Рішення № 78400853, 13.11.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
522/13590/18
Номер документу
78400853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/13590/18

Провадження №2-а/522/1272/18

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2018 року

Приморський районний суд м. Одеси:

під головуванням судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Фуцур Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради,- « про скасування постанови про адміністративне правопорушення»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом по якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 457/18 від 19.07.2018 року, винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради – ОСОБА_2 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 10200 гривень, передбаченого ст.. ч.5 ст. 96 КУпАП.

З вказаною постановою позивач не згоден, оскільки не виконував будівельних робіт, а лише відремонтував дах навісу, який був побудований до набуття ним права власності на домоволодіння за адресою: м. Одеса, вул. Бригадна 7-В.

З вищевказаною постановою про накладення на нього адміністративного стягнення повністю не погоджується та вважає її протиправною.

Позивач та його представник в судовому засідання позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом у встановленому порядку, надав суду письмовий відзив на адміністративний позов в якому просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є власниками домоволодіння №7-В по вул. Бригадній в м. Одесі на підставі договору купівлі-продажу від 16.04.2012 року.

За результатами позапланової перевірки, проведеної Управлінням за адресою: м. Одеса, м. Одеса, вул. Бригадна 7-В, відносно ОСОБА_1 було складено акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення відповідно до частини 5 статті 96 КУпАП та видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил шляхом отримання в установленому порядку права на виконання будівельних робіт або приведення самочинно реконструйованого об’єкту у відповідність до правовстановлюючих документів у термін до 05.09.2018 року.

Схематичний план земельної ділянки відображений в технічному паспорті інвентаризації нерухомого майна, виготовленого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості» реєстровий номер № 246-73-39765 від 11.11.2004 року.

Посадовою особою управління, за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Бригадна, 7-В, під час огляду, встановлено, що за вищевказаною адресою будівельні роботи не виконуються, об’єкт експлуатується.

Згідно з п. 3.2 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» будівництво - це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об’єктів будівництва.

Згідно з п. 3.11 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» нове будівництво - будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об’єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об’єктів незавершеного будівництва.

Згідно з п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об’єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Згідно з ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки, реконструкція та капітальний ремонт» прибудова - вид реконструкції, при якій збільшується площа забудови житлового будинку шляхом створення нових приміщень, що безпосередньо прилягають до зовнішніх стін будинку.

Враховуючи надані та пред’явлені документи, оглядово встановлено, що замовником будівництва - гр. ОСОБА_1 виконані будівельні роботи із влаштування прибудови між зовнішньою стіною будинку та кам’яною огорожею земельної ділянки, із підняттям висотної відмітки вищевказаної огорожі, влаштування покрівлі та вхідної групи, чим утворено додаткове приміщення та збільшено площу забудови та геометричні розміри вищевказаного домоволодіння.

У відповідності до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року за № 553 - Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності субєктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва.

Відповідно до норм ДБН В.3.2-2-2009, згідно з якого: «Прибудова - вид реконструкції, при якій збільшується площа забудови житлового будинку шляхом створення нових приміщень, що безпосередньо прилягають до зовнішніх стін будинку».

Однак термін прибудова визначається також і у інших ДБН.

Так відповідно до ДБН В.2.2-9-2009 «ГРОМАДСЬКІ БУДИНКИ ТА СПОРУДИ»: «Прибудова - вид реконструкції, при якій збільшується площа будинкушляхом створення нових приміщень, що безпосередньо прилягають до зовнішніх стін будинку».

Відповідно до ДБН В.2.2-28:2010 «Будинки адміністративного та побутового призначення».

Прибудова - частина будинку. призначена для розміщення адміністративних і побутових приміщень, відокремлювана від виробничих будинків і приміщень протипожежними перешкодами. У прибудовах допускається розмішувати

(частково) інженерне обладнання».

Відповідно до п. 2.2 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року N 127: «Прибудовою (до житлового будинку) є частина будинку, розташована поза контуром її капітальних зовнішніх стін і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну. Прибудови мають внутрішнє сполучення з основними частинами будинків. До них відносяться: прибудовані житлові кімнати та допоміжні приміщення (тамбури, веранди, кухні, комори, ванні кімнати, вбиральні тощо).»

З системного аналізу наведених норм випливає, що прибудова як об’єкт є частиною будинку, яка має внутрішнє сполучення з основними частинами будинку, а як дія - вид реконструкції, при якої збільшується площа будинку. Навіс зведений у закутку двору між огорожею та стіною будинку ніяк не збільшив площу будинку. Таким чином, відповідачем об’єкт перевірки помилково був визначено як новостворена частина будинку.

Крім того, на стор.14 акту перевірки № 000828 ОСОБА_4 посилаючись на ДБН В.3.2-2-2009 про те що, «прибудова це вид реконструкції» та на п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 про те що, «реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва».

Відповідно до ч. 6 «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженного Постановою КМУ № 406 від 7.06.2017р.: «не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, — щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків.»

Оскільки обстежувана споруда не має власних ні фундаменту, ні навіть стін, а являє собою лише ламаний металевий каркас навісу перекритий плитами і профнастилом, тому вона не потрібує отримання дозвільного документу та не може бути об’єктом права власності.

Таким чином, споруда яка не міститься у матеріалах інвентарізації - навіс, неправомірно був визначений як самочинне будівництво, хоча саме навіс не може бути самочинним будівництвом відповідно до положень «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127.

Не належать до самочинного будівництва:

при будівництві будинків садибного типу - зведення на земельній ділянці тимчасових будівель (навісів, палаток, кіосків, накриття, літніх душових, теплиць, покритих поліетиленовою плівкою, споруд тощо), які не потребують виконання робіт з улаштуванням фундаментів; перестановка обладнання в межах призначених приміщень; улаштування чи закриття дверних або віконних прорізів; збільшення або зменшення площ за рахунок демонтування чи влаштування перегородок, комор, знесення печей та грубок; перепланування, не пов'язані зі змінами (збільшення чи зменшення) житлової або допоміжної площі»

Що ж стосується підняття висотної відмітки огорожі, яка не перевищує більш ніж на 25 відсотків висоту кам’яної частини огорожі та практично не перевищує загальну висоту огорожі, то у чинному містобудівному законодавстві та чинних ДБН відсутня заборона на таке підняття.

Крім того, позивач наполягає на тому, що він не може бути суб’єктом перевірки, оскільки він не є замовником будівництва, тому що ним виконувались тільки роботи з ремонту існуючого раніше навісу. Відповідно до вимог ДБН А.2.2-3-2014: «3.6 Замовник будівництва - фізична чи юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку для забудови чи володіє на законних підставах об'єктом будівництва, на якому має намір виконувати будівельні роботи.

Будівництво - нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва.

Капітальний ремонт - сукупність робіт на об'єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи,

Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації об’єкта в цілому або його частин (заумови їх автономності).»

Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко- економічних показників (кількість продукції, потужність тощо)

Визначення домоволодіння - це комплекс нерухомості до якого входять земельні ділянки з визначеними межами та розташовані на ділянці будівлі або комплекси споруд, яким надано єдину адресу чи об'єднаних одним правом власності. У такому випадку домоволодіння не може мати власних геометричних розмірів, а власні розміри можуть мати лише окремі будівлі та споруди, а тому твердження що наведені у абз. 8 на стор. 2 Постанови повністю такими, що не відповідають дійсності.

Відповідно до ст. 245, 276, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й обєктивне зясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи.

Таким чином,повністю не відповідає дійсності висновок зроблений у акті перевірки № 000828 та приписі про те, що позивачем «виконані будівельні роботи з реконструкції домоволодіння шляхом влаштування прибудови», оскільки обстежувана споруда є частиною двору з дворовим замощуванням тротуарною плиткою, розташованою між кам’яною огорожею та зовнішньою стіною мого будинку та накритою навісом.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ст. ст.5, 9, 20, 46, 241, 243, 245, 246,293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради,- « про скасування постанови про адміністративне правопорушення»,- задовольнити.

Скасувати постанову № 457/18 по справі про адміністративне правопорушення від 19.07.2018 року, накладену Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 16.11.2018 року.

Суддя: Р.Д. Абухін

13.11.18