
Справа № 420/5538/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: Бескровний М.О. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65070, АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Військової прокуратури Південного регіону України (65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Пироговська, будинок 11; код ЄДРПОУ 38296363) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язання надати довідку про розміри та складові грошового забезпечення, -
На підставі ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 грудня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової прокуратури Південного регіону України, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про розміри та складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
зобов'язати військову прокуратуру Південного регіону України надати ОСОБА_1 довідку про розміри та складові грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року за відповідною посадою заступника військового прокурора Одеського гарнізону, а саме: посадового окладу -7460,0 грн.; окладу за військовим званням «майор юстиції» - 1340,0 грн.; надбавки за вислугу років - 35% від посадового окладу та окладу за військовим званням - 3080 грн.; надбавки 15% від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень - 1119 грн.; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 70% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років - 8316,0 грн.; премії у розмірі 60% від вказаних окладів та надбавок - 12789 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення у розмірах середньомісячного грошового забезпечення за останні 24 місяця;
для перерахунку призначеної пенсії зобов'язати військову прокуратуру Південного регіону України надати ОСОБА_1 окрему довідку про суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення у розмірах середньомісячного грошового забезпечення за відповідною посадою заступника військового прокурора Одеського гарнізону, що має бути обчислено за період серпень 2014 року (дати повторного створення військових прокуратур) - 31 грудня 2017 року;
зобов'язати військову прокуратуру Південного регіону України протягом п'яти робочих днів із дня набрання судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв'язку з підвищенням з 01січня 2018 року таких видів грошового забезпечення як окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років згідно постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017р., «Про перерахунок пенсій особам , які звільнені з військової служби та деяким іншим особам» № 103 від 21.02.2018р., «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р., враховуючи бездіяльність державних органів, відповідальних за забезпечення соціальних прав пенсіонерів, 13.09.2018р. позивач звернувся із заявою про надання довідки про складові розміри грошового забезпечення за відповідною посадою для наступного перерахунку пенсії, включивши до такої довідки відомості щодо розмірів додаткових видів грошового забезпечення у вигляді грошових виплат та на вирішення соціально-побутових питань. Однак, відповідачем в порушення ч. 1 ст. 15, ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» відмовлено у задоволенні заяви, не з'ясовуючи правових підстав та доводів заяви.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що заяву позивача про надання довідки про складові грошового забезпечення розглянуто на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та надано обґрунтовану відповідь. Відповідачем акцентовано увагу на тому, що згідно ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» введено в дію з 01.05.1992р. постановою Верховної Ради України від 09.04.1992р. №2263-12. Відтак, положення ч.1 ст. 63 вказаного Закону на позивача у 2018 році не поширюються. Однак, ч.4 ст.63 зазначеного Закону визначено, що усі призначені цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р.
Ухвалою від 26.10.2018р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 20.11.2018 р. о 10 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 20.11.2018 р., яка занесена до протоколу судового засідання, оголошено перерву в судовому засіданні до 03.12.2018 р. 12 год. 00 хв.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
13.09.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Військової прокуратури Південного регіону України із заявою, в якій просив надати довідку для перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням складових грошового забезпечення згідно постанов Кабінету Міністрів України №№ 704, 103 станом на 01 березня 2018 року (пункт 1 Постанови № 103), за посадою заступника військового прокурора Одеського гарнізону, включивши у зміст довідки відомості про розміри таких видів грошового забезпечення: окладів за посадою та військове звання; надбавки за вислугу років (35%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%); інші діючи надбавки, премію, грошові допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань (а.с.13-15).
04.10.2018р. (вих. № 18-4600вих-18) за результатами розгляду зазначеної заяви Військовою прокуратурою Південного регіону України позивача повідомлено, що порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій згідно з Законом України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. та вказаною постановою визначено алгоритм, за яким державні органи надають довідки. Пунктом 3 зазначеного Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відтак, зазначеним порядком не передбачено звернення особи до уповноваженого органу за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в індивідуальному порядку. З урахуванням наведеного, на дуику відповідача, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії будуть надаватися згідно Порядку (а.с. 16-17).
19.10.2018р. позивач звернувся до Військового прокурора Південного регіону України із запитом про надання публічної інформації, в якому, посилаючись на те, що він проходив військову службу в органах військової прокуратури та був звільнений за власним бажанням з посади заступника військового прокурора Одеського гарнізону, отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», просив відповідно до приписів Законів України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації» надати інформацію про розміри видів грошового забезпечення заступника військового прокурора Одеського гпрнізону станом на 01.01.2018р. та на 01.10.2018р. та про зміну розмірів окладів за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017р. (а.с. 45).
23.10.2018р. (вих. № 18-4892вих-18) Військовою прокуратурою Південного регіону України за результатами розгляду зазначеного запиту позивачу надано запитувану інформацію.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно з ч.1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, (елементами якого є законність, юридична визначеність, заборона свавільності, доступ до правосуддя в незалежних і безсторонніх судах, повага до прав людини, недискримінаційність та рівність перед законом).
За змістом ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пенсійні правовідносини є одним із видів суспільних відносин і особливою формою здійснення права на пенсію. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об'єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов'язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.
У цій справі стверджується про порушення права на отримання довідки відповідної форми та змісту, надання якої передбачено законодавством, для подальшої реалізації права на перерахунок пенсії за вислугу років, встановленої для спеціальної категорії пенсіонерів органів прокуратури. Таку довідку, на думку позивача, мала видати Військова прокуратура Південного регіону України, але не видала, відмову мотивувала посиланням на відповідне нормативно-правове регулювання.
Отож, у межах заявлених вимог належить визначити (окреслити) коло питань, відповідь на які дасть можливість з'ясувати: чи суб'єкт звернення із заявою до прокуратури на час звернення має право на отримання запитуваної довідки про заробітну плату із відображенням у ній складових заробітної плати відповідного працюючого працівника прокуратури, що породжують право на перерахунок пенсії, підписану уповноваженою посадовою особою органу прокуратури; для якої мети потрібна ця довідка; чи право на перерахунок пенсії вимагає пред'являти запитувану довідку; чи визначений механізм подання документів на перерахунок пенсії і чи порядок та спосіб їх подання встановлює вимоги до форми і змісту довідки; чи законодавчо дозволяється видача довідки про заробітну палату довільної форми і змісту, або за аналогією з довідками, які передбачені іншими нормативно-правовими актами; чи законодавчо визначено, хто повинен видавати такі довідки; чи зобов'язаний видавати ці довідки суб'єкт владних повноважень - орган прокуратури, де раніше проходив службу суб'єкт звернення; чи обов'язкова ця довідка для реалізації права на перерахунок пенсії і чи можливий перерахунок без цієї довідки або на підставі довідки довільної (можливо аналогічної) форми та змісту; чи кореспондує праву суб'єкта звернення обов'язок суб'єкта владних повноважень забезпечити його реалізацію у спосіб видання довідки відповідної форми і змісту; чи зобов'язаний суб'єкт владних повноважень видати довідку за відсутності правових підстав для цього; чи вправі суб'єкт владних повноважень ігнорувати видачу довідки - не видавати її, не давати відповіді на звернення тощо, тільки тому, що законодавство не покладає на нього обов'язку її видавати; чи є протиправними дії органу прокуратури, яка у відповіді на звернення про видачу довідки заперечує право суб'єкта звернення на перерахунок пенсії; чи є підстави для застосування до спірних правовідносин принципу зворотної дії закону в часі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 85 у поєднанні із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, зокрема, зі змісту позовної заяви та складеного ОСОБА_1 розрахунку грошового забезпечення (а.с. 10), на думку позивача, довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018р. повинна містити такі складові:
посадовий оклад -7460,0 грн. (постанова Кабінету Міністрів України № 505, додаток 7);
оклад за військовим званням «майор юстиції» - 1340,0 грн. (постанова Кабінету Міністрів України №704, додаток 15);
надбавка за вислугу років - 35% від посадового окладу та окладу за військовим званням - 3080 грн. (постанова Кабінету Міністрів України №704, додаток 16);
надбавки 15% від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень - 1119 грн. (постанова Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994р.);
надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 70% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років - 8316,0 грн. (постанова Кабінету Міністрів України № 505, пп. 1 п. 2, п. 4-1);
премії у розмірі 60% від вказаних окладів та надбавок - 12789 грн. (постанова Кабінету Міністрів України № 505, пп.2 п.2, п. 4-1).
Аналізуючи норми чинного законодавства, на які позивач посилається в якості підстави для зазначення у відповідній довідці у зазначених вище розмірах, суд виходив з наступного.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р. (зі змінами) встановлюються посадові оклади працівників прокуратури.
У додатку 7 «Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур» до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р. (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 р.) визначено, що місячний посадовий оклад заступника керівника місцевої прокуратури, заступника військового прокурора гарнізону становить 7560 грн.
У додатку 16 «Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу» до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017р. визначено, що за наявності вислуги років від 10 до 15 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням становить 35.
Постановою Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994р. затверджено положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», відповідно до п. 2 якого особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Згідно пп. 1 п. 2, п. 4-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р. (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 р.) надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів; надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: працівникам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки (винагороди) за вислугу років.
Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Для обчислення розміру складових грошового забезпечення замість надбавки за класний чин застосовується розмір окладу за військовим званням.
Базовим нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
У статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).
31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою № 657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 505 додатки1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.
03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - порядок № 319/144).
19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ № 195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку № 319/144.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на законодавчому рівні делеговано Кабінету Міністрів України.
15 липня 2015 року набув чинності Закон № 1697-VІІ, згідно з «Прикінцевими положеннями» якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім &ls;…&?а; частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
Згідно ч.1 ст.7 Закон № 1697-VІІ систему прокуратури України становлять Генеральна прокуратура України; регіональні прокуратури; місцеві прокуратури; військові прокуратури.
За змістом ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Зі змісту позовної заяви та викладених у ній вимог вбачається, що позивач стверджує про необхідність зазначення у довідці про грошове забезпечення складових у розмірі, визначеному станом на 01 січня 2018 року за відповідною посадою працівника прокуратури.
Однак, виходячи із суті та обсягу заявлених вимог, можна підсумувати, що на час звернення позивача до Військової прокуратури Південного регіону України із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав ОСОБА_1, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону № 1789-ХІІ та постанови № 657 станом на 01.01.2018р., нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на законодавчому рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у рішенні від 16.04.2018р. за результатами розгляду зразкової справи № 825/506/18 (провадження № Пз/9901/16/18).
Відтак, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про розміри та складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язати видати її є необґрунтованими.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про інформацію» від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ (далі - Закон № 2657-ХІІ) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
За змістом ч. 1 ст.1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 2657-XII кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939-VI кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Таким чином, законодавчо закріплено право особи на отримання вже створеної та задокументованої (збереженої) інформації про неї, зокрема право на отримання у роботодавця довідки про фактичний розмір заробітної плати.
Інформація, яку ОСОБА_1 просить надати, не була створена відповідачем та стосується не фактично отриманої позивачем заробітної плати, а можливої заробітної плати, яку позивач міг би отримувати з урахуванням зазначених вище постанов, якби продовжував працювати на раніше займаній посаді. Інакше кажучи, позивач просить відповідача фактично створити нову інформацію, підстави та порядок створення якої нормами чинного законодавства не врегульовано, не закріплено механізму, за яким органи прокуратури можуть визначити можливий розмір заробітної плати колишніх працівників прокуратури у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих прокурорів.
Щодо тверджень позивача про наявність обов'язку у Військової прокуратури Південного регіону України видати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення за його заявою відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд зазначає наступне.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 5 зазначеної Постанови визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що на законодавчому рівні визначено алгоритм дій, спрямованих на підготовку та направлення головним управлінням Пенсійного фонду України, а не надання безпосередньо пенсіонерам за їх зверненням, довідок про розмір грошового забезпечення встановленої форми.
Позивач в межах даної справи не оскаржує бездіяльності відповідального державного органу за направлення такої довідки до органу Пенсійного фонду, також не оскаржує дій такого органу щодо включення/не включення до такої довідки тих чи інших складових.
Між тим, в матеріалах справи міститься довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видана Одеським обласним комісаріатом 02.04.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. (а.с. 20).
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені представником відповідача надають адміністративному суду підстави для постановлення висновків, що спростовують правову позицію позивача, а останнім не доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відтак, такі позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У частині вимог про зобов'язання військової прокуратури Південного регіону України протягом п'яти робочих днів із дня набрання судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, приписами наведеної статті КАС України суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За встановлених у даній справі обставин, враховуючи висновки суду про відмову в задоволенні позову, не вбачається підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відмову у задоволенні позовних вимог, а також те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (65070, АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Військової прокуратури Південного регіону України (65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Пироговська, будинок 11; код ЄДРПОУ 38296363) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язання надати довідку про розміри та складові грошового забезпечення,- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10.12.2018 р.
Суддя Г.П. Самойлюк
.