Іванівського району Одеської області (67243, Одеська область, Іванівський район, с.Павлинка, вул.Першотравнева,16, код ЄДРПОУ 04378451) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури, який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13, задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури, який знаходиться на балансі Павлинськоі сільської ради, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, наведених в ОСОБА_1 перевірки №42 від 20.06.2018року за номерами: 1,2,3,4,5,8,13.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.