Рішення № 78383559, 05.12.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
120/3986/18-а
Номер документу
78383559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 грудня 2018 р. Справа № 120/3986/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни , розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) із адміністративним позовом до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі- Ямпільське ОУПФ України у Вінницькій області, управління пенсійного фонду, відповідач) про:

- визнання протиправними дій в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 р. по 31.07. 2018 року;

- зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 р. по 31.07. 2018 року на підставі довідки виданої Апеляційним судом Вінницької області від 10.08.2018 р. за №05-27/65/2018.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що з вересня 2010 р. його звільнено з посади судді Апеляційного суду Вінницької області у зв'язку з виходом у відставку. В жовтні 2010 р. йому призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотки заробітку працюючого судді.

Відповідно до ч.2 ст. 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Положеннями абзацу другого п.3 розділу Прикінцеві і перехідні положення ЗУ №1774 встановлено щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини та застосування прожиткового мінімуму у розмірі встановленому на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 р.

При цьому, з 1 січня 2018 р. збільшено розмір прожиткового мінімуму, однак щомісячне довічне грошове утримання не перераховано, у зв'язку із чим, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку з 1 січня 2018 року за наслідком розгляду якого йому відмовлено, що на думку позивача, є протиправним.

Ухвалою суду від 09.11.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження і призначено справу на 05.12.2018 р. без виклику сторін.

Відповідачем подано відзив, в якому просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог вказуючи, що перерахунок проведено з моменту набрання чинності Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" та звернення із заявою позивача, тобто з з 01.08.2018 р. , що є правомірним.

Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази суд встановив наступне.

ОСОБА_1 згідно постанови ВРУ №2516-VI від 09.09.2010 р. звільнений з посади судді у зв'язку із відставкою та наразі перебуває на обліку в пенсійних органах і одержує щомісячне довічне грошове утримання.

15.08.2018 року Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом №980а/09-40/02 повідомило ОСОБА_1, про результати розгляду його заяви від 14.08.2018 р. про проведення перерахунку щомісячного грошового утримання. Зокрема, що Законом України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 р. №2415- VIII (набрав чинності 22 липня 2018 року) внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини. З урахуванням наведеного, здійснено перерахунок 01.08.2018 р.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 135 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VІІІ “Про судоустрій і статус суддів” (далі - Закон України №1402-VІІІ), суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Частиною третьою статті 135 Закону України № 1402-VІІІ встановлено, що базовий розмір посадового окладу судді визначається, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно пункту 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII: до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Частиною другою, третьою статті 129 Закону №2453-VІ (на час виходу ОСОБА_1 у відставку) встановлено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Посадові оклади інших суддів установлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом: судді апеляційного суду - 1,1; судді вищого спеціалізованого суду - 1,2; судді Верховного Суду України, судді Конституційного Суду України - 1,3.

Суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до 5 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.

Разом з тим, пунктом 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.

В подальшому, Законом України №2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набрав чинності 22 липня 2018 року, внесено зміни до пункту 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, зокрема, слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".

Отже, як видно, починаючи з 1 січня 2017 року застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 р. №2246-VIII установлено, що у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривні.

Процедура подання документів для перерахунку щомісячного грошового утримання визначається Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 р. № 3-1 (далі – Порядок №3-1).

Відповідно до пунктів 3, 4 Розділу 2 Порядку №3-1, звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Отже, як видно перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться не з моменту звернення, а з 01 числа місяця наступного за місяцем у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді.

З урахуванням вищевказаного, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо здійснення перерахування лише з дня набрання чинності Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" та відповідного звернення за таким (перерахуванням), оскільки таке здійснюється в силу Закону з 01 числа місяця наступного за місяцем у якому змінилися відповідні розміри винагороди.

Оцінюючи позицію позивача щодо наявності підстав для перерахунку в контексті наведених норм, суд вказує на наступне.

Як зазначалось вище, з 1 січня 2018 року змінився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено в розмірі 1762 грн., відтак змінились розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, що, в свою чергу, є підставою для перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці.

У зв’язку із чим, ОСОБА_1 звернувся до Ямпільського ОУПФ України у Вінницькій області із заявою про здійснення перерахунку та надав довідку Апеляційного суду Вінницької області №05-27/65/2018 від 10 серпня 2018 року, в якій зазначено, що суддівська винагорода працюючого судді з 01.01.2018 р. становить 34 887, 60 грн., з яких оклад 19 382 грн. та доплата за вислугу років – 15 505, 60 грн.

Разом з тим, суд акцентує увагу на вище процитованих нормах, за змістом яких перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться саме з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді. Відтак, враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму змінився 01.01.2018 р., перерахунок має бути здійснений з 01.02.2018 р., а не з 01.01.2018 р., як просить позивач.

За таких обставин із урахуванням вище процитованого суд доходить висновку, що дії управління, якими відмовлено в перерахунку є протиправними та наявні підстави для зобов’язання перерахувати щомісячне грошове утримання за період з лютого по липень 2018 р.

При цьому, оцінюючи вимоги в частині виплати суми щомісячного грошового утримання, то така задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Право на захист — це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, вимоги про зобов'язання здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного грошового утримання , на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні та наслідком якого є проведення відповідної виплати, ще не проведено.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, враховуючи, що позов підлягає частковому задоволенню судові витрати понесені позивачем у даній справі в загальній сумі 704,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у сумі 352,40 грн. (1/2 задоволених вимог)

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

адміністративний позов –задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці за період з 01 лютого по 31 липня 2018 року .

Зобов’язати Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці за період з 01 лютого 2018 р. по 31 липня 2018 року на підставі довідки Апеляційного суду Вінницької області №05-27/65/2018 від 10 серпня 2018 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул.І.Богуна,10/1, смт. Томашпіль, Вінницька область, код за ДРФО - НОМЕР_1) 352,40 (сімсот чотири гривні 80 копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул.Незалежності, 9, м. Ямпіль, Вінницька область, код ЄДРПОУ 41247227).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (вул.І.Богуна,10/1, смт. Томашпіль, Вінницька область, код за ДРФО - НОМЕР_1).

Відповідач: Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул.Незалежності, 9, м. Ямпіль, Вінницька область, код ЄДРПОУ 41247227)

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна