Рішення № 78384543, 26.10.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2018
Номер справи
0840/3485/18
Номер документу
78384543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 жовтня 2018 року Справа № 0840/3485/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не направлення документів позивача до Міністерства внутрішніх справ України з метою призначення і виплатою одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про міліцію” та постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 “про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі(смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”;

- зобов’язати відповідача направити до Міністерства внутрішніх справ України документи та висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги позивачу, у зв’язку із встановленням І групи, відповідно до Закону України “Про міліцію” у розмірі 250-кратному прожитковому мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17 березня 2017 року йому встановлено І групу інвалідності. Вказує на те, що оскільки інвалідність настала як наслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому І групи інвалідності. Вказує на те, що він у встановленому законодавством порядку звернувся через уповноважений орган до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2015 року № 850. У серпні 2018 року він отримав лист № 12/209-Б Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, відповідно до якого йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки позивач отримав поранення не при виконанні службових обов’язків працівника міліції, а військової служи, як військовослужбовець.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив (вх.№28989 від 17.09.2018), зазначивши, що вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Крім іншого посилається на те, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 не поширюється на осіб, які проходили службу в складі національного контингенту та національного персоналу в міжнародних операціях.

Ухвалою суду від 28.08.2018 року відкрито спрощене позовне провадження (без виклику сторін), перше судове засідання призначено на 26.09.2018 року.

За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином останній день розгляду справи є 26 жовтня 2018 року.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що 28.12.2016 року позивачу встановлено І групу інвалідності, внаслідок осколкового поранення, пов’язаного з участю в бойових діях при виконанні обов’язків вій’ськової служби, про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК серії АВ № 0823005 від 28.12.2016 року.

У серпні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про направлення його документів до МВС України з метою призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням І групи інвалідності.

У серпні 2018 року позивачем отримано лист №12/209-Б від 08.08.2018 року, за підписом заступника голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, відповідно до якого позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки дія Порядку № 850 не розповсюджується на позивача, так як позивач отримав поранення не при виконанні службових обов’язків працівника міліції, а військової служби, як військовослужбовець.

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 6 статті 23 Закону “Про міліцію” №565-ХІІ встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності П групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення Інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 1 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі – Порядок №850), встановлює порядок та умови, визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Положеннями підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п.7 “Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Згідно з п.8 вказаного Порядку, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Згідно пункту 9 Порядку № 850 Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Як вбачається з матеріалів даної справи, документи позивача стосовно встановлення І групи інвалідності до МВС України не надходили, а тому МВС України вищезазначені документи не розглядало та рішення про призначення або відмову у призначенні грошової допомоги позивачу не приймало.

Проаналізувавши наведені норми законодавства, необхідно прийти до висновку, що Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області допущено протиправні дії щодо порядку розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення йому одноразової грошової допомоги як інваліду І групи, а тому суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача направити до МВС України висновок з відповідними документами відносно позивача для вирішення питання про призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги згідно Постанови КМУ від 21.10.2015 № 850 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”.

Відповідно до ч.2 ст.19, Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Ккожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області щодо не направлення документів ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України з метою призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про міліцію” та постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі(смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”.

Зобов’язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд.29, код ЄДРПОУ 08592187) направити до Міністерства внутрішніх справ України документи та висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (місце проживання: 69083, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), у зв’язку із встановленням І групи, відповідно до Закону України “Про міліцію” у розмірі 250-кратному прожитковому мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 26.10.2018.

Суддя Н.В.Стрельнікова