Рішення № 78417190, 06.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
1340/4154/18
Номер документу
78417190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4154/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-будівельної компанії «Ваш дім» (далі ТзОВ «ЖБК «Ваш дім»)

до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі ГУ ДФС у Львівській області)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.06.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що він не може бути притягнутий до відповідальності за порушення, передбачене п.120.4 ст. 120 Податкового кодексу України, оскільки таке застосування Закону буде ретроспективним (зворотна дія в часі), що не допускається щодо законів та норм, якими встановлюється відповідальність; редакція Податкового кодексу України, що регулює питання подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік не передбачає складу правопорушення «несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції»; щодо правовідносин, що регулюють подання звіту про контрольовані операції, а відтак і наслідки порушення обов’язку щодо його подання застосовується редакція Податкового кодексу України від 01.01.2016 року, оскільки обов’язок щодо подання звіту про контрольовані операції виникає у 2016 році; станом на 05.05.2016 (день виникнення правовідносин, що регулюють несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік) неможливо було розумно передбачити майбутнє встановлення нового складу правопорушення законодавцем.

Ухвалою від 14.09.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 04.10.2018 року.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву від 04.10.2018 року № 42919/13-01-10-03-09, у якому він зазначає, що протягом 2015 року ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» здійснювало господарські операції, які підпадають під критерії контрольованих, однак Звіт про контрольовані операції за 2015 рік, який мав бути поданий до 04.05.2016 року підприємством подано з запізненням на 716 календарних днів – 20.04.2018 року. За несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік до позивача застосовано штраф у сумі 365400 грн. відповідно до п.120.4 ст. 120 Податкового кодексу України. Моментом вчинення порушення позивачем є 20.04.2018 року (дата несвоєчасного подання позивачем звіту про контрольовані операції). На час вчинення даного правопорушення діяла редакція Податкового кодексу України, яка передбачає відповідальність за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції.

У підготовчому засіданні 04.10.2018 року оголошено перерву до 06.11.2018 року.

Позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву (вх. № 35252 від 05.11.2018 року).

06.11.2018 року розгляд справи перенесено на 29.11.2018 року.

29.11.2018 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження у справі та продовжено її розгляд у судовому засіданні.

04.12.2018 року оголошено перерву у судовому засіданні.

Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позов.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «ЖБК «Ваш дім», код за ЄДРПОУ 32181742, з питання неподання звіту про контрольовані операції за 2015 рік за результатами якої складено акт від 11.05.2018 року № 1172/13-01-14-04/32/81742.

Перевіркою встановлено порушення ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» п. 120.3, п. 120.4 ст. 120, п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України щодо неподання (несвоєчасного подання) Звіту про контрольовані операції за 2015 рік (з нарахуванням відсотків на користь нерезидента «Monteroco Engineering Limited”, Республіка Кіпр) на загальну суму 28501953 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.06.2018 року № НОМЕР_1, яким застосовано до ТзОВ «ЖБК «Ваш Дім» штрафні (фінансові) санкції у сумі 365400 грн.

Відповідно до п.39.2.1.1 ст. 39 Податкового кодексу України у редакції до 01.01.2017 для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є: а) господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами; б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів - нерезидентів.

Згідно п.39.2.1.7 ст. 39 Податкового кодексу України у редакції до 01.01.2017 господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Відповідно до пункту 39.4.2 статті 39 Податкового Кодексу України в редакції, що діяла з 01.01.2015 по 01.01.2017, платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Форма звіту про контрольовані операції встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 39.4.2 статті 39 Податкового Кодексу України в редакції, що діє з 01.01.2017, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Під час перевірки ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» встановлено, що товариство у 2015 році здійснювало господарські операції, які підпадають під критерії контрольованих (операції з нерезидентом - «Monteroco Engineering Limited”, Республіка Кіпр), однак Звіт про контрольовані операції за 2015 рік до травня 2016 року (граничний строк – 04.05.2016 року) не подало.

ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» подано звіт про контрольовані операції за 2015 рік з запізненням на 716 календарних днів – 20.04.2018 року, чим самостійно визнано що операції по взаєморозрахунках з нерезидентом «Monteroco Engineering Limited”, Республіка Кіпр є контрольованими.

Правомірність поведінки особи, зокрема дотримання нею норм податкового законодавства, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

У свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника, слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Судом встановлено, що неподання звіту про контрольовані операції у 2015, а також у 2016 роках визнавались правопорушенням.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 120.3 статті 120 Податкового Кодексу України в редакції, що діяли з 13.08.2015 по 01.01.2017, неподання платником податків звіту про контрольовані операції або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі: 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року - в разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції.

Отже, на момент виникнення у позивача вищевказаного порушення норм Податкового кодексу України було встановлено не лише відповідальність за неподання звіту, але й визначено розмір штрафу за несвоєчасне його подання.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" № 1797-VIII від 21.12.2016 року внесено зміни до ст.120 ПК України, а саме змінено редакцію пункту 120.3 та доповнено статтю пунктом 120.4.

Згідно з п.120.4 ст.120 ПК України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі, зокрема, одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Нормативною підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували положення пункту 120.4 статті 120 ПК України.

Порушення ТзОВ «ЖБК Ваш дім» норм податкового законодавства, а саме: неподання товариством звіту про контрольовані господарські операції за 2015 рік тривало з 04.05.2016 року по 20.04.2018 рік, коли такий звіт було подано.

Суд вважає, що у контролюючого органу були наявні підстави для застосування до позивача штрафу, передбаченого п.120.4 ст. 120 Податкового кодексу України. Відповідач не застосував оспорювані санкції зі зворотною дією у часі, оскільки розрахунок проведено з 01.01.2017 року до 20.04.2018 року.

З огляду на те, що позивачем визнано порушення порядку подання звіту про контрольовані господарські операції за 2015 рік, відсутні підстави для звільнення його від передбаченої законом відповідальності за несвоєчасне подання звітності.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги відповідачем спростовані. Податкове повідомлення-рішення від 04.06.2018 року № НОМЕР_1 є правомірним.

В задоволенні позову слід відмовити повністю.

Судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ТзОВ «ЖБК «Ваш дім» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 10.12.2018 року.

Суддя Крутько О.В.