Рішення № 78416913, 07.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
810/3709/18
Номер документу
78416913
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2018 року № 810/3709/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо не зарахування йому у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати йому у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016, зробити перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з січня 2018 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у період з 18.07.2012 по 14.09.2016 працював у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» та був зайнятий повний робочий день на виконанні робіт у зоні відчуження, а тому у відповідності до Постанови КМУ від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» йому має зарахуватися даний період роботи до стажу роботи у полуторному розмірі.

Також позивач звернув увагу, що відповідачем безпідставно було поширено підстави та умови застосування Списку № 1 для обчислення його стажу роботи у зоні відчуження.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що у позивача відсутні правові підстави для врахування періоду роботи з 18.07.2012 по 14.09.2016 у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік», оскільки згідно наданої картки умови праці № 68 робоче місце комірника немає в наявності шкідливих хімічних та фізичних факторів ІІІ класу небезпеки і відповідає санітаним нормам.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 25.01.2017 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області та отримує пенсію за віком, яка призначена із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач у період з 18.07.2012 по 14.09.2016 працював у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» та був безпосередньо зайнятий повний робочий день на виконанні робіт у зоні відчуження, що не заперечується відповідачем.

Позивач 01.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії із зарахуванням у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016.

Листом від 15.03.2018 №25/К-03 УПФУ у м. Славутичі відмовило позивачу у перерахунку пенсії та зазначило, що зазначений період роботи позивача у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» був зарахований до загального стажу, оскільки для підтвердження пільгового стажу на підприємствах є обов'язкове проведення підприємством атестації робочих місць.

Також вказало, що Компанія «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» відсутня у переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники, яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 № 576.

Позивач, вважаючи, таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України..

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних ботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16 січня 2003 № 36).

Отже, суд доходить висновку, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.

Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч. 2 цієї статті страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Таким чином, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.

Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Як встановлено судом, позивач отримує пенсію за віком за Списком №1 , отже встановлення підстав та умов для призначення такої пенсії в даній справі не оскаржується.

Також відповідачем не оспорюється і факт постійної роботи позивача у зоні відчуження у період з 18.07.2012 по 14.09.2016.

Таким чином, на думку суду Постанова КМУ від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.

Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано позивачу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016.

Згідно з ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Заяву з усіма необхідними документами позивачем подано 01.03.2018.

З огляду на викладене порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати позивачу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016 та здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 01.03. 2018.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплатити заборгованість, що виникне внаслідок перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтерес юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У цьому контексті суд звертає увагу позивача, що спірний у рамках даного провадження перерахунок ще не здійснено, а отже, порушення щодо порядку та способу його виконання зможе мати місце лише у подальшому, тому вимога щодо виплати заборгованості пенсії, що виникне внаслідок перерахунку, є передчасною.

Аналогічну позицію закріпив Пленум Вищого адміністративного суду України у своїй постанові №7 від 20 травня 2013 року, зазначивши, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо не зарахування гр. ОСОБА_1 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати гр. ОСОБА_1 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» з 18.07.2012 по 14.09.2016, зробити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1, у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 01.03.2018.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.