Рішення № 78385403, 05.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
440/3851/18
Номер документу
78385403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/3851/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про визнання протиправним та скасування рішення в частині призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21 травня 2018 року та зобов'язання прийняти рішення про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року, провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року з урахуванням виплаченої пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити недоотриману частину пенсії відповідно до проведеного перерахунку.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 03 січня 2018 року його звільнили з посади помічника начальника Державної установи "Кременчуцька виправна колонія (№69)" за станом здоров'я та з 01 березня 2018 року йому встановлена ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції. Пенсія по інвалідності йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21 травня 2018 року. Із такою датою призначення пенсії по інвалідності не згодний, оскільки відповідно до пункту "б" частини першої статті 50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія призначається з наступного дня після звільнення зі служби, а відтак пенсія по інвалідності має бути йому призначена з 04 січня 2018 року /а.с.25-32/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву від 27 листопада 2018 року зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21 травня 2018 року. Пенсію по інвалідності позивачу призначено з дня надходження заяви з необхідними для призначення документами згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с.53-54/.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

З 2017 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримував пенсію по інвалідності загального захворювання, що підтверджується довідкою Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №1514 та не заперечується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 76/.

За даними трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 та подання про призначення пенсії №149/34 від 15 травня 2018 року ОСОБА_1 звільнений з посади помічника начальника установи (з питань залучення засуджених до праці та трудової адаптації) Державної установи "Кременчуцька виправна колонія (№69)" 03 січня 2018 року /а.с. 36-37, 61-62/.

Відповідно до грошового атестату № 3 грошове забезпечення визначено ОСОБА_1 по 03 січня 2018 року включно /а.с. 65-66/.

З 01 березня 2018 року ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, про що свідчить довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0859672 від 05 березня 2018 року /а.с. 10/.

29 березня 2018 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення йому пенсії по інвалідності /а.с. 63/.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - НОМЕР_1 від 21 травня 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21 травня 2018 року /а.с. 58/.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1250/О-03 від 27 липня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що документи про призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 21 травня 2018 року та зареєстровані за вх. №03-48/467, у зв'язку з чим пенсію по інвалідності призначено у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 20107 року за №135/13402, з дня надходження заяви з необхідними для призначення документами, тобто з 21 травня 2018 року /а.с.82-83/.

Не погодившись із датою призначення пенсії по інвалідності, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року /далі - Закон №2262-ХІІ/.

Відповідно до пункту "б" статті 1-2 вказаного Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності /частина друга статті 1 Закону №2262-ХІІ/.

Статтею 18 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи /стаття 19 Закону №2262-ХІІ/.

Згідно із статтею 20 Закону №2262-ХІІ залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії: а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) /стаття 21 Закону №2262-ХІІ /.

Судовим розглядом встановлено, що з 21 травня 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 процентів відповідної суми грошового забезпечення (заробітку) як інваліду ІІ групи, інвалідність якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції /а.с.47/.

Спору між сторонами щодо підстав та розміру призначення пенсії по інвалідності немає. Спір виник через дату призначення такої пенсії.

З огляду на це, предметом доказування у цій справі є обставини, які підтверджують заявлену позивачем дату призначення пенсії по інвалідності - 04 січня 2018 року та спростовують фактично встановлену відповідачем дату призначення пенсії позивачу - 21 травня 2018 року.

Строки призначення пенсій згідно із Законом №2262-ХІІ визначені статтею 50 цього Закону та пунктом 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 /далі - Порядок №3-1/.

Так, абзац третій пункту 6 Порядку №3-1 передбачає, що пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 50 Закону №2262-ХІІ особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Позивачу сплачено грошове забезпечення по 03 січня 2018 року та визнано позивача інвалідом до закінчення трьох місяців з дня його звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, а відтак, суд дійшов висновку, що пенсія по інвалідності має бути призначена позивачу з наступного дня після звільнення його зі служби, тобто з 04 січня 2018 року.

При цьому суд вважає, що призначення відповідачем пенсії з дати надходження заяви і документів до органу пенсійного фонду (21 травня 2018 року) не відповідає правильному застосуванню пункту 6 Порядку № 3-1 та статті 50 Закону №2262-ХІІ та зауважує, що строки розгляду документів та прийняття рішення і строки призначення пенсії є різними за змістом та метою та встановлені різними нормами.

Так, порядок подання заяви і оформлення документів, строки розгляду документів та прийняття рішення визначені статтею 49 Закону №2262-ХІІ та Порядком №3-1, а строки призначення пенсій - пунктом 6 Порядку № 3-1 та статтею 50 Закону №2262-ХІІ .

Пунктами 1, 12, 14 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі- уповноважені структурні підрозділи) /пункт 1/.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку /пункт 12/.

Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів /пункт 14 Порядку №3-1/.

Відповідно до статті 49 Закону №2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Таким чином, дата надходження заяви та документів до органу пенсійного фонду має значення та повинна ним враховуватися при визначенні дати прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії, а не дати, з якої пенсія призначається.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність та необхідність скасування рішення відповідача про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (протокол за пенсійною справою НОМЕР_1 від 21 травня 2018 року) в частині встановлення дати призначення пенсії - 21 травня 2018 року .

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Оскільки обраний спосіб захисту права (інтересу) повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, суд вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року, провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 39600, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (протокол за пенсійною справою 1606013828 від 21 травня 2018 року) в частині встановлення дати призначення пенсії по інвалідності - 21 травня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) призначити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя Н.І. Слободянюк