
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2709/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Сільник Н.Є.
за участю:
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "Скарбниця" про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – позивач, Нацкомфінпослуг) до приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "Скарбниця" (далі – відповідач, ПрАТ «АСК «Скарбниця») про стягнення штрафу у розмірі 6800, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22 листопада 2017 року постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1191/1972/13-4/14/П було застосовано до відповідача штрафну санкцію у розмірі 6800,00 грн за правопорушення, вчиненні на ринку фінансових послуг. Позивач зазначив, що строк добровільного виконання постанови завершився 22.12.2017. Однак, відповідачем не сплачено у добровільному порядку штрафну санкцію, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав, у судовому засіданні 15.11.2018 представник відповідача подав суду копію постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2018 у справі № 876/5365/18, якою скасовано постанову про застосування штрафної санкції до відповідача.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог, зазначив, що постанову про накладення на відповідача штрафної санкції скасовано в судовому порядку, на підставі якої позивач заявляє вимогу про стягнення коштів. Просив відмовити у задоволення позову.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду 27 червня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
07 серпня 2018 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/833/18 за позовом приватного акціонерного товариства – акціонерної страхової компанії “Скарбниця” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови.
15 листопада 2018 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було поновлено провадження у цій справі.
У підготовчому засіданні 15 листопада 2018 року суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Суд встановив, що ПрАТ «АСК «Скарбниця» набуло статусу фінансової установи шляхом внесення до Державного реєстру фінансових установ, який ведеться Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та є суб’єктом нагляду, відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 13809430) зареєстроване за адресою: 79005, м. Львів, Галицький район, вул. Саксаганського, 5.
До Нацкомфінпослуг надійшло звернення ОСОБА_2 від 27.03.2017 (вх. № 1561 від 03.04.2017) щодо невиконання відповідачем зобов’язань за договором добровільного страхування медичних витрат від 28.02.2016 серія АР N 002724, та порушення товариством вимог законодавства про фінансові послуги. У зверненні порушувалося питання щодо невиплати Товариством страхового відшкодування ОСОБА_2.
12 квітня 2018 року з метою належного розгляду питань, порушених у зверненні ОСОБА_2, Нацкомфінпослуг надіслано вимогу № 2433/13-8 щодо отримання від ПАТ «АСК «Скарбниця» інформації та документів.
Проте, позивач дійшов висновку, що ПрАТ «АСК «Скарбниця» не надано до Нацкомфінпослуг підтверджуючих документів та необґрунтовано те, що ОСОБА_2 займався небезпечними видами діяльності, а подія, що мала місце 21.06.2016 не є раптовим, а хронічним захворюванням. Як наслідок, ПрАТ «АСК «Скарбниця» невмотивовано відмовлено у здійсненні страхового відшкодування.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_2, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 25.05.2017 прийнято розпорядження за №2005 про застосування заходів впливу до ПрАТ «АСК «Скарбниця», яким зобов’язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 16.06.2017.
Проте, зазначене розпорядження відповідачем виконано не було, про що позивачем було складено акт про правопорушення вчиненні ПрАТ «АСК «Скарбниця» на ринку фінансових послуг від 02.11.2017 № 1972/13-4/14, який було скеровано на адресу відповідача.
22 листопада 2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийняла постанову від 22.11.2017 №1191/1972/13-4/14/П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідно до якої до ПАТ «АСК «Скарбниця» застосовано штрафну санкцію у розмірі 6800,00 грн.
Зі змісту постанови з’ясовано, що відповідачу встановлений термін до 22.12.2017 для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.
Оскільки, відповідачем у добровільному порядку вимоги постанови від 22.11.2017 №1191/1972/13-4/14/П не виконано та не сплачено суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду із позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон № 2664-III).
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 2664-III державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється Нацкомфінпослуг.
Указом Президента України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" за №1070/2011 від 23.11.2011, на виконання Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_3 України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Відповідно пункту 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Частинами 1, 2 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Статтею 40 цього Закону визначені види заходів впливу, зокрема Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може, серед іншого, зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення (пункт 1); накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону (пункт 3).
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за №2319 від 20.11.2012 затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, яке розроблене відповідно до Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Закону України «Про страхування», Закону України «Про кредитні спілки" , Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», інших законів та Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, з метою встановлення порядку та умов застосування заходів впливу за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - заходи впливу), та забезпечення захисту прав споживачів фінансових послуг.
Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
Згідно пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов’язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно пункту 2.4 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно частини 1 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються головою, іншими членами Комісії, а також уповноваженими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Згідно частини 2 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Відповідно до частини 3 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Суд встановив, що законність прийняття Нацкомфінпослуг постанови від 22.11.2017 року № 1191/1972/13-4/14/П про накладення на ПрАТ АСК “Скарбниця” штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг були предметом судового оскарження.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 813/833/18, яке набрало законної сили відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2018, адміністративний позов ПрАТ АСК “Скарбниця” задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №1191/1972/13-4/14/П від 22 листопада 2017 року про накладення штрафної санкції (штрафу) на приватне акціонерне товариство – акціонерну страхову компанію “Скарбниця” за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
У цьому рішенні судом було встановлено: «що правомірність винесення Нацкомфінпослуг розпорядження від 25 травня 2017 року № 2005 “Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства – акціонерної страхової компанії “Скарбниця”, за невиконання вимог якого застосовано до позивача штрафну санкцію, була предметом судового оскарження в справі № 813/4249/17.
Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року в справі № 813/4249/17, яке набрало законної сили 21 травня 2018 року, зокрема, визнано протиправним та скасовано розпорядження Нацкомфінпослуг від 25 травня 2017 року № 2005 “Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства акціонерної страхової компанії Скарбниця”.
Таким чином, рішенням суду, що набрало законної сили, у справі, учасниками якої були сторони даної справі, встановлено відсутність в діях Приватного акціонерного товариства - акціонерної страхової компанії "Скарбниця" складу правопорушення та незаконність застосування до нього заходів впливу розпорядженням від 25 травня 2017 року № 2005».
Отже, з наведеного слідує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року у справі № 813/4249/17 було скасовано розпорядження від 25 травня 2017 року № 2005 “Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства акціонерної страхової компанії Скарбниця” за невиконання якого до відповідача було застосовано штрафну санкцію на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №1191/1972/13-4/14/П від 22 листопада 2017 року, яку також було скасовано рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 813/833/18.
Частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до вимог статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням суду, що набрало законної сили, у справі, учасниками якої були сторони у цій справі, встановлено відсутність в діях ПрАТ АСК “Скарбниця” складу правопорушення та незаконність застосування до позивача заходів впливу у вигляді розпорядження № 2005 від 25.05.2017.
Отже, невиконання вимог незаконного та скасованого надалі у судовому порядку розпорядження від 25.05.2017 року № 2005 не може бути підставою для правомірного застосування до ПрАТ АСК “Скарбниця” штрафної санкції, відповідно до постанови № 1191/1972/13-4/14П від 22.11.2018, яку також було скасовано в судовому порядку, а відтак і стягнення заборгованості, що є предметом розгляду у даній справі.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, суд вважає за потрібне наголосити на необхідності дотримуватися й позиції, висловленої у рішенні Європейського Суду з прав людини у п. 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Проте, позивачем не надано суду достатніх та належних доказів щодо обґрунтованості своїх позовних вимог, а відтак такі не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при відмові у задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 07.12.2018.
Суддя Р.М. Брильовський