
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2018 р. Справа№805/4217/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 11.10.2017 року та зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії з 11.10.2017 року.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 11.10.2017 року та зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії з 11.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є пенсіонером за віком та внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, виплата пенсії з 11.10.2017 року призупинена у зв’язку з не підтвердженням місця фактичного проживання Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушує конституційні права. Просив визнати неправомірною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 11.10.2017 року та зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії з 11.10.2017 року.
Ухвалою суду від 11 червня 2018 року суд відкрив провадження по справі, призначивши до розгляду на 25 червня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 25 червня 2018 року суд залучив до справи в якості третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради.
Ухвалою суду від 25 червня 2018 року справу відкладено на 09 липня 2018 року.
Ухвалою суду від 09 липня 2018 року справу відкладено на 24 липня 2018 року.
Ухвалою суду від 24 липня 2018 року суд замінив первинного відповідача його правонаступником Бахмутського - Лиманським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.
Ухвалою суду від 24 липня 2018 року суд зупинив провадження по справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі 805/402/18-а.
18 вересня 2018 року суд поновив провадження по справі у зв’язку з набранням 04 вересня 2018 року законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі 805/402/18-а (06.09.2018 року оприлюднена скорочена постанова в Єдиному державному реєстрі судових рішень).
Ухвалою від 03 жовтня 2018 року суд перейшов зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 17 жовтня 2018 року.
17 жовтня 2018 року розгляд справи був відкладений на 29 жовтня 2018 року.
Ухвалою від 29 жовтня 2018 року розгляд справи був відкладений на 20 листопада 2018 року.
Ухвалою від 20 листопада 2018 року суд закрив підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 03 грудня 2018 року.
04 липня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним, ОСОБА_1 перебуває на обліку Бахмутсько – Лиманському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Пенсія виплачена до 01.11.2017 року на рахунок відкритий в установі ДОУ АТ «Ощадбанк». Виплата пенсії особам, переміщеним з тимчасово окупованих територій, регулюються постановою КМУ № 595 від 07.11.2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам, організаціям Донецької та Луганської областей», Постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року «Про тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ» Постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо – переміщеним особам», Постановою КМУ № 136 від 18.02.2016 року «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування». Виплата пенсії ОСОБА_1 3 01.11.2017 року була призупинена згідно звірки з даними управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутського району.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА 591780, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації, згідно паспортних даних: Донецька область, м. Єнакієве, вул. Партизанська, буд. 77. Позивач є пенсіонером за віком про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 серії ААА № 355372.
19 листопада 2015 року позивач взятий на облік внутрішньо переміщених осіб за адресою проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить довідка № НОМЕР_2 від 09.11.2015 року.
Згідно відповіді відповідача від 05.12.2017 року № 601/Б-01-01-08 на звернення позивача, зазначено що відповідно до постанови Артемівського міськрайонного суду від 19 травня 2017 року по справі № 219/11213/16-а (2а/21921/2017) здійснено поновлення та нарахування пенсії за віком з 01 липня 2014 року. В жовтні поточного року основним способом в плановий період на картковий рахунок банківської установи перерахована пенсія за період з 01.07.2017 року по 31.10.2017 року в загальній сумі 51549,38 гривень. При проведені 11.10.2017 року чергового інформаційного обліку з органами соціального захисту Бахмутської міської ради виплата пенсії з 01.11.2017 року була призупинена, у зв’язку з не підтвердженням місця фактичного проживання.
Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 02.07.2018 року № 04 вх.01-2094 зазначено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала на обліку в управлінні, як внутрішньо переміщена особа в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, довідка внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2 від 09.11.2015 року за адресою: м. Бахмут, вул. Горького, 53/55. Рішенням заступника начальника ОСОБА_2 від 29.08.2016 року дію довідки було скасовано з підстав: отриманої в результаті обміну інформації між ОСОБА_2 та юридичних осіб – голів ОСББ, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до рішення заступника начальника ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 29.08.2016 року, довідку внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 скасовано.
22 жовтня 2018 року від відповідача засобами електронного зв’язку через канцелярію суду надійшов лист № 14213/13 від 22.10.2018 року, в якому зазначається, що станом на 22 жовтня 2018 року згідно довідки пенсія ОСОБА_1 виплачена за вересень на банківський рахунок, відкритий в установі ДОУ АТ «Ощадбанк». Пенсія за жовтень нарахована. Заборгованість з вересня 2017 року була виплачена у серпні 2018 року, сума заборгованості склала 18696,66 гривень, також була виплачена пенсія за серпень 2018 року в сумі 2125,74 гривень.
Згідно довідки № 4216 від 22 жовтня 2018 року вбачається, що пенсія ОСОБА_1 з липня 2014 року по вересень 2018 року включно виплачена в повному обсязі.
З підстав вищевикладеного суд зазначає наступне.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров’я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов’язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел, і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв’язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту.
Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту – Закон № 1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за /днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території” від 15.04.2017 року № 1207, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови отримання пенсій пенсіонерами, які зареєстровані на тимчасово захопленій території України, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, передбачено Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Порядком формування і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року “Про здійснення соціальних виплат особами, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції”, Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 07.11.2014 року № 595.
Відповідно до п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Приписами п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що пенсіонери з населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження мають право на одержання пенсії за умови переміщення в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і звернення до структурного підрозділу місцевої державної влади з питань соціального захисту населення та взяття на облік, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З відповідною довідкою пенсіонер має праве звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Судом встановлено, що згідно довідки № 4216 від 22.10.2018 року пенсія ОСОБА_1 виплачена за спірний період, а саме з жовтня 2017 року по вересень 2018 року включно в розмірі 24986,88 гривень.
З огляду на викладене суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту – КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами частини 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Також, суд зазначає, що адміністративний суд під час прийняття рішень у справі перевіряє правомірність рішень, дій чи наявність допущеної бездіяльності суб’єктами владних повноважень.
Виходячи із системного аналізу наведених норм КАС України, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовом має довести наявність порушення оскаржуваним рішенням, діями чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень саме її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини та те, що позивач звернувся за захистом порушеного права у червні 2018 року про виплату пенсії з жовтня 2017 року, а фактично відповідачем сплачена сума пенсії за період з жовтня 2017 року по вересень 2018 року, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову в повному обсязі. Суд не наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про нарахування та виплату пенсії на майбутнє. Оскільки відповідачем не своєчасно була виплачена пенсія за спірний період, суд вважає визнати неправомірною бездіяльність Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не виплати пенсії ОСОБА_1 з жовтня 2017 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 11.10.2017 року та зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії з 11.10.2017 року – задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не виплати пенсії ОСОБА_1 з жовтня 2017 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Бахмутсько - Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ( Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) суму судового збору в розмірі 352 (сімсот чотири) грн. 40 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 10 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.