№ 2А-224/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2009 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі головуючого судді – Франчук О.Д.
при секретарі - Коршак О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Южноукраїнську справу за адміністративним позовом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Світанок» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральний міський ринок» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,
ВСТАНОВИВ:
Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Світанок» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральний міський ринок» , в якому просить стягнути з відповідача на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у сумі 3752 грн. 17 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році та 366 грн. пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно з ч. 2 ст. 19 даного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Згідно до «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік» наданого відповідачем, на даному підприємстві працював 1 інвалід. Проведеною перевіркою ДП «Світанок» ТОВ «Центральний міський ринок» Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було встановлено, що протягом 2007 року середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві становила 0 чоловік. Відповідач не виконав встановлений даним Законом норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів і не створив 1 робоче місце. Згідно до чинного законодавства відповідач у встановлені строки суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3752 грн. 17 коп., що становить середньорічну заробітну плату на даному підприємстві у 2007 році, у встановлені строки добровільно не сплатив, в зв’язку з чим йому нарахована пеня в розмірі 366 грн..
В судове засідання представник позивача не з’явився, направили до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника позивача. Позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причину неявки суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч. 2 ст. 19 даного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік наданого ДП «Світанок» ТОВ «Центральний міський ринок» (а.с. 7), кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить – 1 особу.
Відповідно до акту (а.с. 8) від 28.11.2008 року «Про результати перевірки фактично працевлаштованих інвалідів у 2007 році», було встановлено, що норматив по працевлаштуванню інвалідів на ДП «Світанок» ТОВ «Центральний міський ринок» не виконано. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2007 рік складає 3752 грн. 17 коп..
В силу ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», підприємства, установи і організації незалежно від форми власності мають щомісяця подавати центрам зайнятості за місцем їх реєстрації адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Формою подання зазначених адміністративних даних є форма звіту № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року за № 420, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814.
Я к вбачається з повідомлення Южноукраїнського міського центру зайнятості населення (а.с. 32), ДП «Світанок» ТОВ «Центральний міський ринок» не зверталося до зазначеного центру зайнятості в 2007 році з заявкою про направлення осіб з обмеженими фізичними можливостями для працевлаштування.
Частина 10 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначає, що к ерівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 вищезазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядку), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року за № 70, а дміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3752 грн. 17 коп. у встановлені строки добровільно не сплатив, в зв’язку з чим нарахована пеня в розмірі 366 грн..
Відповідно до розрахунків, наданих Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, сума адміністративно-господарських санкцій за 2007 рік становить 3752 грн. 17 коп., пеня – 366 грн. (а.с. 4, 5).
Тому з відповідача підлягають стягненню адміністративно-господарські санкції у сумі 3752 грн. 17 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році та 366 грн. пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що в силу п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету міністрів України "Про державне мито", відповідно до якого від сплати державного мита звільняються Фонд України соціального захисту інвалідів і його відділення, Миколаївське обласне відділенням Фонду соціального захисту інвалідів звільнене від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 98 КАС України та п. 3 ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України , з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 51 грн..
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Світанок» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральний міський ринок» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - за довольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Світанок» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральний міський ринок» на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31218230700006, ГУ ДКУ у Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 23626096) адміністративно-господарські санкції у сумі 3752 грн. 17 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році та 366 грн. пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Світанок» Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральний міський ринок» на користь держави 51 гривню судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області шляхом подачі в десятиденний строк, з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подачею після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Южноукраїнського
міського суду ОСОБА_1