Рішення № 78384874, 29.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
0840/3309/18
Номер документу
78384874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 листопада 2018 року Справа № 0840/3309/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Вельможко К.С.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" (69076, м.Запоріжжя, вул.Василя Стуса, буд.6, код ЄДРПОУ 00377511)

до: Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (87549, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Куїнджі, буд. 93, код ЄДРПОУ 39883670)

про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

1408.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" (далі - позивач, ПрАТ "Карлсберг Україна") до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неподання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 630 839 грн.

- зобов'язати Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецької області вчинити дії щодо подання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 630 839 грн.

Ухвалою суду від 17.08.2018 позовна заява залишена без руху на підставі ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 31.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, в процесі підготовчого провадження у справі призначено підготовче судове засідання по справі на 25.09.2018.

Ухвалою суду від 25.09.2018 за клопотанням представника відповідача, проти якого не заперечив представник позивача, продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів до 31.11.2018 та розгляд справи відкладено на 07.11.2018.

Ухвалою суду від 07.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні 29.11.2018 в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні 29.11.2018, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві від 25.07.2018 та відповіді на відзив від 10.10.2018. Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник, зокрема зазначив, що ПрАТ "Карлсберг Україна" є акціонерним товариством та має у своєму складі декілька філій та представництв, у тому числі - представництво в м. Донецьку. У 2014 році позивач сплачував консолідований податок на прибуток відповідно до вимог діючого на той час законодавства. У зв'язку зі змінами у законодавстві, починаючи з 01.01.2015 у позивача відпав обов'язок подавати Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток та сплачувати податок на прибуток до податкового органу за місцем знаходженням відокремленого підрозділу. За результатами декларування за 2014 рік виявилось, що по податку на прибуток по представництву в м. Донецьку наявна переплата до бюджету у розмірі 630839 грн., що підтверджено актом звірки від 23.03.2015 № 17-20 між позивачем та контролюючим на той час представництво позивача в м. Донецьку податковим органом. Позивач неодноразово звертався до відповідача та інших органів фіскальної служби із заявами про повернення надміру сплаченого податку на прибуток, але або не отримував відповіді взагалі або відповідь була негативною. Позивач вказує, що його вимога щодо повернення суми надмірно сплаченого податку на прибуток на його рахунок є його правом, a перешкоди для повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств відсутні. Зазначає, що заяви про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2014 рік були подані позивачем у встановлені Податковим кодексом України строки, оскільки перша заява була подана ще 15.05.2015 до ДПІ у Пролетарському районі м. Донецьк ГУ Міндоходів у Донецької області (на час звернення - контролюючий представництво позивача в м. Донецьку орган фіскальної служби). З огляду на викладене, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на адміністративний позов (вх. №29440 від 19.09.2018). В обґрунтування заперечень послався на те, що філія Публічного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" в м. Донецьку (код ЄДРПОУ 25809228) знаходиться на обліку за основним місцем 569 - у Маріупольській ОДПІ (Північне відділення) та до 01.01.2015 була платником податку на прибуток та сплачувала податок у консолідованому порядку. Головне підприємство ПАТ "Карлсберг Україна" сплачувало податок на прибуток у консолідованому порядку. За даними інтегрованої картки станом 31.12.2017 по коду бюджетної класифікації 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" рахуються надміру сплачені кошти у сумі 630 865,67 грн., які виникли за рахунок: сплати авансового внеску, нарахованого на суму дивідендів та прирівняних до них платежів (код платежу 125) в сумі 26,67 грн.; надміру нарахованих авансових внесків з податку на прибуток 630839 грн. Відповідач зазначив, що надміру сплачена сума коштів по податку на прибуток сформована правомірно, однак, строк для звернення з заявою про повернення надміру сплачених, коштів з податку на прибуток минув 11.03.2018, у зв'язку з чим, сума надміру сплачених коштів у розмірі 630839 грн. не підлягає перерахуванню. Просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Приватне акціонерне товариство "Карлсберг Україна" є юридичною особою, що зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку як основний платник в Офісі великих платників ДФС (а.с.52-93).

ПрАТ "Карлсберг Україна" має у своєму складі декілька філій та представництв, зокрема, представництво в м.Донецьку, яке діє відповідно до Положення про представництво Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" в місті Донецьку, затвердженого рішенням Наглядової ради ПрАТ "Карлсберг Україна", Протокол від 20.10.2017 (а.с.24-27).

Відповідно до норм Податкового кодексу України (у редакції, що діяла до 01.01.2015) юридична особа, що мала у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на іншій, ніж юридична особа, адміністративній території, могла прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Для розподілу суми консолідованого податку між відокремленими підрозділами на головному підприємстві ведеться окремий облік витрат у цілому по головному підприємству для складання консолідованої декларації та окремий облік витрат відокремленими підрозділами для визначення своєї частки у консолідованому порядку за загальними правилами, встановленими розділом III Податкового кодексу України (п. 152.4 ст. 152 Податкового кодексу України, у редакції до 01.01.2015).

У 2014 році позивач сплачував консолідований податок на прибуток відповідно до вимог діючого на той час законодавства.

Крім того, згідно діючого у 2014 році законодавства позивач та його відокремлені підрозділи протягом 2014 року повинні були сплачувати авансові внески з податку на прибуток, виходячи із фінансових результатів 2013 року.

Так, позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік (а.с.11-23).

Відповідно до наданого Розрахунку за 2014 рік від 26.02.2015 податок на прибуток відокремленого підрозділу задекларовано (гр. 4 Розрахунку) у сумі 370637 грн., зменшено на суму нарахованих авансових внесків з податку на прибуток у розмірі (гр. 5 Розрахунку) 1001476 грн., податок до зменшення (гр. 6 Розрахунку) - 630839 грн. (а.с.29-30).

Тобто, за результатами декларування за 2014 рік по податку на прибуток по представництву в м. Донецьку наявна переплата до бюджету у розмірі 630839 грн., що підтверджується актом звірки від 23.03.2015 №17-20, підписаним позивачем із ДПІ у Пролетарському районі м. Донецьк ГУ Міндоходів (а.с.31).

У зв'язку з наявністю переплати позивач вперше звернувся до ДПІ у Пролетарському районі м. Донецьк ГУ Міндоходів у Донецької області (на час звернення - контролюючий представництво позивача в м. Донецьку орган фіскальної служби) із заявою від 15.05.2015 №12/10- 1851, в якій просив повернути надміру сплачені кошти в сумі 630865,67 грн. (а.с.32-33). Заява позивача була отримана податковим органом 21.05.2015, проте відповідь на яку позивач не отримав.

Вдруге позивач звернувся і заявою від 03.10.2017 за № 12/10-1544 про повернення переплати до Північного відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, яка була отримана податковим органом 10.10.2017 (а.с.34-36). Проте, також не отримав відповіді на дане звернення.

28.03.2018 позивач втретє звернувся до відповідача з заявою за вих.№2207-180 від 28.03.2018 про повернення надміру сплачених коштів в сумі 630865,67 грн., на яку також не отримав відповіді від податкового органу (а.с.37-38).

14.05.2018 позивач подав четверту заяву за вих. №12/10-678 від 14.05.2018 до відповідача з проханням про повернення надміру сплачених коштів в сумі 630865,67 грн. (а.с.39-40).

Листом за вих. №5023/10/05-19-62-08 від 12.06.2018 відповідач залишив лист позивача за вих. №12/10-678 від 14.05.2018 без виконання, оскільки 11.03.2018 минув строк позовної давності надміру сплачених коштів з податку на прибуток (а.с.41, 103).

Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду його звернень та неподання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані положеннями Податкового кодексу України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.

Так, згідно п.п. 14.1.1 15 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.

Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Пунктом 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про проведення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.

Згідно п. 3 та п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів , повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Відповідно до п. 12 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:

1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;

2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.

Положення ст.43 Податкового кодексу України узгоджуються з нормами Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1145 від 15.12.2015, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.12.2015 за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).

Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 672 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Відтак, необхідною обставиною для повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках податкового органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та /або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється контролюючими органами, є факт ухвалення податковим органом висновку про повернення надмірно сплачених сум податку.

Виходячи із змісту наведених норм податкового законодавства, суд дійшов висновку про те, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Як вбачається з матеріалів справи за даними інтегрованої картки позивача станом 31.12.2017 по коду бюджетної класифікації 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" рахуються надміру сплачені кошти у сумі 630865,67 грн., які виникли за рахунок: сплати авансового внеску, нарахованого на суму дивідендів та прирівняних до них платежів (код платежу 125) в сумі 26,67 грн.; надміру нарахованих авансових внесків з податку на прибуток 630839 грн. (а.с.111-114).

Відповідач не заперечує щодо наявності переплати у позивача в сумі 630865,00грн.

З огляду на те, що на момент звернення позивача з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, в інтегрованій картці платника податків позивача наявна переплата за вказаним зобов'язаннями, відповідачем протиправно не було підготовлено висновок про повернення сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 630839,00 грн. та не подано вказаний висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна".

Посилання відповідача про пропуск позивачем строку для звернення з заявою про повернення надміру сплачених, коштів з податку на прибуток, суд вважає необґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення ... протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України строк у 1095 днів відраховується з дня "...що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання".

Податкові декларації згідно пп. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України "...подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року...".

Податкове зобов'язання, що зазначено у декларації та/або розрахунку, повинно бути сплачено згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України протягом 10 днів від граничного строку подання декларації.

Граничний строк подання декларації з податку на прибуток за 2014 рік - 1 березня 2015 року.

Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2014 рік позивачем поданий 26.02.2015, тобто у відповідності до вимог Податкового кодексу України.

Тобто, 1095 днів відраховується від 12.03.2015 та спливають 11.03.2018.

Виходячи із цих норм законодавства та фактичних обставин, позивач мав право звернутися до контролюючого органу з заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток до 11.03.2018, про що не заперечується сторонами.

При цьому, матеріали справи свідчать, що позивач неодноразово звертався до відповідача та інших органів фіскальної служби із заявами про повернення надміру сплаченого податку на прибуток, але або не отримував відповіді взагалі або відповідь була негативною.

Так, вперше заява за вих. №12/10-1851 була подана позивачем до ДПІ у Пролетарському районі м. Донецьк ГУ Міндоходів у Донецької області 15.05.2015(а.с.32-33).

У 2017 році позивач звертався до відповідача із заявою за вих. №12/10-1544 від 03.10.2017 (а.с.34-36).

Таким чином, звернення позивача з заявами про повернення надміру сплаченого податку на прибуток як 15.05.2015 так і 03.10.2017 було здійснено у повній відповідності до норм Податкового кодексу України, тобто в межах строку 1095 днів.

Відмова відповідача у поверненні надмірно сплаченого податку на прибуток, викладена у листі від 12.06.2018 за №5023/10/05-19-62-08 на заяву позивача від 28.03.2018 та повторну заяву від 14.05.2018 мотивована пропуском строку на повернення надмірно сплаченого податку на прибуток.

Однак, суд зауважує, що хоча звернення позивача від 28.03.2018 та повторне звернення від 14.05.2018 і здійснені поза межами 1095 - денного строку, але вони цілком дублюють попередні звернення позивача, тим більш, у зверненнях від 28.03.2018 та від 14.05.2018 позивач прямо посилається на попередні звернення, у тому числі і на заяви від 15.05.2015 за №12/10-1851 та від 03.10.2017 за №12/10-1544, зазначаючи про невирішеність питання повернення переплати з податку на прибуток.

На переконання суду, заяви про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2014 рік позивачем були подані у встановлені Податковим кодексом України строки.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність не вчинення відповідачем дій, визначених ст. 43 Податкового кодексу України та вищезазначеними Порядками щодо підготування висновку про повернення ПрАТ "Карлсберг Україна" надмірно сплачених сум податку на прибуток та подачі такого висновку до відповідного органу Державної казначейської служби України для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача. Отже, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що наявні правові підстави, для повного та всебічного захисту прав позивача, зобов'язати відповідача у встановлений ст. 43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення надмірно сплачених ПрАТ "Карлсберг Україна" грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 630839,00 грн. та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів ПрАТ "Карлсберг Україна".

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3524,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №024061 від 23.07.2018 (а.с.3).

За таких обставин, судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" (69076, м.Запоріжжя, вул.Василя Стуса, буд.6, код ЄДРПОУ 00377511) до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (87549, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Куїнджі, буд. 93, код ЄДРПОУ 39883670) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо неподання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення Приватному акціонерному товариству "Карлсберг Україна" (69076, м.Запоріжжя, вул.Василя Стуса, буд.6, код ЄДРПОУ 00377511) надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 630839 (шістсот тридцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн. 00 коп.

Зобов'язати Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецької області вчинити дії щодо подання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення Приватному акціонерному товариству "Карлсберг Україна" (69076, м.Запоріжжя, вул.Василя Стуса, буд.6, код ЄДРПОУ 00377511) надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 630839 (шістсот тридцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн. 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (87549, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Куїнджі, буд. 93, код ЄДРПОУ 39883670) на користь Приватного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" (69076, м.Запоріжжя, вул.Василя Стуса, буд.6, код ЄДРПОУ 00377511) судовий збір у розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 07.12.2018.

Суддя І.В.Садовий