Рішення № 78401069, 22.11.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
522/17114/18
Номер документу
78401069
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 522/17114/18

Провадження № 2/522/8281/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

22 листопада 2018 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.

за участю секретаря Іскрич В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, буд. 39, кімн. 220), ОСОБА_2 (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, буд. 39, кімн. 220) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 13) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі викладеного та керуючись: 1, 2, 5, 11, 76-80, 81, 89, 241, 247, 258, 263-265, 273, 354, ЦПК України; суд, -

ВИРІШИВ:

Позов – задовольнити частково.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року по 13.04.2016 року із застосуванням тарифів на електроенергію, що відпускається гуртожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи»), що розташовані в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, які затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державного регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 23.04.2012 р. № 497 та від 26.02.2015 р. №220.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року до 31.12.2017 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 6 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін тарифів та пільгової норми споживання.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 01.01.2018 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 7 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за вивезення твердих побутових відходів, за період з 14.07.2015 року в межах норм передбачених законодавством підпунктом 8 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

У задоволенні решти вимог – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду буде складений протягом десяти днів.

Суддя: А.Ю. Бойчук

Справа № 522/17114/18

Провадження № 2/522/8281/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.

за участю секретаря Іскрич В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, буд. 39, кімн. 220), ОСОБА_2 (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, буд. 39, кімн. 220) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 13) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси, по якому просили:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Відповідача - КЕВ м. Одеса щодо не застосування та відмови у застосуванні 75% пільгової знижки при здійсненні розрахунку для оплати за спожиті комунальні послуги, а саме: електроенергію та вивіз сміття з 14 липня 2015 року в межах норм, передбачених чинним законодавством.

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Відповідача - КЕВ м. Одеса щодо не здійснення та відмови у здійсненні перерахунку нарахування за спожиту електроенергію та вивіз сміття за період з 14 липня 2015 року по серпень 2018 року з урахуванням 75% пільгової знижки та переплати, яка виникла внаслідок оплати ЕІозивачем - ОСОБА_1 рахунків за комунальні послуги, які були складені та видані для оплати службовими особами КЕВ м. Одеса за вказаний період без урахування зазначеної пільгової знижки.

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Відповідача - квартирно- експлуатаційного відділу м. Одеса щодо застосування тарифів для населення, яке мешкає в багатоквартирних будинках та розраховується по загальному методу обліку, при здійсненні нарахувань Позивачу - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію до 13.04.2016 року (до часу встановлення індивідуального електролічильника).

- зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року по 13.04.2016 року із застосуванням тарифів на електроенергію, що відпускається ~ гтожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи»), що розташовані в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, які затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державного регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 23.04.2012 р. № 497 та від 26.02.2015 р. №220.

- зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року до 31.12.2017 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 6 ПУНКТОМ 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін тарифів та пільгової норми споживання.

- зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 01.01.2018 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 7 пунктом 3 постанови Кабінет} Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

- зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за вивезення твердих побутових відходів, за період з 14.07.2015 року в межах норм передбачених законодавством підпунктом 8 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та разом з дружиною ОСОБА_2 проживає, у кімнаті №22 службового гуртожитку (спеціально пристосованій казармі) будівлі 39. яка розташована за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Фонтанська дороге, 14 (військове містечко №217), загальною площею 34,00 квадратних метрів на підставі відповідного службового ордеру та отримують комунальні послуги на підставі Договору № 200 від 11.12.2013 р. «Про надання житлово-комунальних послуг», укладеного між мною (Позивачем) та квартирно-експлуатаційним відділом міста Одеса, який є балансоутримувачем зазначеної будівлі (відомчого житла) та виконавцем, згідно умов договору.

На час поселення вказана кімната №220 службового гуртожитку мала централізоване холодне електро-, тепло-та водопостачання, мала місце для підключення стаціонарної електроплити, та не мала засобів обліку електроенергії та водопостачання.

Виставлення рахунків за спожиті комунальні послуги протягом усього часу проживання позивача здійснювалось за загальними засобами обліку, доступ до яких він не мав та облік спожитих комунальних послуг ведеться Відповідачем (КЕВ м. Одеса),

13.04.2016 р. для обліку спожитої електроенергії на ході в приміщення, де позивач проживає, встановлено електричний лічильник. Оплата за спожиті комунальні послуги здійснюється позивачем на підставі рахунків, які складались та видавались для оплати ОСОБА_3 - завідуючою гуртожитками Відповідача - на розрахунковий рахунок, вказаний Відповідачем. У липні 2015 р. Позивач отримав статус «учасника бойових дій» та 14.07.2015р. відомості внесено до персоніфікованого обліку Єдиного державного автоматизованого реєстрі пільговиків, про що видано відповідну довідку Управлінням соціального захисту населення.

В липні 2015р. Позивачем подано відповідну заяву Відповідачу з копіями документів, якими підтверджується право на 75% пільгову знижку з квартирної плати та плати за житлово-комунальні послуги для учасника бойових дій.

Не погодившись з рахунками, у яких не була застосована 75% пільгова знижка щодо електроенергії та вивозу побутового сміття, ним подано заяву Відповідачу, у якій поставлено вимогу здійснити перерахунок з урахуванням 75% пільгової знижки та вже здійснених платежів, при яких така пільга Відповідачем не була застосована.

Однак, Відповідач безпідставно відмовив йому в застосуванні пільгової знижки та здійсненні перерахунку.

Одночасно Позивач звернув увагу на те, що рахунки за комунальні послуги, які виставлялись Відповідачем протягом усього часу його проживання складались з порушенням вимог ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», тобто у рахунках Відповідач вказував лише перелік житлово-комунальних послуг та суми до оплати, без зазначення структури ціни (тарифу), норми споживання, порядку формування розрахунку.

Разом із цим, порівнявши суми виставлені Відповідачем для оплати за електроенергію Позивач встановив, що до встановлення індивідуального електричного лічильника, Відповідач застосовував тариф «для населення, яке мешкає в багатоквартирних будинках та розраховується по загальному методу обліку».

Неповнота інформації у наданих Відповідачем рахунках, позбавляла його можливості своєчасно контролювати достовірність наданих до сплати розрахунків, та раніше він не звертав на це належної уваги і не мав можливості контролювати їх достовірність.

При цьому, на думку позивача, Відповідач до встановлення індивідуального електролічильника, повинен був застосовувати тариф для гуртожитків.

Вказані обставини й стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд у їх задоволенні відмовити в повному обсязі. Надав суду письмовий відзив до позову, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі з огляду на їх безпідставність та необгрунтованість.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, а також докази, якими вони підтверджуються, з урахуванням пояснень осіб, які брали участь у справі, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, є військовослужбовцем та разом з дружиною ОСОБА_2 проживає, у кімнаті №220 службового гуртожитку (спеціально пристосованій казармі) будівлі 39, яка розташована за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Фонтанська дорога, 14 (військове містечко №217), загальною площею 34,00 квадратних метрів, на підставі відповідного службового ордеру, та отримують комунальні послуги на підставі Договору № 200 від 11.12.2013 р. «Про надання житлово-комунальних послуг», укладеного між ОСОБА_2 та Квартирно-експлуатаційним відділом міста Одеса який є балансоутримувачем зазначеної будівлі (відомчого житла) та виконавцем, згідно умов договору.

Згідно умов договору:

за п. 2 КЕВ м. Одеса забезпечує організацію і надає ОСОБА_4 комунальні послуги, а ОСОБА_4 ці послуги сплачує;

за п. 3 вказані тарифи та послуги і їх загальна вартість. На теперішній час Договір є діючим.

У липні 2015 р. ОСОБА_1 отримав статус «учасника бойових дій», що підтверджується копією посвідчення серії ЮА № 007792.

Згідно зі ст. ст. 8, 13 Закону України “Про оборону України”, ст.ст. 1,3, 12, і 5 Закону України “Про збройні Сили України” квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси є військовою державною структурою (установою), призначеною для квартирно-експлуатаційного забезпечення діяльності військових формувань Збройних Сил України.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про правовий режим майна в Збройних Силах України” майно, матеріальні та грошові засоби ЗС України є державною власністю, згідно зі ст. 19 Закону України “Про Збройні Сили України” фінансування ЗС України здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, зокрема КЕВ м. Одеса фінансується виключно з державного бюджету України.

Квартирно-експлуатаційний відділ (далі - КЕВ) м. Одеса відповідно до Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України, наказу Міністерства оборони України від 03.07.13р. №448 «Про затвердження Положення про організацію квартирно - експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України» та Положення про КЕВ м. Одеса є державною військовою бюджетною установою, що здійснює квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, установ та військових містечок, дислокованих у межах відповідальності.

Організація квартирно-експлуатаційного забезпечення ЗС України - комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримань казармено-житлового фонду.

Згідно Положення про організацію квартирно – експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України військове містечко - комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом з казарменим фондом, житловим фондом, об’єктами соціально-культурного призначення, комунальними спорудами та інженерними мережами, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони. В свою чергу житловий фонд - житлові будинки, гуртожитки, казарми поліпшеного планування (спеціально пристосовані казарми у розташуванні військової частини, які призначені для розміщення військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу служби за контрактом), готелі та інші будівлі, що включені до житлового фонду.

Згідно зі ст. ст. 61, 62, 63, 67 Житлового кодексу України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення, який укладається у письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер.

Умови договору найму жилого приміщення, що обмежують права наймача та членів його сім'ї порівняно з умовами, передбаченими законодавством України та цим Кодексом, Типовим договором найму жилого приміщення та іншими актами законодавства України, є недійсними. До відносин, що випливають з договору найму жилого приміщення, у відповідних випадках застосовуються також правила цивільного законодавства України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг - належать результати господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Виконавцем - є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Згідно з вимогами ст. ст. 16, 19 Закону між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).

Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Відповідно до ст. ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово- комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово- комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.

Виконавець послуг зобов'язаний укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг та забезпечувати своєчасність та якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору; надавати необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; розглядати скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Відповідач (КЕВ м. Одеса), як балансоутримувач має право: укладати договори на надання житлово-комунальних послуг; здійснювати функції утримання на балансі переданого йому майна та управляти їм чи передавати повністю або частково функції управління управителю; приймати рішення щодо використання коштів; здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом; та зобов’язаний: вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про Збройні Сили України», з метою приведення квартирно-експлуатаційного забезпечення військ у відповідність до вимог чинного законодавства, враховуючи порядок фінансування квартирно-експлуатаційного забезпечення, утримання, експлуатації та обліку фондів наказом Міністерства оборони України №448 від 03.07.2013, затверджено «Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України».

Відповідно до п.п. 1.3., 2.4. «Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України», основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення та Відповідача (КЕВ м. Одеса) є: забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями; участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями; здійснення безпосереднього квартирно-експлуатаційного забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності.

Відповідно до 6.29., 8.2. «Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України» Відповідач (КЕВ м. Одеса) повинен вживати заходів з раціонального і ефективного використання комунальних послуг та енергоносіїв, контролювати дотримання норм споживання паливно-енергетичних ресурсів, у тому числі встановлювати прилади обліку. Витрати енергоносіїв визначаються за показниками лічильників, а за їх відсутності - розрахунковим методом відповідно до нормативних документів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність з чинним законодавством, наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 затверджено «Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».

Військовослужбовці офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом і перебувають у шлюбі, та особи, звільнені з військової служби в запас або відставку, які залишились перебувати на квартирному обліку у гарнізонах ЗС України і проживають у казармах та переобладнаних будівлях, компенсують військовій частині вартість отриманих ними комунальних послуг і спожитих енергоносіїв за тарифами для населення.

Військовослужбовці офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом і перебувають у шлюбі, та особи, звільнені з військової служби в запас або відставку, які проживають у казармах і переобладнаних будівлях укладають з балансоутримувачем переобладнаної будівлі (казарми) договір на оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв. У разі відсутності приладів обліку енергоносіїв, тепла та води у договорі відображаються норми їх споживання, як для гуртожитку в цьому населеному пункті».

Яв встановлено у ході судового розгляду, на час укладення договору № 200 від 11.12.2013 р. «Про надання житлово-комунальних послуг», у приміщенні, яке надано для проживання Позивачу, були відсутні прилади обліку енергоносіїв, тепла та води.

Відповідно до п.п. 2.1. та 3.1. Договору № 200 від 11.12.2013 р. «Про надання житлово-комунальних послуг», Відповідач, будучи балансоутримувачем, виконавцем та постачальником житлово-комунальних послуг за договором, повинен забезпечувати організацію і надання (Позивачу), як споживачу послуги за тарифами визначеними Договором.

Відповідно до вимог п.п. 4.2, 4.5. Договору, платежі повинні вноситись споживачем (Позивачем) на рахунок Відповідача відповідно до діючих на момент оплати тарифів та фактичного об’єму спожитих послуг. Плата за надані послуги з електропостачання та при наявності приладів обліку справляється згідно їх показів.

З матеріалів справи вбачається, що індивідуальний електролічильник на вході в приміщення, де позивач проживає, встановлено 13.04.2016 р.,

На час укладання Договору тарифи комунальних послуг становили: з утримання будинків та прибудинкової території - 2,5 грн./м.кв.; з опалення -6,15 грн./м.кв.; з централізованого холодного водопостачання - 2,736 грн./м.куб.; з водовідведення - 1,728 грн./м.куб.; з електропостачання - 0,3648 грн./кВт г; з вивезення ТВП - 3,70 грн. на одного мешканця.

Пунктом 4.6. Договору передбачено, що у разі зміни вартості послуг Відповідач повідомляє про це споживача (Позивача).

Як встановлено у ході розгляду справи та не заперечувалося відповідачем, протягом періоду з грудня 2013 р. по квітень 2016 р. (тобто до встановлення індивідуального електролічильника) за спожиту електроенергію Відповідач виставляв рахунки Позивачу за загальним розрахунковим засобом обліку за тарифами для населення.

Відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про електроенергетику» пунктів 9 та 19 Правил користування електричною енергією для населення затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, споживання електричної енергії без засобів обліку не допускається. Розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показів засобів обліку.

Згідно з повідомленням Південного РЕМ ПАТ «Одесаобленерго» від 18.04.2017 р. №130/03-387, яке постачає електроенергію за договором з Відповідачем, при виставленні рахунків за поставлену до військового містечка №217 електроенергію, застосовуються тарифи на електроенергію, що відпускається гуртожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку»), які затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державного регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг.

Тобто, протягом грудня 2013 р. по квітень 2016 р., за відсутності приладів обліку електроенергії спожиті комунальні послуги (з електроенергії) відповідно до вимог п.п. 6.1., 6.2. «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої наказом МО України від 30.11.2011 № 737, Відповідач (КЕВ м. Одеса) при виставленні рахунків Позивачу повинен був застосовувати тарифи на електроенергію, що відпускається гуртожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи»), що розташовані в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, які затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 23.04.2012 р. № 497 та від 26.02.2015 р. №220.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зобов’язати Відповідача (КЕВ м. Одеса) здійснити перерахунок нарахування за спожиту електроенергію за період з липня 2015 року по квітень 2016 року із застосуванням тарифів на електроенергію, що відпускається гуртожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи»), що розташовані в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 23.04.2012 р. № 497, від 26.02.2015 р. №220, та на розмір переплати за вказаний період вартості послуг з електропостачання, внаслідок застосування Відповідачем завищеного тарифу, зменшити розмір поточних розрахунків з електропостачання.

Відповідно до вимог статті 69 Житлового кодексу України пільги по квартирній платі та платі за комунальні послуги встановлюються законодавством.

Відповідно до вимог п.п. 4-6 ст. 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач має право на 75% пільгову знижку плати за користування житлом (квартирна плата), користування комунальними послугами (електроенергією та іншими послугами, які надаються учасникам бойових дій (учасникам АТО) та членам їх сімей, що проживають разом з ними з 15.08.2016 року.

Відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про електроенергетику», пунктів 9 та 19 Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 № 1357 (далі за текстом - ПКЕЕ), споживання електричної енергії без засобів обліку не допускається. Розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показів засобів обліку.

Згідно пункту 31 ПКЕЕ: побутовий споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електрично: енергії, повідомляє у письмовій заяві про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Відповідно до п.п. 1, 6 Порядку надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №94 від 16.02.1994 «Передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" пільги щодо оплати житла та комунальних послуг надаються ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність зазначеного Закону, незалежно від того, хто є наймачем і яка форма власності житлового фонду, з урахуванням членів їх сім'ї, які проживають разом з ними, виходячи із встановлених чинним законодавством норм житла па розміру плати за користування ним.

До комунальних послуг належать: водопостачання; водовідведення, користування тепловою енергією; вивезення побутових відходів; користування електроенергією.

Витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі - організації), пов'язані з наданням пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.

Пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни.

Відшкодування організаціям витрат, пов'язаних з наданням пільг, фінансові органи провадять за рахунок коштів місцевих бюджетів на підставі перевірених ними розрахунків, поданих організаціями.

Організації в установленому порядку подають фінансовому органу за місцем їх знаходження платіжне доручення на погоджену загальну суму витрат у чотирьох примірниках. Перший примірник доручення підписується керівником або заступником і головним бухгалтером фінансового органу і скріплюється печаткою. Три примірники доручення подаються в установу банку.

Четвертий примірник платіжного доручення і розрахунок до нього залишаються у фінансовому органі, який веде облік відшкодування зазначених витрат. Видатки, пов'язані з наданням пільг, відображаються в обліку виконання місцевого бюджету у розділі 207 параграфа 11 «Пільги учасникам війни» Класифікації доходів і видатків державного і місцевих бюджетів».

Відповідно до пунктів 6, 7, 8 частини 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»: установлено соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги, а саме:

п. 6) для користування послугами з електропостачання (до 31.12.2017) в житлових приміщеннях (будинках):

(абзац 3) обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 150 кВт-г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт-г на місяць на кожного іншого члена сім ’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт-г на місяць;

(абзац 4) не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 120 кВт-г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт-г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт-г на місяць;

п. 7) для користування послугами з електропостачання (з 01.01.2018) у житлових приміщеннях (будинках):

(абзац 3) обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт-г на місяць на кожного іншого члена сім ’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт-г на місяць;

(абзац 4) не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів -100 кВт-г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт-г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 22 0 кВт-г на місяць;

п. 8) користування послугами з вивезення твердих побутових відходів - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; рідких побутових відходів 0.6 куб. метра на одну особу на місяць.

Відповідно до п.п. 2.1. та 3.1. Договору № 200 від 11.12.2013 г «Про надання житлово-комунальних послуг», Відповідач, як виконавець та постачальник житлово-комунальних послуг за договором, забезпечує організацію і надає Позивачу та членам його сім’ї, як споживачу послуги за тарифами визначеними Договором.

Пунктом 5.3.7 Договору передбачено, що споживач має право на зменшення розміру плати за вказані житлово-комунальні послуги в разі наявності пільг, визначених чинним законодавством.

14.07.2015 р. Позивачу надано статус «учасника бойових дій», видано відповідне посвідчення серія УБД Серія ЮА № 007792 від 14.07.2015р. та з 14.07.2015р., він має право на пільгу з оплати житлово-комунальних послуг, що підтверджено довідкою від 06.09.2018р., яка видана Управлінням соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 3, 5, статті 51 Бюджетного кодексу України:

Керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників військовослужбовців та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Витрати на безоплатне або пільгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке згідно із законодавством України мають право військовослужбовці та члени їх сімей, пенсіонери з числа військовослужбовців, здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на функціонування цих бюджетних установ.

До таких витрат зокрема належать: зниження плати за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія).

Розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання.

При наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років)».

Крім того, відповідно до умов Договору № 200 від 11.12.2013 р. «Про надання житлово-комунальних послуг», Відповідач є організацією яка забезпечує надання комунальних послуг.

Тобто, відповідно до вимог Бюджетного кодексу України витрати на пільгове зниження плати за житлово-комунальні послуги, на яке згідно із законодавством України мають право військовослужбовці та члени їх сімей, пенсіонери з числа військовослужбовців, до яких відноситься Позивач), здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на функціонування цих бюджетних установ, якою саме є Відповідач.

За таких обставин при фактичному обладнанні житлового приміщення та будинку стаціонарними електроплитами для визначення пільгової норми споживання електроенергії відповідно до ст. ст.5 та 9 Закону України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», слід застосовувати вимоги абзацу 3 підпункту 6 пункту 3 та абзацу 3 підпункту 7 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», відповідно до яких: до 31.12.2017 р. громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, установлено соціальну норму для оплати за користування послугами з електропостачання в житлових приміщеннях (будинках) обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 150 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт/год. на місяць, а з 01.01.2018 р. - 130 кВт/год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт/год на місяць.

Крім того, для визначення пільгової норми за користування послугами з вивезення твердих побутових відходів Відповідач повинен застосовувати підпункт 8 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», відповідно до якої: користування послугами з вивезення твердих побутових відходів - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць.

Таким чином, Позивач має право на отримання 75% пільгової знижки по квартирній платі та спожитим житлово-комунальним послугам відповідно до вимог законодавства, а Відповідач, не надаючи такі пільги виробникам комунальних послуг та до управління соціального захисту населення фактично позбавляє Позивача пільг, на які має право відповідно до п.п. 4-6 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Відповідно до ч.ч.1,5,6 ст.81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч.1 ст.89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі викладеного та керуючись: 1, 2, 5, 11, 76-80, 81, 89, 241, 247, 258, 263-265, 273, 354, ЦПК України; суд, -

ВИРІШИВ:

Позов – задовольнити частково.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року по 13.04.2016 року із застосуванням тарифів на електроенергію, що відпускається гуртожиткам (які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи»), що розташовані в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, які затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державного регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 23.04.2012 р. № 497 та від 26.02.2015 р. №220.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 14.07.2015 року до 31.12.2017 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 6 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін тарифів та пільгової норми споживання.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за спожиту електроенергію за період з 01.01.2018 року в межах норм передбачених законодавством абзацом 3 підпунктом 7 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

Зобов'язати КЕВ м. Одеса здійснити перерахунок нарахування (заборгованості) Позивача - ОСОБА_1 за вивезення твердих побутових відходів, за період з 14.07.2015 року в межах норм передбачених законодавством підпунктом 8 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та з урахуванням переплати, яка виникла внаслідок невірного застосування службовими особами КЕВ м. Одеса цін/тарифів та пільгової норми споживання.

У задоволенні решти вимог – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 03.12.2018 року.

Суддя: А.Ю. Бойчук