
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/3623/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Шавель М.М.
з участю :
представника позивача – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» до Державної служби геології та надр України за участю третьої особи Заступника начальника Західного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування положень припису, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» (80600, вул. Низька, 15, м.Броди, Львівської області) до Державної служби геології та надр України (03057, вул. Антона Цедіка,16, м.Київ) за участю третьої особи Заступника начальника Західного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України ОСОБА_2 (79000, вул. Міцкевича, 8, 2-ий поверх) про визнання протиправними і скасування припису.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою від 13 листопада 2018 року у задоволенні клопотання Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» про витребування доказів – відмовлено.
Протокольною ухвалою від 13 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач що за результатами перевірки Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було складено акт від 13.07.2018 № 02-04/06/2018-14/п-87, на підставі якого було винесено припис від 13.07.2018 №380-18/02, яким позивача зобов»язано усунути порушення вимог чинного законодавства у сфері видобування корисних копалин. Позивач не погоджується з правомірністю прийняття спірного припису, оскільки на думку позивача, Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» не вчиняло порушень вимог чинного законодавства у сфері видобування корисних копалин.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на підставі акту перевірки від 13.07.2018 № 02-04/06/2018-14/П-87 було складено припис від 13.07.2018 №380-18/02, яким позивача зобов’язано у строк до 13.08.2018 надати до Відділу матеріали, які підтверджують факт усунення виявлених під час перевірки порушень. Відповідач у відзиві вказує на те, що у приписі чітко було вказано на порушення, які були вчиненні позивачем, а відтак посилання позивача на той факт, що їм «не зрозуміло яким чином усунути дані порушення» не може бути взяти до уваги.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, у відзиві на позов просив слухати справу в порядку письмового провадження.
Третя особа в судове засідання не з’явилася, причин не прибуття не повідомила.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 08.06.2018 Державною службою геології та надр України було прийнято наказ № 207, яким наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у липні 2018 року.
Так, до Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у липні 2018 року, затвердженого наказом Державної служби геології та надр від 08.06.2018 № 208, включено Державне підприємство «Бродівське лісове господарство» та визначено предмет перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).
На підставі вказаного наказу Державною службою геології та надр України позивачу направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 08.06.2018 № 207, в якому зазначено про те, що у період з 09 по 20 липня 2018 року посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування Державного підприємства «Бродівське лісове господарство».
Судом встановлено, що начальником Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України видано направлення на проведення перевірки від 23.06.2018 № 310-18/02 ( а.с.47).
На підставі наказу, повідомлення та направлення на проведення перевірки 13.07.2018 посадовими особами Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України була проведена перевірка дотримання Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої було складено акт № 02-04/06/2018-14/п-87 від 13.07.2018 .
В акті перевірки зазначено про порушення позивачем ряду вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.
За результатами планової перевірки Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» та згідно з актом перевірки від 13.07.2018 № 02-04/06/2018-14/п-87, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було видано припис від 13.07.2018 №380-18/02, в якому зазначено про порушення позивачем наступних вимог чинного законодавства:
- ст.ст.51, 53 Кодексу України про ОСОБА_2, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1099 від 03.10.1997 року, розробка Дітківського родовища не проводиться згідно з проектом показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме «Проектом розробки і рекультивації Дітківського родовища піску в Бродівському районі Львівської області» пункт 4.4.2 «Календарний план гірничих робіт» передбачено видобуток піску на 12 років по роках розробки з 2014 року щорічно в кількості 25, 0 тис.м3. Фактично за даними звітних балансів запасів корисних копалин за 2016 -2017 роки (форми 5-ГР) та довідки надрокористувача від 09.07.2018 року № 304 (в частині видобутку за 2017) видобутку піску склав: 2016 рік- 65, 3 тис.м3 (261,2% від проектних) 2017 рік- 44,1 тис.м3 (176, 4%від проектних);
- п.п.4.п.17 Постанови Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, а саме загальний обсяг запасів, зазначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 4735 від 22.10.2008 року становить – категорія В-255 тис.м3 (затверджені протоколом ДКЗ України від 23.10.2007 року № 1369), а згідно проведеної повторної оцінки запасів, затверджені станом на 01.06.2016 року балансові записи піску Дітківського родовища становлять – 198 тис.м.3 (категорія В- 174. Категорія С1- 24.0 тис.м3) Протокол ДКЗ України від 16.11.2016 року № 3711;
- ст.51 Кодексу України про ОСОБА_2, ст.19 Гірничого закону України, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1099 від 03.10.1997 року план розвитку гірничих робіт на 2018 рік по Дітківському кар’єру пісків не погоджено з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну підтримку у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;
- ст. 51 Кодексу України про ОСОБА_2, п.1.3,1,9 НПАОН 00.0-1.01-85 План розвитку гірничих робіт на 2018 рік по Дітківському кар’єру пісків не дотримуються, в частині видобутку на 2018 рік видобутку мав становити в 1 кварталі -2,13 тис.м3, в кварталі -8,2 тис.м3. Фактично згідно довідки від 09.07.2018 року № 304 видобутку становить 19,35 тис.м3, в тому числі у 1 кварталі- 5,27 тис.м3, в 2 кварталі – 14,08 тис.м3.;
- не виконується програма в частині: п.9 Експлуатація родовища (річна продуктивність кар’єру -10 тис.м3) (ІІІ кВ.2010) за даними Звітних балансів запасів корисних копалин за 2016 -2017 роки (форми 5-ГР) та довідки надрокористувача від 09.07.2018 № 304 ( в частині видобутку за 2017, перше півріччя 2018 року) видобутку піску склав: 2016 рік: -65, 3 тис.м3; 2017 рік – 44, 1 тис.м3; І півріччя 2018 року -19, 35 тис.м3.
- враховуючи наявність порушень описаних в пунктах 1-4 не виконується Угода про умови користування надрами від 22.10.2008 № 4735: Стаття 4 пункт 5 здійснювати та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених в Програмі робіт; додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов’язаних з користування надрами; дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою.
У приписі Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 13.07.2018 №380-18/02, зазначено про необхідність у строк до 13 серпня 2018 року усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень ( а.с. 18-21).
Вважаючи, що оскаржуваний припис складено відповідачем протиправно, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.ст. 60, 61 Кодексу України про надра, державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
Органи, що здійснюють державний контроль і нагляд за веденням робіт з геологічного вивчення надр, їх використанням та охороною
Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.п. 1, 2, пп.пп. 6, 9, 11, 12 та 14 п. 4, п. 7 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Держгеонадра у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:
- здійснює державну реєстрацію та веде облік робіт і досліджень, пов'язаних з геологічним вивченням надр;
- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
- здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);
- здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за: обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами); своєчасністю та відповідністю встановленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення і використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт;
- проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства;
Держгеонадра здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Разом з тим, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V, (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст. 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 5, ч.ч. 6-8 ст. 7 Закону №877-V, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №877-V, органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом; дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Щодо порушень зазначених у п. 2 щодо не внесення зміни до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, а саме загальний обсяг запасів, зазначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 4735 від 22.10.2008 року становить – категорія В-255 тис.м3 (затверджені протоколом ДКЗ України від 23.10.2007 року № 1369), а згідно проведеної повторної оцінки запасів, затверджені станом на 01.06.2016 року балансові записи піску Дітківського родовища становлять – 198 тис.м.3 (категорія В- 174. Категорія С1- 24.0 тис.м3) Протокол ДКЗ України від 16.11.2016 року № 3711, судом встановлено наступне.
Пунктом 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 615 від 30.05.2011 року, встановлено, що внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі: правонаступництва юридичної особи (надрокористувача) у результаті реорганізації; зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі; зменшення площі ділянки надр за ініціативою надрокористувача або відповідних контролюючих органів; виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів; заснування (створення) надрокористувачем юридичної особи з метою продовження діяльності на наданій йому у користування ділянці надр за умови передачі новоутвореній юридичній особі основних засобів або іншого майна, необхідного для забезпечення та ефективного користування надрами згідно з дозволом, та якщо частка надрокористувача в статутному (складеному) капіталі новоутвореної юридичної особи на час прийняття рішення про внесення змін до дозволу становить не менш як 50 відсотків; виявлення надрокористувачем після отримання дозволу описок, очевидних помилок. Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з: копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою); інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами; пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу. До перелічених документів заявник додає: оригінал або засвідчену копію передавального акта або розподільчого балансу, складеного відповідно до вимог законодавства, або нотаріально засвідчену копію цивільно-правового договору, який підтверджує факт передачі майна, необхідного для користування надрами, та засвідчені копії установчих документів - у випадках, передбачених підпунктами 1 і 5 цього пункту.
Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що позивач не надав та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що внесення зміни до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, а саме загальний обсяг запасів, зазначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 4735 від 22.10.2008 року становить – категорія В-255 тис.м3 (затверджені протоколом ДКЗ України від 23.10.2007 року № 1369), а згідно проведеної повторної оцінки запасів, затверджені станом на 01.06.2016 року балансові записи піску Дітківського родовища становлять – 198 тис.м.3 (категорія В- 174. Категорія С1- 24.0 тис.м3) Протокол ДКЗ України від 16.11.2016 року № 3711.
Щодо порушень зазначених у п. 3 припису, а саме що план розвитку гірничих робіт на 2018 рік по Дітківському кар’єру пісків не погоджено з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну підтримку у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 51 Кодексу України про надра, визначено що розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Відповідно до ст.19 Гірничого закону України гірничі роботи проводяться за спеціальним дозволом (ліцензією) на користування надрами, який видається згідно з законодавством. Проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Проекти та паспорти повинні мати розділ "Протиаварійний захист". У разі фактичних чи прогнозованих змін гірничо-геологічних (виробничих) умов гірничі роботи припиняються до коригування та перезатвердження в установленому порядку проектів і паспортів. Проекти та паспорти доводяться до відома працівників гірничих підприємств у порядку, передбаченому правилами безпеки. План розвитку гірничих робіт підприємства щорічно розглядається та погоджується з органами гірничого нагляду.
Таким чином, положеннями чинного законодавства визначено, що план розвитку гірничих робіт підприємства щорічно розглядається та погоджується з органами гірничого нагляду (ч.5 ст.19 Гірничого закону України), що позивачем виконано в повному обсязі.
Щодо порушень зазначених у п.1,4,5,6 припису, а саме:
- розробка Дітківського родовища не проводиться згідно з проектом показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме «Проектом розробки і рекультивації Дітківського родовища піску в Бродівському районі Львівської області» пункт 4.4.2 «Календарний план гірничих робіт» передбачено видобуток піску на 12 років по роках розробки з 2014 року щорічно в кількості 25, 0 тис.м3. Фактично за даними звітних балансів запасів корисних копалин за 2016 -2017 роки (форми 5-ГР) та довідки надрокористувача від 09.07.2018 року № 304 (в частині видобутку за 2017) видобутку піску склав: 2016 рік- 65, 3 тис.м3 (261,2% від проектних) 2017 рік - 44,1 тис.м3 (176, 4%від проектних);
- план розвитку гірничих робіт на 2018 рік по Дітківському кар’єру пісків не дотримуються, в частині видобутку на 2018 рік видобутку мав становити в 1 кварталі -2,13 тис.м3, в кварталі -8,2 тис.м3. Фактично згідно довідки від 09.07.2018 року № 304 видобутку становить 19,35 тис.м3, в тому числі у 1 кварталі- 5,27 тис.м3, в 2 кварталі – 14,08 тис.м3.;
- не виконується програма в частині: п.9 Експлуатація родовища (річна продуктивність кар’єру -10 тис.м3) (ІІІ кВ.2010) за даними Звітних балансів запасів корисних копалин за 2016 -2017 роки (форми 5-ГР) та довідки надрокористувача від 09.07.2018 № 304 ( в частині видобутку за 2017, перше півріччя 2018 року) видобутку піску склав: 2016 рік: -65, 3 тис.м3; 2017 рік – 44, 1 тис.м3; І півріччя 2018 року -19, 35 тис.м3.;
- враховуючи наявність порушень описаних в пунктах 1-4 не виконується Угода про умови користування надрами від 22.10.2008 № 4735: Стаття 4 пункт 5 здійснювати та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених в Програмі робіт; додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов’язаних з користування надрами; дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 24 Кодексу України про надра, визначено, що користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції. Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Згідно п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Дозвіл з угодою про умови користування надрами та додатками до неї підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після їх підписання.
Примірні угоди про умови користування надрами затверджуються органом з питань надання дозволу та підлягають публікації на його офіційному веб-сайті.
Відповідно до припису № 380-18/02 від 13.07.2018 позивача зобов'язано усунути порушення, зазначені у п.1,4,5 та 6, проте, Державне підприємство «Бродівське лісове господарство» позбавлене можливості виконати вимоги припису в цій частині внаслідок відсутності об’єктивної можливості.
Вина суб'єкта господарювання повинна встановлюватися контролюючим органом у кожному конкретному випадку, окрім того, останній повинен здійснювати оцінку об'єктивних та суб'єктивних підстав за яких не виконано припис. Так, суб'єктивною підставою є воля суб'єкта господарювання, яка умисно спрямована або не спрямована на усунення правопорушень, об'єктивними ж підставами є сукупність факторів, які не залежать від волі суб'єкта господарювання та не піддаються його впливу.
Таким чином існують об'єктивні причини, незалежні від поведінки чи волевиявлення позивача, які перешкоджають йому виконати припис Державної служби геології та надр України у встановлений строк, і такі причини залежать безпосередньо від поведінки відповідача. Відтак, зобов'язуючи надрокористувача усунути у встановлений строк виявлені порушення відповідач діяв завідомо необгрунтовано та нерозсудливо, так як способу усунення таких порушень у приписі не зазначено, дані порушення відбулись та їх усунення на виконання припису є неможливим.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (частина перша).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи..
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб»єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищенаведене, на думку суду, позивачем надано достатні документальні докази, якими підтверджується, протиправність вимог припису щодо п. 3, та враховуючи п.1,4, 5, 6, які сформовано таким чином, що їх виконання є неможливим, в той час, як відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість зазначених порушень у п. 1, 3, 4, 5, 6, припису з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд визнає, що позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
Відповідно до платіжного доручення від 10.08.2018 року № 2008 позивачем сплачено суму в розмірі 1762 грн., що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України, враховуючи положення частини четвертої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
Позов Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» до Державної служби геології та надр України за участю третьої особи Заступника начальника Західного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування положення, - задоволено частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту державного геологічного контролю Західний міжрегіональний відділ № 380-18/02 від 13.07.2018 року в частині п.1,3,4,5,6.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної служби геології та надр України (03057, вул. Антона Цедіка,16, м.Київ, код ЄДРПОУ 37536031 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Бродівське лісове господарство» (80600, вул. Низька, 15, м.Броди, Львівської області, код ЄДРПОУ 00992444) судовий збір в сумі 1468 (одна тисяча чотириста шістдесят вісім) гривень 33 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційної адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.