
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2018 року № 357/5817/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд визнати протиправною відмову Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою № 8 від 22.01.2008, виданої КП «Київоблкомунтранс АТП 13254» про заробітну плату в зоні відчуження в період з 12.06.1986 по 14.06.1986 та зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії та її виплату ОСОБА_1 згідно з довідкою № 8 від 22.01.2008, виданої КП «Київоблкомунтранс АТП 13254» про заробітну плату в зоні відчуження в період з 12.06.1986 по 14.06.1986.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 адміністративну справу № 357/5817/18 прийнято до провадження та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що має всі правові підстави для перерахунку пенсії відповідно до вимог частини 1 статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому вважає, що з боку відповідача порушено його права неправомірною відмовою у перерахунку та виплаті пенсії.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що видана на підставі постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.12.2007, а не на підставі первинних документів, довідка КП «Київоблкомунтранс АТП-13254» № 8 від 22.01.2008 про період роботи позивача у м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не є підставою для перерахунку йому пенсії, оскільки при розгляді справи у Білоцерківському міськрайонному суді Київської області про зобов'язання КП «Київоблкомунтранс АТП-13254» видати позивачеві зазначену довідку, не було залучено до участі у справі в якості третьої особи орган Пенсійного фонду, тому для відповідача у даній справі жодного юридичного наслідку постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.12.2007, яка набрала законної сили 14.12.2007, не має.
У судове засідання, призначене на 10.10.2018, учасники справи не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Разом з цим матеріали справи містять клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням (категорія 1) серії НОМЕР_2, що видане Київською обласною державною адміністрацією 01.08.2007.
Згідно з вкладкою НОМЕР_3 до вказаного посвідчення позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У 1986 році позивач перебував у трудових відносинах з Білоцерківським АТП-11061, на даний час КП «Київоблкомунтранс АТП 13254», працював водієм.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 знаходився в 30-ти км. зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 12.06.1986 по 14.06.1986, що підтверджується довідкою № 8 від 22.01.2008.
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії КИО-І № 285757 позивачу було встановлено другу групу інвалідності з 20.07.2007, причиною якої є захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
23 березня 2018 року позивач звернувся до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки № 8 від 22.01.2008 про заробітну плату, нараховану за період роботи в населених пунктах зони відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 12.06.1986 по 14.06.1986, виданої КП «Київоблкомунтранс АТП 13254».
Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що видана на підставі постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.12.2007, а не на підставі первинних документів, довідка КП «Київоблкомунтранс АТП-13254» № 8 від 22.01.2008 про період роботи позивача у м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не є підставою для перерахунку йому пенсії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, застосовуючи нормативно-правові акти, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, суд зазначає таке.
Статтею 49 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон 796-XII) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частиною 3 статті 54 Закону 796-XII визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок № 1210).
Пунктом 1 Порядку № 1210 встановлено, що вказаний порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.
При цьому, згідно з підпунктом 4 пункту 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Частиною четвертою статті 15 Закону 796-XII передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751, № 1082/3к, № 13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством.
Крім того, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Перерахунок заробітної плати працівникам, які виконували в зоні відчуження роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розраховується по тій грошовій одиниці, що діяла в 1986 році, тобто в рублях. Нарахована сума заробітної плати не індексується і не виплачується.
При розрахунку пенсії із заробітку за 1986-1987 роки нарахована заробітна плата в рублях підлягає індексації відповідно до індексу споживчих цін в даний час.
Беручи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є не тільки довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а наявність первинних документів, які можуть підтвердити факт виплати коштів під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як було встановлено судом, позивач подав до пенсійного органу довідку № 8 від 22.01.2008 про заробітну плату, отриману на підставі постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.12.2007, яка підтверджує нараховану та сплачену заробітну плату за роботу на посаді водія у 30-ти км. зоні відчуження Чорнобильської АЕС у Білоцерківському АТП-11061, правонаступником якого є КП «Київоблкомунтранс АТП-13254».
Так, згідно з даними довідки № 8 від 22.01.2008, позивач відпрацював по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 12.06.1986 по 14.06.1986, всього три дні по 12 годин, що разом становить 36 відпрацьованих годин. Тариф в АТП складав 59, 6 коп. за одну відпрацьовану годину. Тариф на ЧАЕС складав 59, 6 х 173, 1 : 152, 5 = 0, 677 карбованців. Заробітна плата, отримана позивачем за квітень - 265, 14 крб. (25 днів); травень - 223, 22 крб. (15 днів). Робота на ЧАЕС - заробітна плата, отримана за травень - 320, 72 крб. (5 днів); 13-та заробітна плата - 139, 05 : 12х2 = 23, 17 крб.
Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30.06.1961, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
За змістом статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
За правилами статті 49 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Судом встановлено, що довідка № 8 від 22.01.2008 про заробітну плату позивача за роботу у 30-ти км. зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 12.06.1986 по 14.06.1986 видана на підставі постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.12.2007, яка набрала законної сили 14.12.2007.
Отже суд вважає, що подана позивачем довідка № 8 від 22.01.2008 є підставою для перерахунку пенсії, оскільки містить інформацію про роботу позивача на вказаному підприємстві у період з 12.06.1986 по 14.06.1986 у 30-ти км. зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, суду не представив.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав, у зв'язку з чим судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2, код ЄДРПОУ 41249051) у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (09100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) згідно з довідкою про заробітну плату № 8 від 22.01.2008, виданої КП «Київоблкомунтранс АТП-13254».
Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з довідкою про заробітну плату № 8 від 22.01.2008, виданої КП «Київоблкомунтранс АТП-13254».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
дата складення повного рішення суду 10.10.2018
Суддя Панченко Н.Д.