Рішення № 78385177, 06.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
1340/4195/18
Номер документу
78385177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4195/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 (далі – ОСОБА_4, позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), за участю третьої особи Державного підприємства «Львіввугілля» Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (далі – ДП «Львіввугілля» ВП «Шахта «Степова», третя особа) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_4, в якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком за списком №2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 28.12.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не зарахування періоду роботи з 11.10.2017 року по 27.12.2017 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Степова» до страхового стажу у зв'язку із тим, що відповідно до довідки форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» відсутня сплата страхових внесків, звужує права позивача. Вважає, що сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не може впливати на визначення страхового стажу працівника з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утримані.

Ухвалою від 17.09.2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем 01.10.2018 року усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 02.10.2018 року відкрито спрощене провадження у справі.

22.10.2018 року представником відповідача подано заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 01.11.2018 року замінено судове засідання з розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Залучено до участі у справі в якості третьої особи Державне підприємство «Львіввугілля» Відокремлений підрозділ «Шахта «Степова».

27.11.2018 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що загальний страховий стаж ОСОБА_4 обчислений без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, а відтак становить 21 рік 05 місяців 07 днів, що не дає права для призначення пенсії згідно вимог ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»..

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала пояснення по суті позовних вимог. Зазначає, що Державним підприємством «Львіввугілля» здійснюється нарахування та виплата страхового внеску разом з виплатою заробітної плати, що підтверджується звітом про суми нарахованої заробітної плати. Станом на 27.11.2018 року заробітна плата за період роботи з жовтня 2017 року по грудень 2017 року працівникам Державного підприємства «Львіввугілля» виплачена у повному обсязі. Крім того, вважає, що третя особа не є органом, що здійснює розподіл та зарахування ЄСВ у відповідності до ст.11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

28.12.2017 року ОСОБА_4 звернулася до відповідача із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФ України у Львівській області від 07.06.2018 року позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до вказаного рішення, загальний страховий стаж позивача на дату досягнення пенсійного віку, обчислений згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 21 рік 05 місяців 07 днів, в тому числі на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 – 10 років 00 місяців 11 днів. Оскільки, з 01 квітня по 31 березня 2018 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення пенсійного віку, страхового стажу не менше 21 року 06 місяців у жінок, то право для призначення пенсії за віком за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у позивача відсутнє.

Позивач вважає протиправною відмову відповідача, а відтак звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Абзацом першим частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За умовами частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків передбачених цим Законом.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних справ.

Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

28.12.2017 року позивачем подано до Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФ України у Львівській області заяву щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії позивачем долучено наступні документи: копію паспорта, копію картки платника податків, копію трудової книжки, копію диплома, копію свідоцтва про одруження, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії, видану ДП «Львіввугілля» Шахта «Степова» від 28.12.2017 року №754 за період роботи на шахті з 20.02.1991 року по 12.12.2000 року та з 11.10.2017 року по 28.12.2017 року; довідку про перейменування шахти «Степова»; довідку про заробітну плату, видану ДП «Львіввугілля» шахта «Степова» від 12.03.2018 року №214, №215 за період роботи на шахті з жовтня 1989 року по липень 2000 року; договір про одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного страхування від 27.09.2017 року; довідку форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» з 2000 року по 2017 рік.

Згідно рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФ України у Львівській області від 07.06.2018 року та листа від 06.08.2018 року №90/85/Л-20/07.05-06 вбачається, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків за період з 11.10.2017 року по 27.12.2017 року, а відтак позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що спірний період, який відповідач не зараховує позивачу до страхового стажу припадає на період її роботи в ВП Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».

Згідно матеріалів справи, позивачем надано довідку про доходи та нарахування єдиного соціального внеску з жовтня 2017 року по грудень 2017 року №272.

Крім того, матеріали справи містять індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_4 форми ОК-5 та інформацію по нарахуванню та сплаті єдиного соціального внеску по ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» з жовтня 2017 року по грудень 2017 року.

З вищезазначених документів вбачається, що позивачу у період з жовтня 2017 року по грудень 2017 року нараховувалася заробітна плата та роботодавцем сплачувався єдиний соціальний внесок.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальних, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не може обмежувати прав позивача (як працівника), а отже не може впливати на визначення його страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утримані.

Позивач не повинен нести негативних наслідків і бути позбавленим гарантованих пенсійних виплат через наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Інших підстав для не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду з жовтня 2017 року по грудень 2017 року в ВП Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» відповідач не зазначає у своєму рішенні.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_2 і старші після досягнення ними такого віку 50 років - по 31 березня 1965 року включно.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 01 квітня 2017 року по 31.03.2018 року не менше 21 рік 6 місяців у жінок.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на пенсію за віком за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а відтак відповідачем протиправно відмовлено у її призначенні.

Відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності прийнятого рішення в частині відмови ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком за списком №2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими суб’єктом владних повноважень.

Позов слід задоволити. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком за списком №2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 28.12.2017 року.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.14, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком за списком №2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком за списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 28.12.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_4 (80100, Львівська область, м.Червоноград, вул.Шептицького, 1/212, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704 грн. 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07 грудня 2018 року.

Суддя Крутько О.В.