
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 грудня 2018 р. № 1440/2413/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області, вул. Автолюбителів, 2,Кропивницький,25031 Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 провизнання протиправними дій та скасування постанови від 21.06.2018 № 056188,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області та Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області з вимогами визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області щодо нарахування позивачу суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 365,31 євро, згідно Розрахунку №172/18 від 11.04.2018, складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д.н. НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SPR д.н. НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 11.04.2018 на а/д М-12 Стрій-Тернопіль км 724+600 та скасувати постанову №056188 від 21.06.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 гривень.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 11.04.2018 належний йому автомобіль НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SPR д.н. НОМЕР_2 був зупинений працівниками Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на автодорозі М-12 Стрій-Тернопіль для здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю було складено Довідку та Акт №0002908 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також Розрахунок №172/18 від 11.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким було визначено суму плати за проїзд у розмірі 365,31 євро. Позивач вважає дії працівників Укртрансбезпеки в оформленні результатів габаритно-вагового контролю та рейдової перевірки відносно транспортного засобу протиправними, а постанову такою, що підлягає скасуванню.
Під час проведення зважування в місці габаритно-вагового контролю, загальна маса транспортного засобу склала 38140 кг, тобто на 1860 кг менше дозволеної норми. Що стосується поосьового перевищення вагових параметрів за результатами габаритно-вагового контролю, то насьогодні методика, про яку згадується у п.2 Порядку габаритно-вагового контролю та згідно якої повинен проводитись процес визначення навантаження на вісь транспортного засобу спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології не затверджено. Враховуючи той факт, що автомобілем перевозився сипучий вантаж - борошно, яке є рухомою під час маршруту транспортного засобу, її маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу, не дає можливості за відсутності методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень. З наданих відповідачем документів неможливо встановити, на яких вагах (якої марки, моделі, та з яким серійним номером) проводилося зважування. Але ж у відповідності до ст.77 КАС України відповідач зобов'язаний довести цю обставину в суді.
Позивач також вказав, що його притягнуто до відповідальності за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Разом з тим, відповідно до Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад встановлені нормативі у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Таким чином, дозвіл на перевезення муки (подільний вантаж) не міг бути отриманий.
Відповідач Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області надіслав до суду відзив, в якому зазначив, що позов не визнає, просить в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що перевірка та зважування транспортного засобу проводилась з додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, належним чином оформленими документами, розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів, винесено у відповідності із Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів». Відповідно до акту перевірки та довідки про зважування позивачем допущено перевищення вагових обмежень на одиничну осі, замість допустимих 11 тон (-+2% похибки) навантаження становило 12640 кг, тобто на 1,640 кг більше дозволених нормативів. Тобто позивачем, було допущено перевищення навантаження автомобіля на одиночну вісь. Дана обставина підтверджується наступними письмовими доказами: чеком зважування, розрахунком, довідкою, актом №0002908, актом проведення перевірки.
Відповідач - Управління Укратрансбезпеки у Миколаївській області відзиву на позов не надав.
В судовому засіданні 05.11.2018 представник позивача підтримав його позицію, викладену у позовній заяві. Представники відповідача в судове засідання не з'явились.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 06.12.2018 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 22.02.2016. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є вантажний автомобільний транспорт.
У власності ОСОБА_1 є вантажний автомобіль НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SPR д.н. НОМЕР_2.
11.04.2016 зазначений автомобіль виконував перевезення сипучого вантажу - борошно за маршрутом Миколаїв - Полтавська область с. Божково.
На 724+600 км автодороги М-12 Стрій-Тернопіль-Знам'янка автомобіль позивача був зупинений для проходження габаритно-вагового контроля працівниками Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградської області.
За результатами зважування автомобіля позивача було встановлено, що його загальна маса становить 38,14 т при нормативно допустимої 40 т, навантаження на першу ось 7,08 т при нормативно допустимому 11 т, навантаження на другу ось 12,64 т при нормативну допустимому 11 т, навантаження на третю ось 18,42 т при нормативно допустимому 22 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одну ось.
За результатами перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області складено чек зважування, Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільними транспортом, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Розрахунок №172/18 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
В Розрахунку №172/18 зазначено, що за перевищення параметрів на 1,64 т, нараховано плату в сумі 365,31 євро.
21.06.2018 постановою начальника управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №056188 на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф в сумі 1700 гривень за правопорушення передбачене абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону, а саме цифрового тахографа.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.
Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.
Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
У цьому випадку, перевірка позивача здійснювалась відповідно до розпорядження голови Кіровоградської ОДА №218-р, графіку щоденної (цілодобової) роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю та направлень на проведення рейдової перевірки.
Працівниками Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області були складені саме ті документи, які передбачені законодавством.
Тому суд не вбачає в їх діях протиправності щодо складання Розрахунку №172/18 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, оскільки складання такого документу прямо передбачено п.п.30, 31 Порядку.
При цьому, суд вважає, що він позбавлений можливості оцінювати зміст цього Розрахунку та правомірність визначення позивачу плати за проїзд у 365,31 євро.
06.06.2014 Великою палатою Верховного Суду ухвалено постанову у адміністративній справі № 820/1203/17, в якій висловлено правову позицію, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спір про стягнення з перевізника плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунку в дохід Державного бюджету України підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а пов'язаний з вирішенням питання щодо стягнення коштів.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, Розрахунку №172/18 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є доказом, підставою для стягнення у порядку господарського (цивільного) судочинства. Аргументи позивача проти цього доказу, повинні розглядатися належним судом у разі пред'явлення відповідно позову про стягнення цієї плати.
Складання Укртрансбезпекою розрахунку плати за проїзд, є нічим іншим як розрахунок майбутнього позову розгляд якого повинен відбуватися за правилами господарського чи цивільного судочинства.
Суд виходить з того, що оскільки правовідносини зі стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є цивільно-правовими, то і дії однієї зі сторін що формування доказів на обґрунтування своєї позиції можуть бути заперечені лише під час розгляду справи в порядку господарського (цивільного) судочинства, а тому суд в порядку адміністративного судочинства не висловлюється стосовно змісту Розрахунку №172/18.
За таких обставин, враховуючи те, що відповідачі мають повноваження на проведення перевірок дотримання законодавством про автомобільний транспорт та габаритно-вагового контролю, та уповноважені на складання розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, у задоволенні позову в цій частині належить відмовити.
Питання правомірності визначення у цьому Розрахунку відповідної суми плати за проїзд може бути вирішено лише повноважним судом в порядку господарського судочинства.
З приводу постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області №056188 від 21.06.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу, то суд звертає увагу, що вона жодним чином не пов'язана з фактом проведення зважування та габаритно-ваговим контролем від 11.04.2018 на автодорозі М-12.
В постанові №056188 від 21.06.2018 зазначено, що вона прийнята на підставі акту перевірки від 05.05.2018 на 341 км автодороги «Харків-Сімферополь», за відсутністю цифрового тахографа.
В позовній заяві жодного аргументу на протиправність цього рішення відповідача не надано. За таких обставин в цей частині позову також належить відмовити.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_4) до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (вул. Автолюбителів, 2,Кропивницький,25031 38268734) Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко